reklama

Flegr: Jsem si jistý, že přes tisíc nakažených za den bude dříve než v pátek

V sobotu 29. srpna zveřejnil evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr předpověď ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie v Česku. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že by na své predikci nic nezměnil, ale prý nečekal, že od zveřejnění příspěvku bude nárůst počtu nakažených tak prudký. Co se týče možného zavírání škol, prý k tomu dojde, ale záleží i na tom, jak se budou chovat politici.

reklama

V pátek 4. srpna dokonce přibylo v ČR za jediný den 797 nově infikovaných lidí onemocněním COVID-19, což je nejvyšší číslo od březnového začátku pandemie.

K tématu

„Myslel jsem, že tisícovka bude v pátek jedenáctého. Ale teď jsem si jist, že to bude dřív. Dokonce bych se nedivil, kdyby to bylo dnes,“ uvedl v pondělním rozhovoru na CNN Prima NEWS Flegr a zároveň dodal, že jeho předpověď byla moc optimistická. „Tak velký nárůst během jednoho týdne jsem rozhodně neočekával. Nerozumím, co se stalo,“ řekl Flegr ohledně prvních zářijových šesti dní.

Všechno ale podle něj způsobil nástup dětí do škol. „Během prázdnin se vir přenášel pouze mezi rodinami, ale s nástupem dětí do škol má novou cestu,“ vysvětlil Flegr, který očekává, že se školy budou postupně zavírat. Jen si přeje, aby první stupeň zůstal otevřený co nejdéle. „Pokud se ale budeme chovat tak nezodpovědně jako do teď, a jestli k tomu svou pasivitou a oportunismem, při vidění voleb, takhle budou přispívat politici, tak k tomu zavření dospějeme velice rychle,“ myslí si Flegr.

Koronavirus je „chcípáček“. Buďme rádi, že nepřišlo něco horšího

Běheme rozhovoru moderátorky Martiny Kuzdasové došlo i na téma, jak je koronavirus vůbec silný. Flegr si myslí: „Tento virus je ‚chcípáček‘. On má strašně nízké reprodukční číslo, strašně špatně se šíří. Jiné viry se přenášejí i desetkrát rychleji. To kdyby přišlo, tak roušky stačit nebudou,“ tvrdí evoluční biolog.

Na rozdíl od jiných virů, kde je zapotřebí proočkovat až 96 procent populace, u koronaviru bude prý stačit přibližně třicet.

V reakci na otázku, zda se z koronaviru, tedy „chcípáčka“, může stát vir daleko nebezpečnější, Flegr varoval: „Určitě ano. My jsme ho dokázali, za cenu ekonomických problémů, zastavit. Jsou viry a parazité, u kterých bychom to nesvedli. Docela jsem si oddechl, když jsem viděl, jak se virus chová. Doufejme, že se lidstvo poučí.“

To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní

Dlouhodobější předpověď si Flegr zkusil jen tipnout. Podle něj stačí malá změna ve vývoji epidemie a striktní opatření proti šíření přijdou o měsíc dříve či později. „Je ale jisté, že k tomu dojde na podzim,“ tvrdí host pondělního Interview.

V závěru rozhovoru se Flegr vyjádřil i k tomu, jak vláda celou pandmeii prozatím zvládla. Biolog měl spoustu výhrad. „To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní. Je to takové bojové cvičení a možná, že koronavirus zachránil strašně moc životů. Lidé by si totiž mohli uvědomit, že pandemie není sci-fi, ale něco, co může opravdu přijít,“ řekl Flegr.

Interview Martiny Kuzdasové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Přehled kapacit v krajích: Lůžek s mimotělním oběhem je dost, na JIP se však tenčí

Přehled kapacit v krajích: Lůžek s mimotělním oběhem je dost, na JIP se však tenčí

Více než půl roku od vypuknutí pandemie koronaviru v Česku jsou konečně k dispozici data o kapacitách lůžek v nemocnicích. A to i přesto, že odborníci Ústavu zdravotnických informací a statistiky s jejich detailním zveřejněním nesouhlasí. Z nich je patrné, že kapacity lůžek na ARO nebo JIP jsou v Česku vyčerpané na téměř 75 procent i bez COVID-19 pozitivních pacientů. Naopak lůžka s mimotělním oběhem nebo plicní ventilací jsou téměř prázdná. V přehledu CNN Prima NEWS můžete zjistit, jak je na tom právě váš kraj či nemocnice.

360°

Prouza: Pro Němce jsme byli bezpečnou zemí pro turisty, ale o tuto výhodu jsme přišli

Prouza: Pro Němce jsme byli bezpečnou zemí pro turisty, ale o tuto výhodu jsme přišli

Pandemie koronaviru a s ní spojená cestovní omezení tvrdě dopadly na cestovní ruch v České republice. Tradičně nejoblíbenějším turistickým cílem jsme byli pro Němce, v dáli za nimi byli Rusové, Slováci a Američané. Dohromady tyto národnosti tvořily 96 procent všech turistů. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy si ale Němci zapamatují, co se v Česku za doby koronaviru dělo, a nebudou už nás považovat za bezpečnou zemi. Bez nich ale nepřežije ani polovina cestovního ruchu, uvedl Prouza v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Kdo má největší kybernetickou sílu? Překvapuje Estonsko, Česko v nedohlednu
Česko dají na seznam rizikových zemí další státy, připustil náměstek ministra
Reportér CNN ve Švédsku zjišťuje, jak funguje boj s koronavirem bez povinných roušek
reklama
reklama
Exkluzivní průzkum: Preference ANO se od května propadají, Starostové před ČSSD

Volby

Domácí zpravodajství

Veřejnost by neměla znát čísla o kapacitách lůžek v nemocnicích, tvrdí ÚZIS
Karanténa pro zdravotníky neexistuje, do práce musí chodit dál. Odměny zatím nedostali
Další články
reklama
reklama