Policie prověřuje, zda v pražském Domově pro seniory Elišky Purkyňové nezanedbali péči (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Případem masové nákazy v pražském Domově pro seniory Elišky Purkyňové se zabývají kromě magistrátu i pražští policisté. Na informaci upozornil deník Blesk.cz, mluvčí policie ji potvrdil. Domov důchodců v Praze 6 byl centrem pozornosti už v listopadu loňského roku poté, co v něm zasahoval takzvaný létající záchranný tým. Lékaři vyšetřili přes 113 lidí, šest z nich transportovali do nemocnice. Ředitel záchranné služby Petr Kolouch poté uvedl, že v předchozích dvou týdnech nebyla kriticky ohroženým pacientům poskytována žádná lékařská péče.
V polovině listopadu záchranný létající tým vyšetřil v pražském domově seniorů 113 lidí. „Šest osob jsme transportovali do nemocnic speciálním vozem Fénix vzhledem k nízkému okysličení krve, významným nálezům při poslechu dechu a srdečnímu selhávání,“ popsal ředitel záchranné služby Petr Kolouch.
Byli očkovaní, přesto umírají. Koronavirus řádí ve španělském domově důchodců
Nejméně devět osob zemřelo s covidem v domově seniorů ve španělském městě Lagartera nedaleko Madridu, přestože byli očkovaní první dávkou vakcíny. Všichni trpěli i dalšími nemocemi. Koronavirus má nyní všech 78 obyvatel domova. Vedení je muselo izolovat v jejich pokojích. Nemoc zasáhla i většinu zaměstnanců.
Symptomy onemocnění COVID-19 vykazovala většina seniorů ubytovaných v tomto zařízení. „O to více alarmující je, že v posledních dvou týdnech nebyla těmto kriticky ohroženým pacientům poskytována žádná lékařská péče,“ sdělil v listopadu Kolouch. Po celoplošném testování se pak nákaza potvrdila celkem u 87 důchodců, z toho 34 koronaviru nakonec podlehlo. Nakažených bylo i 26 zaměstnanců, upozornil deník Blesk.
Vzniklou situací se začala zabývat pražská radní Milena Johnová (Praha sobě). Incident v domově nyní magistrát prošetřuje. „Snažíme se zjistit, zda a proč tomu nešlo předejít. V žádném jiném domově pro seniory zřizovaném hlavním městem se takový problém nevyskytl. Všechny jiné krizové situace, jako například náhlý výpadek personálu, se vždy podařilo velmi rychle pokrýt,“ popsala Johnová. Vedení městských domovů pro seniory podle ní pravidelně komunikují se svým zřizovatelem, tedy magistrátem.
Případem se zabývá pražská policie
K situaci se vyjádřila také ředitelka domova Eva Kalhousová, jakékoliv zanedbání péče odmítla: „Nikdo nezůstal bez péče.“ Odmítla rovněž tvrzení, že lékařka nechtěla do domova chodit. Řekla, že jí minulý týden nevolala, neboť byla třeba pomoc záchranné služby. Tvrzení je podle ní zřejmě výsledkem nedorozumění.
Realita z nemocnice (Zdroj: Patrik Uhlíř) Zdroj: Patrik Uhlíř
Názor nezměnila ani ve čtvrtek při jednání výboru, kterého se zúčastnila také radní pro sociální oblast Milena Johnová. „Den co den řešíme, jak situaci zvládnout tak, abychom se postarali o naše klienty i zaměstnance. Nařízení vlády jsou nařízení vlády. Těch jsme se drželi. Máme veškeré podklady a na situaci jsme byli připraveni,“ řekla Kalhousová deníku.
Jednáním na magistrátu to ale nekončí. Případ začala vyšetřovat i policie. „Ano, mohu potvrdit, že jsme získali dokument, ve kterém je sepsáno určité podezření na nestandardní postupy domova pro seniory v Praze 6. Kolegové nyní zkoumají, zda mohlo dojít k trestnímu činu, či nikoliv,“ popsal CNN Prima NEWS mluvčí policie Jan Daněk.
Policie o zahájení vyšetřování už stihla informovat šéfa pražských záchranářů Petra Koloucha, který se diskuse na výboru účastnil také. „Policie České republiky nás kontaktovala s tím, že má podání na zahájení úkonů a vyšetřování. To je rozměr, který nám všem přinese velkou zátěž,“ uvedl Kolouch pro deník a dodal, že z toho důvodu se k případu nebude dále vyjadřovat.