Odborář Ďurčo: Vládě stávkou zdviháme prst. Jen prohloubíte dluh, vytkl ekonom Peterka

Stávka ve Škoda Auto

Ochromí stávka Česko?

Ekonomické dopady stávky, kterou na pondělí vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), by mohly být významné, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Pavel Peterka. Dodal, že pokud se stávka omezí jen na jeden den, nemuselo by to ekonomiku poškodit trvale. Předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo podotkl, že se budou snažit o co nejmenší dopady. Vládě ale chtějí zdvihnout prst, protože nejsou pokojeni se způsobem, jakým s nimi vyjednává.

Podle ekonoma Pavla Peterky pondělní stávka výrazně ovlivní průběh dne. „Ekonomické dopady mohou být významné, nicméně pokud se omezí opravdu jen na jeden den, tak by to nemělo být nic, co ekonomiku nějakým způsobem trvale poškodí,“ řekl Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pondělní stávku podporují i odbory na Úřadu vlády. Politici zlehčují sociální dialog, tvrdí

Napříč republikou se uskuteční den protestů, který vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odboráři usilují o více peněz do školství. Vláda si podle nich připravenými škrty bere děti jako rukojmí. Výhrady mají také vůči konsolidačnímu balíčku.

Podle Peterky budeme celý den poslouchat hesla a odpovědi ze strany vládních politiků. „Jsem upřímně zvědavý, jestli taková akce povede k nějakému kompromisu, anebo jestli se celá ta debata přesune do nějaké osobní roviny, kdy se budou špičky odborů hádat se zástupci vlády,“ sdělil Peterka.

Osobní rovinu ale vylučuje předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. „Chceme naší akcí dát najevo, že nejsme spokojeni se způsobem, jakým s námi vláda vyjednává. Chceme zvednout prst, protože sociální dialog není zejména od vlády vedený dobře, poslední hřebíček byly ceny energií,“ řekl Ďurčo s tím, že se budou snažit o co nejmenší dopady na ekonomiku.

Podle Peterky ale požadavky odborů vedou k prohloubení dluhu. „Dluh je relativně vysoký a roste jedním z nejrychlejších temp v Evropě. Škrty jsou potřeba,“ řekl ekonom. S tím ale Ďurčo nesouhlasí. Podle něj odbory nabízely dialog a alternativy, jak situaci vyřešit. „Co se týče energií a inflace, tak vláda zaspala a není možné, aby to zaplatili všechno občané. Chápeme, že vláda musí něco dělat, ale měla by jít jinou cestou,“ sdělil Ďurčo a dodal, že je nutné, aby vláda zareagovala na cenu elektřiny. „Vnímáme ohrožení zaměstnanosti. Co se týče školství, mohla by vláda také najít konsenzus,“ řekl odborář.

Tagy: