reklama

Flegr: Jsem si jistý, že přes tisíc nakažených za den bude dříve než v pátek

V sobotu 29. srpna zveřejnil evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr předpověď ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie v Česku. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že by na své predikci nic nezměnil, ale prý nečekal, že od zveřejnění příspěvku bude nárůst počtu nakažených tak prudký. Co se týče možného zavírání škol, prý k tomu dojde, ale záleží i na tom, jak se budou chovat politici.

reklama

V pátek 4. srpna dokonce přibylo v ČR za jediný den 797 nově infikovaných lidí onemocněním COVID-19, což je nejvyšší číslo od březnového začátku pandemie.

K tématu

„Myslel jsem, že tisícovka bude v pátek jedenáctého. Ale teď jsem si jist, že to bude dřív. Dokonce bych se nedivil, kdyby to bylo dnes,“ uvedl v pondělním rozhovoru na CNN Prima NEWS Flegr a zároveň dodal, že jeho předpověď byla moc optimistická. „Tak velký nárůst během jednoho týdne jsem rozhodně neočekával. Nerozumím, co se stalo,“ řekl Flegr ohledně prvních zářijových šesti dní.

Všechno ale podle něj způsobil nástup dětí do škol. „Během prázdnin se vir přenášel pouze mezi rodinami, ale s nástupem dětí do škol má novou cestu,“ vysvětlil Flegr, který očekává, že se školy budou postupně zavírat. Jen si přeje, aby první stupeň zůstal otevřený co nejdéle. „Pokud se ale budeme chovat tak nezodpovědně jako do teď, a jestli k tomu svou pasivitou a oportunismem, při vidění voleb, takhle budou přispívat politici, tak k tomu zavření dospějeme velice rychle,“ myslí si Flegr.

Koronavirus je „chcípáček“. Buďme rádi, že nepřišlo něco horšího

Běheme rozhovoru moderátorky Martiny Kuzdasové došlo i na téma, jak je koronavirus vůbec silný. Flegr si myslí: „Tento virus je ‚chcípáček‘. On má strašně nízké reprodukční číslo, strašně špatně se šíří. Jiné viry se přenášejí i desetkrát rychleji. To kdyby přišlo, tak roušky stačit nebudou,“ tvrdí evoluční biolog.

Na rozdíl od jiných virů, kde je zapotřebí proočkovat až 96 procent populace, u koronaviru bude prý stačit přibližně třicet.

V reakci na otázku, zda se z koronaviru, tedy „chcípáčka“, může stát vir daleko nebezpečnější, Flegr varoval: „Určitě ano. My jsme ho dokázali, za cenu ekonomických problémů, zastavit. Jsou viry a parazité, u kterých bychom to nesvedli. Docela jsem si oddechl, když jsem viděl, jak se virus chová. Doufejme, že se lidstvo poučí.“

To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní

Dlouhodobější předpověď si Flegr zkusil jen tipnout. Podle něj stačí malá změna ve vývoji epidemie a striktní opatření proti šíření přijdou o měsíc dříve či později. „Je ale jisté, že k tomu dojde na podzim,“ tvrdí host pondělního Interview.

V závěru rozhovoru se Flegr vyjádřil i k tomu, jak vláda celou pandmeii prozatím zvládla. Biolog měl spoustu výhrad. „To, že jsme neměli zásoby ochranných pomůcek pro lékaře, je absurdní. Je to takové bojové cvičení a možná, že koronavirus zachránil strašně moc životů. Lidé by si totiž mohli uvědomit, že pandemie není sci-fi, ale něco, co může opravdu přijít,“ řekl Flegr.

Interview Martiny Kuzdasové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Česko a Slovensko se dostaly do dráhy ruského satelitu. Vakcína Sputnik V, pojmenovaná po slavné sovětské družici, je už u slovenských sousedů a do měsíce by mohla být i v České republice. K očkování ruskou vakcínou je ale zapotřebí povolení Evropské lékové agentury nebo výjimka ministerstva zdravotnictví. Ani jedno se však zatím nechystá a vakcinace Sputnikem drhne i v samotném Rusku. Rusové se totiž zřejmě více než covidu bojí nežádoucích účinků po očkování.

USA

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

Šíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru by ve Spojených státech mohlo spustit čtvrtou vlnu pandemie a ohrozit pokrok, který přinesla vakcinace. Uvedla to ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová. Vyzvala přitom Američany, aby nepolevovali v prevenci. Guvernér Texasu Greg Abbott ale následně oznámil, že od 10. března zruší celostátní povinnost nosit roušky a povolí provoz všech obchodů a restaurací v jejich plné kapacitě.

EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Při dopravní nehodě v USA zemřelo 13 lidí. V přeplněném autě jelo 25 pasažérů
Zlaté glóby putovaly celebritám do obýváků. Ceny se přebíraly i v Praze
Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama