Lidé by po prodělání covidu nemuseli nosit roušky 90 dnů a sportovci by se v takové lhůtě nemuseli nechat testovat. Měli by na to dokonce průkaz. Epidemiolog Roman Prymula souhlasí s nápadem, který jako první vyslovil oxfordský profesor John Bell. Bývalý ministr zdravotnictví je přesvědčen, že podobné benefity by v budoucnu mohly nalákat veřejnost i k tomu, aby se proti koronaviru nechala očkovat.
„Lidé, kteří prodělali covid, by měli být minimálně několik měsíců proti opětovné nákaze imunní. Dal bych jim průkaz na tři měsíce, který by umožňoval po takovou dobu nenosit roušku na veřejnosti či vycestovat do zahraničí,“ navrhnul profesor z Oxfordu John Bell.
Školy se otevírají předčasně, varuje Prymula i Levínský. Děti je třeba testovat
Ve středu 18. listopadu se do škol vrátí děti z 1. a 2. tříd. Podle některých odborníků je to však brzy. Exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS uvedl, že by se školy měly otevřít až za týden. Podle matematika Reného Levínského by se měly děti před návratem testovat.
Podle Prymuly jde o zajímavý návrh. „Když jsem byl ještě na ministerstvu zdravotnictví, tak jsme něco podobného diskutovali se sportovci. Testovat například hokejisty bezprostředně po tom, co koronavirus prokazatelně měli, je nesmysl,“ uvedl epidemiolog pro CNN Prima NEWS.
Benefity z průkazu o prodělání covidu by navíc podle Prymuly mohly přilákat ty, kteří se z důvodu izolace obávají testování. Zásadní otázkou však je, jak moc se dá důvěřovat nabyté imunitě a jak dlouho trvá.
„Nutno uznat, že existují lidé, kteří nemoc od začátku pandemie prodělali už třikrát. Imunita bohužel není tolik robustní, jak bychom si přáli. Zmíněné tři měsíce by však vydržet měla. Vzhledem k odolnosti viru můžeme až s podivem pozorovat, jak moc jsou vakcíny úspěšné,“ komentoval exministr zdravotnictví.
Imunita bohužel není tolik robustní, jak bychom si přáli. Zmíněné tři měsíce by však vydržet měla
O výhodách nenošení roušek a možnosti vycestování mluvil Prymula už na začátku října v souvislosti s očkováním. „Myslím, že Evropská unie dokáže motivovat obyvatelstvo Evropy, aby se v budoucnu nechalo očkovat. Pokud potom nebudou muset nosit roušky nebo se prokazovat negativními testy, když cestují do zahraničí, tak by vše mohlo fungovat,“ sdělil.
Pro přívětivý vývoj situace je však stěžejní, aby byla vakcína bezpečná a účinná. V takovém případě by podle Prymuly mohly úřady časem přesvědčit velkou část veřejnosti i přes masivní kampaně proti očkování.
Je třeba zamezit falšování
Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je nutné zajistit, aby se nedal průkaz padělat. „Zase by to chtělo legislativně ošetřit, aby byly za falšování takového průkazu docela vysoké pokuty, aby to byl v podstatě trestný čin šíření nemoci,“ míní.
Prymulův nástupce ve funkci Jan Blatný (za ANO) se hlásí k iniciativě napříč evropskými státy. „Na průkazech, které se potom mohou použít, aby měl člověk jednodušší cestování, se v současné době domlouvají země EU. Mimochodem to má i vztah k vakcíně, protože právě vakcína může umožnit, aby vám byl tento pas vystaven,“ říká Blatný.
První vakcíny by podle ministra zdravotnictví mohly do Česka dorazit v lednu nebo únoru, při optimistickém scénáři i před koncem letošního roku.