Americký epidemiolog a poradce prezidenta Joea Bidena, doktor Anthony Fauci, se dostal pod tlak. Server Buzfeed zveřejnil část jeho mailové korespondence s prezidentem neziskové organizace EcoHeath Peterem Daszakem. Organizace v minulosti poslala miliony dolarů na výzkum koronaviru u netopýrů. Daszak v mailech Faucimu děkoval za potlačení teorie o původu koronaviru z čínských laboratoří.
Do Fauciho se okamžitě pustil exprezident Donald Trump i ostatní republikáni, kteří volají po jeho odvolání a vyšetřování.
„Chtěl jsem Vám osobně poděkovat jménem našich zaměstnanců a spolupracovníků, za to, že jste se veřejně postavil a prohlásil, že vědecké důkazy podporují přírodní přenos COVID-19 z netopýra na člověka a nikoli to, že virus pochází z wuchanského institutu virologie,“ děkoval Faucimu v dubnu 2020 prezident neziskové Aliance EcoHealth Peter Daszak.
„Z mého úhlu pohledu jsou vaše komentáře odvážné a díky důvěryhodnosti vaší osoby pomohou rozptýlit mýty, které se točí okolo původu viru…,“ pokračoval Daszak. Ten byl shodou okolností i členem týmu Světové zdravotnické organizace, který měl v Číně najít původ nemoci COVID-19.
Neziskovka poslala statisíce dolarů wuchanskému institutu
Organizace Aliance EcoHealth přitom mezi lety 2014 až 2019 financovala asi 600 tisíci dolary (asi 12,6 milionu korun) výzkum v čínském wuchanském institutu virologie. Ten se měl zabývat rozmanitostí koronavirů u netopýrů. Alespoň to tvrdili Daszak i Fauci. Neziskovka Aliance EcoHealth získala miliony dolarů na výzkum od amerického Národního ústavu pro zdraví.
Bývalý člen krizového štábu Bílého domu doktor Fauci svoje jednání ve čtvrtek obhajoval. Odmítl, že by zveřejněné maily dokazovaly jeho náklonost směrem k Číně. „To je nesmysl. Nechápu, jak něco takového mohli z toho mailu vyvodit. Ten mail byl odeslán od organizace EcoHealth směrem ke mně,“ hájil se během interview CNN Fauci.
Fauci věří Číňanům
Epidemiolog také poznamenal, že stále věří v přírodní původ nemoci COVID-19. O přírodním původu nemoci jej mimo jiné prý přesvědčila i historická zkušenost s podobnými viry. „Stále si myslím, že nejpravděpodobnější původ koronaviru je prostřednictvím přírodního přenosu ze zvířete na člověka. Přesto zůstávám otevřený i ostatním verzím, včetně té, že vir mohl uniknout z laboratoře. Historicky nicméně víme, že podobné viry se přenášely ze zvířat na lidi,“ řekl v rozhovoru CNN Fauci. Podobných vyjádřeních se dopustil i minulý rok, když Trump připustil možnost, že virus mohl uniknout z laboratoře. Podle Fauciho ale Čína se Světovou zdravotnickou organizací konstruktivně na odhalení původu viru spolupracovala.
„Myšlenka, že Čína záměrně něco vytvořila, aby zabila svoje obyvatele, ale i ostatní lidi, je podle mého názoru silně přitažená za vlasy,“ uvedl Fauci. Dodejme však, že ani Donald Trump, ani senátor Rand Paul netvrdili, že Čína záměrně vytvořila a pustila ven virus, který by zabil jejich vlastní obyvatele. Oba republikánští politici poukazovali a poukazují hlavně na to, že virus mohl uniknout z laboratoře z důvodu nedodržení správných bezpečnostních opatření.
Podle republikánů Fauci lže, jako když tiskne
Po zveřejnění mailů se proto do doktora kritici okamžitě pustili. Zvláště příkrý byl libertariánský senátor a doktor Rand Paul. „Zveřejněné maily vrhají na Fauciho špatné světlo od samého začátku, kdy se strachoval, že financoval výzkum, který podporoval manipulaci s viry,“ uvedl pro Fox News Paul. Fauci při slyšení v Kongresu vždycky tvrdil, že peníze z Národního ústavu pro zdraví nikdy nebyly použity v čínské laboratoři za účelem manipulacemi s koronavirem.
Oh, I don’t know. I think they should publish it.
— Rand Paul (@RandPaul) June 3, 2021
I love science fiction.https://t.co/2ANc8IBTgs
Senátor Paul si neodpustil sarkasmus ani při odstranění Fauciho knihy ze stránek Amazonu. „No, nevím, myslím, že by to měli vydat. Miluji science fiction,“ rýpl si do knihy od Fauciho.
„Doktor Fauci při slyšení v Kongresu lhal. Ukazují to jeho obavy ze zveřejněných mailů,“ uvedl senátor. Fauci skutečně 1. února 2020 poslal mail zástupci šéfa Národního ústavu pro zdraví Hughu Auchinclossovi. K mailu byl připojený soubor pdf nesoucí název „Baric Shi atd. – přírodní medicína – SARS ziskové mutace“. Ralph Baric a Shi Zhengli jsou jména vědců, kteří se na výzkumu měli údajně podílet. Termín „zisková mutace“ prý ve zjednodušení znamená manipulace (s virem) za účelem mutace a přenosu na člověka.
Později téhož dne odpověděl zástupce ředitele NIH Auchincloss doktoru Faucimu: „Dokument, který jste mi poslal říká, že experimenty byly provedeny před pozastavením manipulace s virem, ale od té doby byly přezkoumány a schváleny Národním ústavem pro zdraví (NIH)… Nejsem si jist, co to znamená, protože Emily (pravděpodobně vědkyně Emily Erbeldingová z NIH) si je jistá tím, že žádný výzkum s koronavirem neprošel fází P3,“ napsal Auchincloss.
Mailová komunikace tedy může naznačovat, že Fauci měl obavy, zdali Národní ústav pro zdraví prostřednictvím neziskovky EcoHealth skutečně nefinancuje manipulace s virem. „Co Fauci v tom mailu vlastně říká? ‚Můj bože, musíme si přečíst tu studii, protože to vypadá, jako kdybychom skutečně financovali výzkum manipulace s koronavirem,‘“ vysvětlil Paul.
Pompeo považuje Fauciho za „naivku“
Senátor navíc kritizoval doktora i za samotnou metodu manipulace s viry. „Od začátku pandemie tady nebyl zapřisáhlejší podporovatel manipulace s koronaviry, jakým je doktor Fauci… Myslí si, že je v pořádku vzít viry zvířat a udělat z nich superviry, tak aby tyto superviry mohly nakazit lidi. A to i přesto riziko, že může vzniknout pandemie,“ myslí si Paul. Podle něj, řada vědců tuto metodu považuje za neefektivní, protože se skrze ni zatím nic jednoznačného nedozvěděli. „Všechno, co jsme udělali je jen to, že jsme dostali sami sebe do nebezpečí,“ uvedl pro Fox News.
Paul také zdůraznil, že SARS-CoV-2 je pouze špičkou ledovce. „Míra úmrtnosti na koronavirus se pohybuje kolem jednoho procenta, což celosvětově představuje asi 3,5 milionu lidí (přesně 3,7 milionu – pozn. red.). Ale oni experimentují s některými viry, které mají 15procentní úmrtnost,“ varoval Paul.
Do Fauciho se o víkendu pustil i exprezident Donald Trump, podle kterého je Fauci špatný doktor, ale „pekelně dobrý propagátor.“ Bývalý ministr zahraniční Mike Pompeo potom kroutil hlavou nad Fauciho naivitou. „Když jsem slyšel mluvit Fauciho, který říkal, že Číňané mají opravdu zájem zjistit, jak se to celé stalo, tak jsem si pomyslel, že je blázen,“ uvedl pro Fox News Pompeo. Jediné, co Čína podle Pompea ve skutečnosti chce je „zahladit všechny stopy.“
Čína na podobné výzkumy od USA už nedostane ani cent
Diskuse se vedou i o roli Spojených států v souvislosti s poskytnutými peněz čínským laboratořím. Nezisková organizace Aliance EcoHealth dostal za posledních několik let stovky milionu dolarů, kolik z nich přesně šlo do výzkumu v Číně zatím nebylo zveřejněno. Nejdříve se mluvilo asi o 3,4 milionech dolarů. Národní ústav pro zdraví zatím potvrdil „jen“ něco kolem 600 tisíc dolarů.
„Do Wu-chanu mohlo odejít až 3,5 milionu dolarů. Mnoho finančních prostředků však podléhá utajení,“ vysvětlil v pátek pro Fox News Paul. Jedno je však jisté, Čína v blízké budoucnosti mnoho peněz od Národního ústavu pro zdraví neuvidí. Randu Paulovi se totiž podařilo v předešlých dnech prosadit zákon v senátu, jenž zakazuje jakékoliv další americké financování podobných výzkumu v čínských laboratořích.