CNN Prima News dopisy

dopisy

Výpis příspěvků ke štítku „dopisy“

Další dopis Čecha psaný těsně před popravou nacisty čeká na doručení

Jmenoval se Jaroslav Sládeček a bylo mu teprve 22 let, když ho nacisté poslali pod gilotinu. Dopis na rozloučenou, který napsal 16. února 1943, však rodině nebyl dodnes doručen. „Jeho list z cely smrti jsem našel teprve tento týden ve spisech Říšského ministerstva spravedlnosti,“ vysvětluje historik Jan B. Uhlíř a společně s redakcí CNN Prima NEWS zahajuje pátrání po příbuzných popraveného. Dopis je adresován rodičům do obce Oleška v dnešním okrese Praha-východ. Než ale Sládečka zatklo gestapo, bydlel v Praze.

Před 120 lety se narodila Milada Horáková. Co psala v dopisech z cely smrti?

Milada Horáková se narodila před 120 lety, 25. prosince 1901, její rodiče Čeněk a Anna Královi ale tehdy nemohli tušit, jak tragicky se uzavře osud dcery. Horákovou popravil komunistický režim ve vykonstruovaném procesu 27. června 1950, bylo jí 48 let. „Komunisté se chovali podobně jako nacisté, když pozůstalým nevydávali dopisy z cely smrti. Příbuzní popravené Milady Horákové je dostali až v roce 1990,“ porovnává obě totality historik Jan B. Uhlíř.

Vánoční cesta: Za Ježíškem na Boží Dar. Poznejte jeho příběh a předejte mu svá přání

Kde bydlí Ježíšek? Zapeklitá otázka, kterou mnozí rodiče mohou od svých dětí slyšet, má poměrně snadnou odpověď, která uspokojí i ty největší zvědavce. Za svůj domov přijal třetí nejmenší město v České republice – Boží Dar. A kdo nevěří, může se do Krušných hor přijet podívat. Ježíšek zde má nejen svou cestu, na které děti poznají Ježíškův příběh a pomocníky, ale i poštu. Víte, kam dopis Ježíškovi zaslat?

Meghan ve sporu s bulvárem zatajila podstatný detail. Prostě jsem zapomněla, hájí se

V minulém týdnu začal soud v Londýně projednávat odvolání britského bulvárního média s manželkou prince Harryho – Meghan Markleovou. Nikdo však nečekal, že od ní uslyší omluvu. Vévodkyně ze Sussexu uvedla, že když v případu dříve vypovídala, „nevzpomněla si“ na rozhovory se svým bývalým tajemníkem pro komunikaci. Ty se měly týkat spolupráce s autory její a Harryho biografie.

Byla dlouholetou milenkou Masaryka. Sám prezident popsal jejich intimní sblížení

Prvního prezidenta československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka si často představíme jako staršího pána sedícího za pracovním stolem, případně na koni. Že by mohl takový člověk jako Masaryk i v pokročilém věku udržovat milenecký vztah, se zdá být nepravděpodobné. Opak je ale pravdou. Prezident několik let udržoval intimní vztah se spisovatelkou, publicistkou a veřejnou aktivistkou Oldrou Sedlmayerovou.

Žena si vzala muže, který byl odsouzen za vraždu jejího bratra. Opravdu ho miluji, říká

Crystal Strausová z Ohia se během skromného svatebního obřadu provdala o víkendu za muže, který byl odsouzen za vraždu jejího nevlastního bratra. Zamilovaní si své ano řekli v době, kdy se její novopečený manžel John Tiedjen nachází v domácím vězení a čeká na obnovení soudního procesu. „Opravdu ho miluji. Kdybych ho nemilovala, nebyla bych s ním,“ uvedla podle webu New York Post Strausová.

Neznámé dopisy T. G. Masaryka a K. Čapka: Historik je objevil u dcery odbojáře

„Směl-li bych Vás pozvat na černou kávu a chvilku hovoru, kdykoliv by se Vám hodilo, stačí mě zavolat na číslo 54211,“ napsal spisovatel Karel Čapek v dopise z roku 1937 přednostovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky Sylvestru Bláhovi. Dopis se zachoval v rodině Bláhovy neteře Dagmar Hamšíkové, kde ho v minulých dnech objevil historik Jan B. Uhlíř.

Unikátní objev: Dopisy Čechů psané těsně před popravou nacisty

Přední český odborník na protektorátní dějiny Jan B. Uhlíř začal s výzkumem unikátních archiválií, které dokumentují soudní procesy a popravy 617 českých odbojářů v obávané berlínské věznici Plötzensee. Za komunistů se o dokumenty zajímala hlavně StB, od roku 1989 však leží v archivu takřka nepovšimnuty. „Ve složkách nacházím i poslední dopisy psané před popravou, které nebyly rodinám nikdy odeslány,“ líčí Uhlíř exkluzivně pro CNN Prim NEWS krátce před výročím německé okupace (15. března 1939).

Rychetský, Tučková, Vystrčil i další. České osobnosti píšou běloruským vězňům

Brno uctilo sametovou revoluci pragmatickým činem. V Divadle Husa na provázku byla otevřena Ambasáda nezávislé běloruské kultury. „Do běloruských věznic posíláme dopisy významných Čechů, které byly napsány pro konkrétní politické vězně Lukašenkova režimu,“ uvedl po otevření ambasády ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka, jeden z iniciátorů projektu.