Uzavření dohody mezi Evropskou unií a Británií o uspořádání vztahů po konci brexitového přechodného období je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) výbornou zprávou pro všechny obchodníky a lidi. Je velká šance, že od ledna příštího roku nenastanou účinky brexitu bez dohody se všemi cly a tarify podle režimu Světové obchodní organizace, předpokládá předseda vlády. Podobně se vyjadřují i další politici.
„Je ovšem potřeba zdůraznit, že dohodu, kterou dojednal Michel Barnier, teď musí velmi rychle prostudovat a odsouhlasit všechny členské státy. Pevně věřím, že se to podaří a dohoda začne platit 1. ledna 2021. My pro to uděláme všechno,“ uvedl Babiš. Na sociálních sítích premiér poznamenal, že po několika letech je brexitový proces skoro dokončený. Pro EU a Spojené království je to historický okamžik, dodal.
Británie s EU se konečně dohodly. Splnili jsme vše, co jsme slíbili, uvedl Johnson
Evropská unie a Velká Británie se na Štědrý den dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu. Oznámil to úřad britského premiéra Borise Johnsona. „Dohoda je hotová,“ uvedl úřad a její dosažení označil za „skvělou novinu“. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové je dohoda „dobrá, spravedlivá a vyvážená a vyplatilo se za ni bojovat“.
„Je to dobrá dohoda na špatné zadání. Pro některé firmy to znamená, že jim zabrání v něčem, co bych nazval pádem z útesu, ke kterému by v případě neuzavření dohody mohlo dojít. Od 1. ledna by totiž nastoupily limity, cla a spousta dalších překážek,“ řekl v rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima NEWS Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu za TOP 09.
Lepší než bez dohody
Zadání je podle Niedermayera špatné z důvodu, že dohoda nevede k integraci, ale k rozdělování. „Výsledek této dohody je výrazně horší, než bylo setrvání Spojeného království na společném trhu,“ dodal. Otázkou prý také je, jak se bude dohoda vyvíjet, protože spousta částí je podle europoslance ještě otevřena. Za pozitivum přitom Niedermayer považuje vůbec vznik dohody. Bez ní by došlo k přepnutí hospodářských vztahů mezi EU a Velkou Británii do režimu Světové obchodní organizace.
„Zatím to vypadá, že dohoda je rozumným kompromisem. Z hospodářského pohledu se sice zvýší administrativa spojená se vzájemnou výměnou zboží, ale mohlo to být výrazně horší. Podstatné je, že se nepočítá s celním režimem. Pro naše firmy tedy v tuto chvíli dobrá zpráva,“ komentoval uzavření dohody ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).
„Vánoční dohoda mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím je definitivní tečkou za brexitem. Je to dobrá zpráva, nedohoda by dále postila ekonomiky, už tak zasažené covidem. Nepátrejme, kdo ustoupil více a zahajme rychle ratifikaci,“ uvedl na sociální sítě europoslanec ODS Jan Zahradil.
Zeman bez komentáře
Dohodu vítají i další politici. „Máme s Velkou Británií mimo jiné silné ekonomické vztahy, je to významná země pro náš export, řada našich občanů působí ve Velké Británii, dohoda je pro nás důležitá,“ okomentoval vznik paktu předseda ODS Petr Fiala. „Je samozřejmě dobrou zprávou, že se nakonec dohoda zdařila,“ kvitovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Jedná se o obrovskou úlevu a dobrou zprávu nejen pro Evropskou unii a Velkou Británii, ale také pro Českou republiku, pro níž je Británie významný obchodní partner,“ připojil se k reakcím Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního zahraničního výboru a místopředseda strany.
Uzavření dohody o vzájemných vztazích po skončení přechodného období po brexitu oznámili ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Smlouvu musí schválit Evropský i britský parlament.
Prezident Miloš Zeman dojednání smlouvy v pátek podle mluvčího Hradu komentovat nebude.