K VĚCI, Mojmír Hampl - 25.8. v 12:31
Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) i nadále „šlape na fiskální plyn“ a rozdává lidem peníze, přestože jsme v takové fázi, kdy bychom už dávno měli brzdit a řešit ekonomické problémy. V pořadu K věci to řekl ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl. Problém vidí mimo jiné v tom, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) problém nevidí a netuší, co Česko čeká. Kritický je ale i k dalším politickým stranám, které se podle něj bojí provést radikální, ale potřebný krok.
Hampl chápe, proč žádná ze stran nepřichází s výroky, že je nutné provést škrty v rozpočtu či zvýšit daně, aby se ekonomická situace po pandemii koronaviru zlepšila. „Je před volbami. Očekáváte, že vám budou slibovat nižší daně a výdaje,“ vysvětlil ekonom. Dodal, že varování jeho kolegů či předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové upadají v zapomnění, protože na ně není politicky vhodná doba.
Rozpočet upadá do katastrofálního stavu. Bude třeba lépe danit, říká Niedermayer
Koronavirus výrazně přibrzdil ekonomiku. Vlády se pokusily krizi překonat tím, že zavedly státní příspěvky a věřily, že se tak podaří těžkou situaci rychle překonat. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. Podle politika čeká Česko nepředstavitelný úkol s umazáváním deficitu rozpočtu.
Uvítal by proto, kdyby aspoň část politiků vystoupila s tím, že je nutné situaci řešit, a to bohužel až radikálním způsobem, jako jsou škrty v rozpočtu či zvýšení daní. V programech politických stran před říjnovými sněmovními volbami ovšem takový recept nevidí. „Já nikam nekandiduji, tak mohu s klidem říct, že to, co vidím v programech, jsou často zajímavé nápady, ale jde o levné ladění. My ale musíme na jinou frekvenci,“ řekl Hampl.
Bývalý viceguvernér ČNB popsal, že Česko řeší skutečně ohromné problémy ekonomického charakteru. „Kdybychom měli řešit letošní deficit, museli bychom propustit všechny státní zaměstnance a ještě by to nestačilo,“ uvedl jako příklad Hampl. Nápady jako zrušit Senát či zamezit růstu platů u politiků by podle něj vedly jen k minimálnímu ušetření.
Mojmír Hampl Zdroj: CNN Prima NEWS
Blíží se ekonomická kocovina
Babišův kabinet navíc i nadále přichází s růsty platů na různých místech a s jinými finančními výhodami, přestože je česká ekonomika pandemií citelně zasažena. „Vypadá to, že v tom módu, ve kterém jsme teď, kdy můžeme šlapat na fiskální plyn a rozdávat, ještě můžeme chvíli žít. A my skutečně můžeme, což je právě ta největší zrada, že ještě chvíli vydržíme. Kocovina přijde později,“ pokračoval Hampl.
Ekonom přitom varuje, že aktuální výhled je velmi tristní. „Když se podíváte na náš deficit a zbytek EU, vidíte, že jsme daleko za zeměmi, se kterými jsme se srovnávali,“ řekl Hampl a zmínil, že například schodek HDP v Dánsku je půl procenta, v koronavirem rovněž silně zasaženém Švédsku 2,2 procenta a v Nizozemsku je tato hodnota na 1,7 procenta. Česko se zhruba 8 procenty podle něj naopak zapadá ke státům jižní eurozóny, kterým se Češi doposud spíše vysmívali.
Jak se to odrazí v našich peněženkách?
Hampl vidí problém také v tom, že ministryně financí Alena Schillerová situaci očividně za kritickou nepovažuje. „Já si upřímně řečeno nejsem jistý, jestli paní doktorka Schillerová problému rozumí. Možná se jí to snáz dělá i proto, že nevidí, do jaké situace se blížíme. Ona jako neekonom není schopná ty proporce úplně vnímat,“ dodal Hampl.
Že tedy vládě Andreje Babiše, kterému dělala v minulosti náměstkyni na ministerstvu financí, umožňuje rozdávat finance a navyšuje rozpočty jednotlivých vládních resortů, je podle Hampla dobře pro tento kabinet, „ale není to tak dobré pro nás občany“.
Do budoucna by se podle něj lidé měli připravit na spíše pesimističtější scénáře. Hrozit podle něj může například to, že se státním úředníkům či učitelům nemusí zvyšovat platy. Otázkou také je, zda například důchody či sociální dávky zůstanou na stejné úrovni, jako jsou nyní. Reálný je podle něj také často omílaný růst daní.