Cena vepřového masa několik měsíců roste. Domácnostem se zdražuje hned z několika důvodů. Patří mezi ně i tlak evropské politiky na snižování emisí nebo omezování chovů. V České republice je vepřové nejprodávanější, ale jeho spotřeba začíná klesat. Lidé si totiž v obchodech začínají vybírat jiná masa.
Na nižší výrobu vepřového masa upozornil Český statistický úřad. Podle dat spadla jeho produkce meziročně o 6,7 procenta. Počet porážek prasat klesl o 6,2 procenta. Potvrzují se tím odhady analytiků, kteří snížení výroby a naopak zvýšení ceny predikovali už na začátku letošního roku. Evropské státy totiž omezovaly jeho chovy
ČTĚTE VÍCE: Na metalovém festivalu v Jaroměři našli mrtvého muže. Policie nařídila pitvu
Důvodem je i politika Evropské unie. Ta totiž tlačí na zemědělský sektor, aby omezoval emise ve velkochovech. „Nejvíce se mluví o kravách, přesto emise produkují i prasata. Když je chov koncentrovaný jako například v Německu, Nizozemsku nebo Dánsku, tak na to musí patřičně reagovat. Buď se musí přidávat do krmiv dražší prostředky, rozmělnit chovy nebo část prasat zlikvidují. To znamená další pokles nebo vyšší nákladovost,“ řekl pro CNN Prima NEWS agrární analytik Petr Havel.
Dalším důvodem je podle Havla i snížená nabídka vepřového masa. „Tím, jak se snižuje počet chovaných zvířat, padá i produkce. Více jsme toho dovezli ze zahraničí. I v ostatních státech nastal pokles a snížení nabídky. Proto cena vepřového roste,“ řekl dále Havel.
Od března vepřová pečeně zdražila podle dat Českého statistického úřadu o 6 procent. Meziročně téměř o 11 procent.
Podle hlavní ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se cenovka vepřového zvedá i kvůli vysokým nákladům na energie. „To z dovozu také zdražuje, ale cenové tlaky v západních zemích jsou i kvůli například vyšší dotační podpoře pro tamní zemědělce méně palčivé. Navíc růst cen energií typu plynu výrazněji dopadl na zemědělce ve východní části EU, která je, resp. byla na Rusku více závislá jakožto na jejich dodavateli,“ uvedl Lukáš Kovanda.
Výborný: Nejsem ministr cenotvorby a nezakážu ani dovoz mléka. České potraviny podporuji
Snažíme se podporovat zemědělce, ale nedokážu ovlivnit, kdo si koupí české jablko. Je to o komunikaci se zákazníky, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle jeho slov resort dělá, co může, ale není všemocný. Kupříkladu nemá páky na určení cen potravin.
Češi místo vepřového kupují kuřecí
U vepřového tak můžeme vidět, že je jednou z mála základních potravin, která v letošním roce zdražuje. „Zatímco mléko, eidam, vejce, máslo, mouka, chléb nebo cukr od začátku letoška zlevnily, vepřové – konkrétně statisticky detailně sledovaná vepřová pečeně – zdražila,“ dodal Kovanda.
Vepřové je mezi Čechy oblíbené a je také nejvíce kupované. Jeho spotřeba ale klesá a domácnosti začínají oblíbený druh masa nahrazovat jiným. „Je to dáno i tím, že všude se můžeme dočíst o jeho škodlivosti. Dříve to bylo tak, že hovězí nahrazovali lidé drůbežím. Nyní spotřeba kuřecího roste a naopak spotřeba vepřového klesá,“ řekl Havel.
Tento trend je ale patrný už delší dobu. Domácnosti proto budou vepřové maso podle agrárního analytika nahrazovat kuřecím a stejně tomu bude i do budoucna.