reklama

Jak poznat koronavirus od rýmičky? Děti zůstávají doma, i když jedinkrát zakašlou

Vysoký nárůst počtu nakažených koronavirem v Česku opět žene do nejistoty studenty i kantory. V karanténě je už přes jedenáct set učitelů a téměř pět a půl tisíce žáků. Jak mají rodiče dětí poznat, že má jejich dítě koronavirus a ne obyčejnou rýmu? Téma pro Hlavní zprávy i pořad 360° Pavlíny Wolfové, kde diskutovali prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a Alena Šebková, šéfka praktických dětských lékařů.

reklama

Rodiče mají podle expertů tendenci nechávat děti doma i v případech, kdy to není nutné. „Musíme se chovat racionálně. Pokud dítě jednou zakašle, jednou zasmrká, tak my to odborně nevnímáme, že je skutečně nutné ho hned vyřadit z kolektivu. Pokud budeme zahlceni tím, že k nám každé dítě s rýmou přijde, tak pak to nemůžeme kapacitně zvládat,“ uvedla Šebková pro Hlavní zprávy.

Děti by podle ní měly zůstávat doma jen v případě, že mají příznaky infekčního onemocnění. „Doporučujeme, pokud jsou to silné infekty, horečnaté infekty, aby zůstávaly doma deset dní, což je i vlastně oficiálně daná doba, kdy se předpokládá, že i kdyby dítě prodělalo lehčí formu COVID-19, že už není infekční,“ míní Šebková, podle které nepatří dítě do školy ani v případě, že „záchvatovitě“ kašle.

Žádný recept na rozlišení obyčejné rýmy od koronaviru ale podle ní neexistuje. „Pokud se ptáte na rozlišení z hlediska odborného, to nemůže rozlišit de facto nikdo. My se musíme snažit podle toho, kdy víme, jaké příznaky by nás nejčastěji mohly vést k tomu, že dítě má COVID-19. Pak indikujeme výtěr a další případná vyšetření,“ vysvětlila předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Důležité je měřit dětem teplotu

Podobně ostražití jako rodiče jsou ale i učitelé, kteří posílají děti i s projevy běžných podzimních onemocnění domů. „Nejsme lékaři, pokud máme podezření, že by to mohla být nákaza, tak posíláme pro jistotu děti domů. Tím rozhodujícím faktorem je teplota – když si dítě samo říká, že mu není dobře, když kašle, tak pak mu změříme teplotu, a pokud je vysoká, tak ho pošleme domů. I dítě, které má silnou rýmu, nemá ve škole co dělat,“ řekl Černý v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Pro fungování soukolí učitelů, rodičů i pediatrů v posuzování rizika nákazy koronavirem vydalo Ministerstvo zdravotnictví v pondělí další z řady manuálů, který definuje, jak by se měli učitelé stavět k riziku infekce, za jakých podmínek by měl učitel vyloučit žáka z prezenční docházky a jak by měla fungovat izolace dítěte. Do manuálu jsou implementované výše popsané argumenty. „Opatření v manuálu jsou dostačující, ale mohou se měnit. Musíme reagovat na to, co se děje kolem,“ popsala Šebková, podle které v této situaci bobtná v pozadí dlouhodobý problém – nedostatek pediatrů.

Černý si pro CNN Prima NEWS zase postěžoval na nedostatečné stavy hygienických stanic. Kritická je podle něj situace hlavně v Praze, kde lidé čekají na reakci hygieny klidně i tři dny. Děti ale podle něj celou situaci zvládají dobře a akceptují i nošení roušek. „V tom nevidím problém, že by děti roušky nechtěly nosit, nebo že by byly špinavé. Občas si je jen zapomenou nasadit, tak je upozorníme – a je to,“ uzavřel Černý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama