reklama

Flegr: Jsem si jistý, že přes tisíc nakažených za den bude dříve než v pátek

V sobotu 29. srpna zveřejnil evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr předpověď ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie v Česku. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že by na své predikci nic nezměnil, ale prý nečekal, že od zveřejnění příspěvku bude nárůst počtu nakažených tak prudký. Co se týče možného zavírání škol, prý k tomu dojde, ale záleží i na tom, jak se budou chovat politici.

reklama

V pátek 4. srpna dokonce přibylo v ČR za jediný den 797 nově infikovaných lidí onemocněním COVID-19, což je nejvyšší číslo od březnového začátku pandemie.

K tématu

„Myslel jsem, že tisícovka bude v pátek jedenáctého. Ale teď jsem si jist, že to bude dřív. Dokonce bych se nedivil, kdyby to bylo dnes,“ uvedl v pondělním rozhovoru na CNN Prima NEWS Flegr a zároveň dodal, že jeho předpověď byla moc optimistická. „Tak velký nárůst během jednoho týdne jsem rozhodně neočekával. Nerozumím, co se stalo,“ řekl Flegr ohledně prvních zářijových šesti dní.

Všechno ale podle něj způsobil nástup dětí do škol. „Během prázdnin se vir přenášel pouze mezi rodinami, ale s nástupem dětí do škol má novou cestu,“ vysvětlil Flegr, který očekává, že se školy budou postupně zavírat. Jen si přeje, aby první stupeň zůstal otevřený co nejdéle. „Pokud se ale budeme chovat tak nezodpovědně jako do teď, a jestli k tomu svou pasivitou a oportunismem, při vidění voleb, takhle budou přispívat politici, tak k tomu zavření dospějeme velice rychle,“ myslí si Flegr.

Koronavirus je „chcípáček“. Buďme rádi, že nepřišlo něco horšího

Běheme rozhovoru moderátorky Martiny Kuzdasové došlo i na téma, jak je koronavirus vůbec silný. Flegr si myslí: „Tento virus je ‚chcípáček‘. On má strašně nízké reprodukční číslo, strašně špatně se šíří. Jiné viry se přenášejí i desetkrát rychleji. To kdyby přišlo, tak roušky stačit nebudou,“ tvrdí evoluční biolog.

Na rozdíl od jiných virů, kde je zapotřebí proočkovat až 96 procent populace, u koronaviru bude prý stačit přibližně třicet.

V reakci na otázku, zda se z koronaviru, tedy „chcípáčka“, může stát vir daleko nebezpečnější, Flegr varoval: „Určitě ano. My jsme ho dokázali, za cenu ekonomických problémů, zastavit. Jsou viry a parazité, u kterých bychom to nesvedli. Docela jsem si oddechl, když jsem viděl, jak se virus chová. Doufejme, že se lidstvo poučí.“

To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní

Dlouhodobější předpověď si Flegr zkusil jen tipnout. Podle něj stačí malá změna ve vývoji epidemie a striktní opatření proti šíření přijdou o měsíc dříve či později. „Je ale jisté, že k tomu dojde na podzim,“ tvrdí host pondělního Interview.

V závěru rozhovoru se Flegr vyjádřil i k tomu, jak vláda celou pandmeii prozatím zvládla. Biolog měl spoustu výhrad. „To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní. Je to takové bojové cvičení a možná, že koronavirus zachránil strašně moc životů. Lidé by si totiž mohli uvědomit, že pandemie není sci-fi, ale něco, co může opravdu přijít,“ řekl Flegr.

Interview Martiny Kuzdasové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i devítiměsíční dítě. Starosta města hovořil i o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Domácí

Otevřou hotely a zoo, ale vleky ne. Je to absurdní, zlobí se majitelé skiareálů

Otevřou hotely a zoo, ale vleky ne. Je to absurdní, zlobí se majitelé skiareálů

Vleky a lanovky se ve čtvrtek na rozdíl od služeb, restaurací a obchodů nerozjedou. Zástupci Asociace horských středisek to považují za politické rozhodnutí. Je podle nich neodůvodněné a neadekvátní a zásadně porušuje pravidla protiepidemického systému PES. Ředitel asociace Libor Knot tak reagoval na slova ministra zdravotnictví Jana Blatného o tom, že se zatím tvoří hygienické podmínky a vleky a lanovky musí do 12. prosince stát.

Zahraničí

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Bruselská policie aktuálně zasahuje u podobných případů jako ta česká – nelegální párty. V pátek provedla razii na jedné takové akci v gay baru. Při zjišťování totožností zadržených účastníků narazili policisté na jednoho, jehož účast by nejspíš čekal málokdo. Na večírku, který některá média označují za „orgie“, byl totiž i europoslanec za maďarskou stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, která přitom vystupuje proti LGBT komunitám.

Ledecký obešel opatření, zahrál ilegální koncert. Natáčíme videoklip, to smíme, míní
Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Porodila dřív, než ji stihli otestovat. K dítěti matku pustili až po dvaceti dnech
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama