reklama

Ceny energií mohou být do pěti let smrtící, varuje Dolejš. Vláda podle něj zaspala

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) svou liknavostí zaspala a ceny energií v Česku mohou během pěti let vyrůst do takové míry, že budou až „smrtící“. Ve vysílání CNN Prima NEWS před tím varoval poslanec KSČM Jiří Dolejš. Že ceny energií jsou a budou velkým problémem, si uvědomuje i jeho kolegyně z dolní komory Parlamentu Helena Langšádlová (TOP 09). Ta hlásí, že stát musí podpořit ty, na které zvyšující se ceny dopadnou nejvíce.

reklama

Nejen zrychlující inflace základních potravin může být v nejbližších letech velkým finančním strašákem. Druhým takovým mohou být i ceny energií. A právě před tím varovali oba politici.

Jak Langšádlová, tak Dolejš zmiňují, že půjde o velký problém. Dolejš vidí hlavní problém v tom, že nejsou řešeny náhrady za útlum uhlí. Kromě toho poukazuje i na to, že emisní povolenky dnes stojí 50 eur a hrozí, že jejich cena vyletí až na 90 eur. Ještě před pár lety přitom byly za pět eur.

Právě to podle něj musí zákonitě dopadnout na spotřebitele. „Tady vláda svou liknavostí zaspala a ceny energií mohou být během pěti let smrtící,“ říká komunista Dolejš, jehož strana ještě donedávna kabinet Andreje Babiše, který tvořilo hnutí ANO a ČSSD, podporovala.

O cenách energií hovořila i poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. I ta poukázala na to, že jde o bolestivý problém. Připomněla i roli Evropské unie.

„Evropská komise vyzvala jednotlivé členské státy, aby si vytvořily kapacity pro podporu těch domácností, které budou či již dnes jsou ohroženy,“ připomněla Langšádlová ve vysílání CNN Prima NEWS. Do budoucna podle ní bude nutné pomoci těm nejpotřebnějším. „Musíme podpořit ty, kteří budou zvyšujícími se cenami energie nejvíce postiženi,“ dodala poslankyně TOP 09.

Langšádlová také připomněla, že emisní povolenky byly zpočátku z celých 40 procent udělovány zdarma těm největším producentům emisí. „Bylo jasné, že to je jen dočasné opatření, které mělo zabránit tomu, aby tyto produkce odešly do zahraničí,“ řekla. Pokud by k tomu totiž došlo, hrozil by razantní úbytek pracovních míst.

Langšádlová: Vláda si kupuje seniory za peníze vnoučat

Poslanci ve vysílání CNN Prima NEWS hovořili i o růstu inflace, kterou má Česko aktuálně vyšší než jiné země v Evropě. „Za tím, že nám roste inflace, stojí pochybení vlády,“ řekla Langšádlová a zmínila vládní „živelné posílání peněz jednotlivým skupinám“, čímž si podle ní kabinet pouze „kupoval voliče“.

„Prohloubí to náš schodek, zvýší náš dluh a je to takový cynismus, kdy si kupujete hlasy seniorů za peníze jejich vnoučat. Zní to hezky, ale když se podíváte na vývoj dluhové služby a na to, před čím nás varuje národní rozpočtová rada, je to opravdu velmi nebezpečné,“ zdůraznila pravicová poslankyně.

Že by na vině byly peníze navíc pro důchodce, naopak odmítá Dolejš. „Za to, že nám rostou ceny, mohou důchodci tím, že dostanou přidáno? To je prostě nesmysl,“ reagoval komunistický zákonodárce.

Je namístě přijmout euro?

Langšádlová s Dolejšem mluvili také o možném přijetí eura, které by nahradilo českou korunu. Podle poslance KSČM by se pak Česko zařadilo mezi země s nižším růstem a navíc by muselo ručit za státy s velkými deficity, které již euro mají. „Představte si, že bychom měli nést spoluzodpovědnost za obří deficity nejen Řecka, což je malá země, ale i Španělska či Itálie,“ zmínil Dolejš.

Naopak poslankyně TOP 09 by přijetí eura podpořila. Aktuálně pro to ale podle ní není vhodná doba. „Je v našem zájmu přijmout euro, ale v tuto chvíli jsme v nedobré kondici, protože nesplňujeme maastrichtská kritéria,“ vysvětlila Langšádlová s tím, že aktuálně má Česko až příliš vysoký schodek státního HDP.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama