Není normální, aby se v demokratické zemi dávaly takové výhrůžky, říká Kuberová

Miloš Vystrčil na návštěvě Tchaj-wanu

Otevřená výhrůžka Pekingu: Vystrčil za návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) „zaplatí vysokou cenu“ za porušení principu jedné Číny tím, že oficiálně navštívil Tchaj-wan. Podle prohlášení, které zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí, to řekl šéf čínské diplomacie Wang I. Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa si už na pokyn šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) kvůli tomu předvolal čínského velvyslance v Praze Čang Ťien-mina. Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje čínskou reakci za „nemístnou a nepatřičnou“.

„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ řekl podle agentury Reuters Wang I, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“. Čínská vláda a lid podle něj nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.

Miloš Vystrčil pro CNN Prima NEWS řekl, že čínské prohlášení je podobné tomu, co bylo obsaženo v čínském dopise, který obdržel jeho předchůdce Jaroslav Kubera. „Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí ČR. My jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení. Znovu musím zopakovat, že tato cesta nemá v žádném případě cíl se vůči někomu vymezovat,“ prohlásil šéf Senátu.

K čínským výhrůžkám na Vystrčilovu adresu promluvila i vdova po v lednu zesnulém šéfovi Senátu Věra Kuberová. „Předtím si všichni mysleli, že si vymýšlím, když jsem měla obavy z toho výroku. Teď už opravdu jde do tuhého, protože není normální, aby se v demokratické zemi dávaly veřejně takové výhrůžky,“ řekla Kuberová.

Čína požaduje po všech zemích, s nimiž má diplomatické vztahy, aby se držely zásady jedné Číny. To mimo jiné znamená, že nemají navazovat mezistátní vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii.

Nemístné a nepatřičné vyjádření, kritizuje Babiš

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa si v pondělí předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil zásadní nesouhlas s prohlášením šéfa čínské diplomacie. Ministerstvo to uvedlo na svém webu. Tlapa slova Wanga I označil za nevhodná a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi.

„Nechtěl jsem čekat, až se vrátím ze Slovinska, proto si čínského velvyslance předvolal náměstek Tlapa. Vyjádření pana ministra Wanga jsou za hranou, taková silná slova do vztahů dvou suverénních zemí nepatří. Požadoval jsem jejich vysvětlení a vyzval čínskou stranu k věcné, praktické spolupráci bez emocí, které do diplomacie nepatří,“ uvedl na Twitteru ministr Petříček, který je společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Bledu na strategickém fóru.

„Čína reaguje obvykle stejně, co se týká Tchaj-wanu. S panem ministrem Petříčkem jsme se domluvili, že si pozve čínského velvyslance,“ uvedl premiér Babiš. „Ten komentář je nemístný a nepatřičný a ministr slíbil, že to bude po úřední lince řešit. Pověří úředníky, aby panu velvyslanci vysvětlili, že jsme suverénní země,“ doplnil později.

Petříček: Není to obvyklé

Petříček dodal, že vyjádření čínského ministra zahraničních věcí vnímá jako něco, co v diplomatických vztazích není úplně obvyklé.

Předsedu českého Senátu Miloše Vystrčila prohlášení čínského ministra zahraničí mrzí, zasahuje podle něj do vnitřních záležitostí České republiky. Přesto věří, že Česko bude mít dobré vztahy se všemi zeměmi. Dodal, že cesta nemá za cíl se proti někomu vymezovat. V pondělí to řekl v Tchaj-peji českým novinářům v reakci na slova šéfa čínské diplomacie.

Vystrčil přicestoval na Tchaj-wan i s početnou delegací v neděli. Mezi jeho hlavní proklamované cíle patří posilování obchodních vztahů.

Cesta Vystrčila budí velkou pozornost. Čína s ní zásadně nesouhlasí. Vystrčil a další členové politické části delegace však opakovaně zdůraznili, že Česká republika se nemůže podřídit čínským námitkám.

Čína už dříve proti cestě opakovaně protestovala. S letem nesouhlasili také třeba prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš. Podporu naopak Vystrčil získal od Spojených států, vyslovil mu ji například americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Na nedělní večeři s tchajwanským ministrem zahraničí Vystrčil cestu označil za historickou návštěvu.

Předseda Senátu má během návštěvy v plánu schůzky s předními tchajwanskými politiky. Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun. Jednat bude Vystrčil i s několika ministry.

Tagy: