reklama

Zákaz nočního vycházení ve Stodolní: Místo zákazníků vozím alkohol, říká taxikář

Stodolní ulice prý nikdy nespí, traduje se v Ostravě nejméně čtvrt století. Teď ovšem proslulá ulice zábavy i hříchu spí jak zabitá. Po deváté večer tam reportér CNN Prima NEWS potkal jen policejní hlídky a jediného taxikáře.

reklama

Zákaz nočního vycházení způsobil ve čtvrti s desítkami pubů, barů, diskoték i striptýzových klubů absurdní výjev, který už se zřejmě nikdy nebude opakovat. Je pátek 13. listopadu, 22 hodin a 15 minut, ve Stodolní ulici ale nepotkávám ani nohu. A lepší to není ani v bočních ulicích, nikde ani živáček. Když jsem v osmdesátých letech studoval gymnázium, přesně takto nám učitel branné výchovy líčil následky výbuchu neutronové bomby. Člověk se vypaří, vše ostatní zůstane.

Odpočinek od podsvětí

Tuším, že první chodci, s nimiž se potkám ve Stodolní, budou oblečeni do uniforem. Byl to správný odhad, k setkání s hlídkou městské policie došlo už po patnácti minutách. „Jsem v práci stejně jako vy, sbírám materiál pro reportáž,“ vysvětluji. Dvě sympatické strážnice si pochvalují, jaký teď mají na noční šichtě svatý klid: „V pátek a v sobotu je to tady v tuhle dobu dost náročná služba, teď si aspoň trochu vydechneme.“

Ze stanoviště u irského pubu kontrolují strážnice větší část Stodolní ulice. Nikde nikdo, takže nemají ani koho lustrovat. Ostravské podsvětí se z nočních barů muselo stáhnout skutečně až někam pod zem. „Nikdo se tu zatím nepokoušel o nějaké tajné otevření podniku,“ ujišťuje hlídka. Vlastně je to trochu záhada, kde si teď gangy dělí nelegální zisky a plánují nové akce.

Stodolní už totiž dávno není ulicí nezávislé kultury jako na sklonku devadesátých let, kdy tu Zlata Holušová vymýšlela festival Colours of Ostrava a spisovatel Jan Balabán sepisoval své povídky. Dnes je spíš centrem narkotik, prostituce i násilí všeho druhu. Za sexem a bitkami sem třeba každý víkend jezdí hordy udělaných chlapů z nedalekého Polska.

Prostě tady čekám na zákazníky

Asi padesát metrů od stanoviště hlídky městské policie parkuje rozsvícený taxík. Jediný v celé ulici a okolí, před pandemií tu přitom o víkendových nocích čekaly na zákazníky desítky vozů. Ve vylidněné zábavní čtvrti najednou taxík působí jako přízrak. „Nestojím tu kvůli kšeftu, to bych se nikoho nedočkal. Jsem tu ze zvyku, vždycky parkuji někde na Stodolní,“ vysvětluje taxikář.

Nečeká, že nějaký boss vyleze z tajného baru a bude žádat odvoz domů. To by si prý nikdo nedovolil, Stodolní je pod neustálým dohledem kamer a policejní stanice stojí za rohem v Masné ulici. „Prostě tady čekám na zakázky odkudkoliv z Ostravy, jezdím i přes aplikaci Liftago. Jsem normálně na noční směně, pro mě zákaz vycházení neplatí,“ vysvětluje taxikář. V tu chvíli u taxíku zastaví i hlídka státní policie, se kterou vedu stejný dialog jako před chvílí s „měšťáky“.

Koho vozí taxi? Holky i chlast

A kdo vlastně v době zákazu vycházení tvoří klientelu taxislužeb? Taxikář slíbí podrobnosti jen s podmínkou, že neuvedeme jeho jméno a nevyfotíme si jeho automobil. „Nejčastěji chce nějaký borec odvézt k přítelkyni, anebo mu holku odněkud přivezu,“ vypráví. Jednou jde o skutečnou lásku, jindy o placený sex, erotické touhy ale stojí nad vládními nařízeními. Taxík je pro takové klienty výhodnější, v městské hromadné dopravě mohou potkat policejní hlídku, která první porušení zákazu zúčtuje pokutou ve výši 500 korun. Taxík je vlastně levnější, z jednoho konce Ostravy na druhý stojí jízda maximálně 350 korun.

Některé noci ale taxikář častěji než lidi vozí alkohol. „Borcovi třeba dojde chlast, tak si pošle taxíka pro flašku na benzinku. To je teď normální, cenu účtuju jako za jízdu. Vlastně je mi šumafuk, jestli vozím lidi, nebo flašky,“ říká taxikář. „A lidi jsou za to rádi, vždyť se nesmějí hnout z baráku. Určitě jste to sám zažil, jaké to je, když uprostřed noční party dojde pití.“

Deratizace ve Stodolní

V ulici, která teď každou noc spí jak zabitá, narážím i na několik pitoreskních detailů, kterým dala nový význam až pandemie. V jedné části Stodolní visí billboard nabízející odborného deratizátora, který vyčistí hmyzem či potkany zamořený dům. Hned za reklamou stojí hotel, jemuž pandemie vyčistila všechny pokoje. A jakousi deratizací teď vlastně prochází celá Stodolní, neboť řada živnostníků už ohlašuje, že nouzový stav asi ekonomicky nepřežijí.

-- --

Z historie zákazů vycházení

O aktuálním nočním zákazu vycházení se možná jednou budou vyprávět celé zkazky. Češi ho naposledy zažili po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda da Heydricha, když od 27. května 1942 nesměli do ulic po desáté hodině večer. O další zákaz nočního vycházení se pak pokusila až sovětská armáda po srpnové invazi v roce 1968, ten ale na protest vůči okupantům nebyl příliš dodržován.

Třetí zákaz přišel 28. října 2020, od té doby je noční vycházení zapovězeno od 21. do 5. hodiny ranní. Z lidskoprávního hlediska je to drsná restrikce, eliminace noční zábavy ve veřejném prostoru už ale zřejmě zpomaluje nárůst počtu nakažených nemocí COVID-19. Nařízení přitom obsahuje různé výjimky, i v noci lze venčit psa do vzdálenosti 500 metrů od bydliště. Zákaz neplatí pro pracující na nočních směnách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu

Zimní olympiáda v čínském Pekingu začíná zhruba za dva týdny. Už teď má ale spoustu odpůrců, kteří jsou kvůli kontroverzím spojeným s covidem přesvědčeni, že by se vůbec neměla uskutečnit. V pořadu Co Čech, to politik! budou na toto téma diskutovat prezident České lékařské komory Milan Kubek a lékař Vlastimil Voráček, který nechvalně proslul kvůli nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Pořad sledujte od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

reklama