INTERVIEW, Jaroslav Flegr - 7.9. v 12:31
V sobotu 29. srpna zveřejnil evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr předpověď ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie v Česku. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že by na své predikci nic nezměnil, ale prý nečekal, že od zveřejnění příspěvku bude nárůst počtu nakažených tak prudký. Co se týče možného zavírání škol, prý k tomu dojde, ale záleží i na tom, jak se budou chovat politici.
V pátek 4. srpna dokonce přibylo v ČR za jediný den 797 nově infikovaných lidí onemocněním COVID-19, což je nejvyšší číslo od březnového začátku pandemie.
Bez drastických opatření přírůstky nakažených prudce vyskočí, varuje biolog Flegr
Trefně předpověděl vývoj epidemiologické situace v Česku během první vlny pandemie koronaviru. Nyní evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr varuje před druhou vlnou a jejími nástrahami. Podle něj Česko musí znovu zavést drastická hygienická opatření, jinak prý „denní nárůstky nakažených rychle vyskočí nad tisíc a už tam zůstanou“. V dlouhodobém horizontu se ovšem podle něj stane z COVID-19 podobně neškodné onemocnění, jako je třeba rýma.
„Myslel jsem, že tisícovka bude v pátek jedenáctého. Ale teď jsem si jist, že to bude dřív. Dokonce bych se nedivil, kdyby to bylo dnes,“ uvedl v pondělním rozhovoru na CNN Prima NEWS Flegr a zároveň dodal, že jeho předpověď byla moc optimistická. „Tak velký nárůst během jednoho týdne jsem rozhodně neočekával. Nerozumím, co se stalo,“ řekl Flegr ohledně prvních zářijových šesti dní.
Všechno ale podle něj způsobil nástup dětí do škol. „Během prázdnin se vir přenášel pouze mezi rodinami, ale s nástupem dětí do škol má novou cestu,“ vysvětlil Flegr, který očekává, že se školy budou postupně zavírat. Jen si přeje, aby první stupeň zůstal otevřený co nejdéle. „Pokud se ale budeme chovat tak nezodpovědně jako do teď, a jestli k tomu svou pasivitou a oportunismem, při vidění voleb, takhle budou přispívat politici, tak k tomu zavření dospějeme velice rychle,“ myslí si Flegr.
Koronavirus je „chcípáček“. Buďme rádi, že nepřišlo něco horšího
Běheme rozhovoru moderátorky Martiny Kuzdasové došlo i na téma, jak je koronavirus vůbec silný. Flegr si myslí: „Tento virus je ‚chcípáček‘. On má strašně nízké reprodukční číslo, strašně špatně se šíří. Jiné viry se přenášejí i desetkrát rychleji. To kdyby přišlo, tak roušky stačit nebudou,“ tvrdí evoluční biolog.
Na rozdíl od jiných virů, kde je zapotřebí proočkovat až 96 procent populace, u koronaviru bude prý stačit přibližně třicet.
V reakci na otázku, zda se z koronaviru, tedy „chcípáčka“, může stát vir daleko nebezpečnější, Flegr varoval: „Určitě ano. My jsme ho dokázali, za cenu ekonomických problémů, zastavit. Jsou viry a parazité, u kterých bychom to nesvedli. Docela jsem si oddechl, když jsem viděl, jak se virus chová. Doufejme, že se lidstvo poučí.“
To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní
Dlouhodobější předpověď si Flegr zkusil jen tipnout. Podle něj stačí malá změna ve vývoji epidemie a striktní opatření proti šíření přijdou o měsíc dříve či později. „Je ale jisté, že k tomu dojde na podzim,“ tvrdí host pondělního Interview.
V závěru rozhovoru se Flegr vyjádřil i k tomu, jak vláda celou pandmeii prozatím zvládla. Biolog měl spoustu výhrad. „To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní. Je to takové bojové cvičení a možná, že koronavirus zachránil strašně moc životů. Lidé by si totiž mohli uvědomit, že pandemie není sci-fi, ale něco, co může opravdu přijít,“ řekl Flegr.
Interview Martiny Kuzdasové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.