reklama

Flegr: Jsem si jistý, že přes tisíc nakažených za den bude dříve než v pátek

V sobotu 29. srpna zveřejnil evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr předpověď ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie v Česku. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že by na své predikci nic nezměnil, ale prý nečekal, že od zveřejnění příspěvku bude nárůst počtu nakažených tak prudký. Co se týče možného zavírání škol, prý k tomu dojde, ale záleží i na tom, jak se budou chovat politici.

reklama

V pátek 4. srpna dokonce přibylo v ČR za jediný den 797 nově infikovaných lidí onemocněním COVID-19, což je nejvyšší číslo od březnového začátku pandemie.

„Myslel jsem, že tisícovka bude v pátek jedenáctého. Ale teď jsem si jist, že to bude dřív. Dokonce bych se nedivil, kdyby to bylo dnes,“ uvedl v pondělním rozhovoru na CNN Prima NEWS Flegr a zároveň dodal, že jeho předpověď byla moc optimistická. „Tak velký nárůst během jednoho týdne jsem rozhodně neočekával. Nerozumím, co se stalo,“ řekl Flegr ohledně prvních zářijových šesti dní.

Všechno ale podle něj způsobil nástup dětí do škol. „Během prázdnin se vir přenášel pouze mezi rodinami, ale s nástupem dětí do škol má novou cestu,“ vysvětlil Flegr, který očekává, že se školy budou postupně zavírat. Jen si přeje, aby první stupeň zůstal otevřený co nejdéle. „Pokud se ale budeme chovat tak nezodpovědně jako do teď, a jestli k tomu svou pasivitou a oportunismem, při vidění voleb, takhle budou přispívat politici, tak k tomu zavření dospějeme velice rychle,“ myslí si Flegr.

Koronavirus je „chcípáček“. Buďme rádi, že nepřišlo něco horšího

Běheme rozhovoru moderátorky Martiny Kuzdasové došlo i na téma, jak je koronavirus vůbec silný. Flegr si myslí: „Tento virus je ‚chcípáček‘. On má strašně nízké reprodukční číslo, strašně špatně se šíří. Jiné viry se přenášejí i desetkrát rychleji. To kdyby přišlo, tak roušky stačit nebudou,“ tvrdí evoluční biolog.

Na rozdíl od jiných virů, kde je zapotřebí proočkovat až 96 procent populace, u koronaviru bude prý stačit přibližně třicet.

V reakci na otázku, zda se z koronaviru, tedy „chcípáčka“, může stát vir daleko nebezpečnější, Flegr varoval: „Určitě ano. My jsme ho dokázali, za cenu ekonomických problémů, zastavit. Jsou viry a parazité, u kterých bychom to nesvedli. Docela jsem si oddechl, když jsem viděl, jak se virus chová. Doufejme, že se lidstvo poučí.“

To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní

Dlouhodobější předpověď si Flegr zkusil jen tipnout. Podle něj stačí malá změna ve vývoji epidemie a striktní opatření proti šíření přijdou o měsíc dříve či později. „Je ale jisté, že k tomu dojde na podzim,“ tvrdí host pondělního Interview.

V závěru rozhovoru se Flegr vyjádřil i k tomu, jak vláda celou pandmeii prozatím zvládla. Biolog měl spoustu výhrad. „To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní. Je to takové bojové cvičení a možná, že koronavirus zachránil strašně moc životů. Lidé by si totiž mohli uvědomit, že pandemie není sci-fi, ale něco, co může opravdu přijít,“ řekl Flegr.

Interview Martiny Kuzdasové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

reklama