reklama

Doporučení místo opatření? Pouhá naivita a alibismus nezodpovědné vlády, míní Kubek

Ve středu vláda Petra Fialy (ODS) oznámila nová opatření, přesto nadále spíše zastává princip doporučování. To je však podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka naivní a alibistický přístup. „Optimismus, že lidé, kteří nedodržovali nařízení, náhle budou respektovat doporučení, nesdílím,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Vláda od pondělí 27. prosince umožní lidem starším 30 let, aby si nechali po uplynutí pěti měsíců od druhé dávky vakcíny aplikovat takzvanou dávku posilovací. Stejně tak se rozhodla pro testování na školách dvakrát týdně, a to od nového roku. „Je to dobré opatření, testovat by se měly děti i učitelé. Ti by především měli být naočkovaní povinně, pokud chceme udržet fungování škol,“ podotkl.

Připomněl, že právě školy byly v poslední vlně největším zdrojem nákazy. „Děti přinášely nákazu do rodin, kde ji předávaly dál,“ pokračoval. Přesto je Kubek toho názoru, že pár mírných opatření a následná doporučení nestačí. „Optimismus, že lidé, kteří nedodržovali nařízení, náhle budou respektovat doporučení, nesdílím. Je to míra naivity, ale i alibismu. Když se situace zhorší, vláda řekne: ‚Vidíte, říkali jsme to. Chovali jste se nezodpovědně‘,“ uvedl.

Dodal, že právě sama vláda se do určité míry chová nezodpovědně. „A to tím, že nenastavuje jasná pravidla. Nejsou zde jasná pravidla, a když platí, tak nejsou vynucovaná. To lidi demoralizuje. Když vidí, jak jejich okolí opatření nedodržuje, tak i ti slušní je přestanou dodržovat,“ myslí si. Jediné, co nyní podle něj může pomoci, je přeočkování, „Pokud vláda nemá odvahu zavádět opatření, kterými by omezila kontakty mezi lidmi, tak třetí dávka je to jediné, co nám může pomoci,“ dodal.

Čeká nás exploze

Mikrobiolog Peter Šebo na dotaz, zda nově uvedená opatření budou stačit, odvětil, že doufá, že má vláda povolené počty na akcích spočítané. „Němci je například omezili na deset, my máme padesát. Nejde odhadnout, jak to bude s šířením omikronu. Snad bude omezení pro padesát lidí stačit,“ uvedl. Sám vlnu omikronu očekává v polovině ledna.

„Postrádám to, co dělají jiné státy, které připravují kritickou infrastrukturu země na to, že 30 procent zaměstnanců bude v karanténě,“ pokračoval s tím, že už nyní by se měla vláda na vlnu spojenou s omikronem připravit. „Odhaduji, že prudký nárůst nakažených začne kolem půlky ledna, do půlky února se zase přežene,“ myslí si.

To, co Česko čeká, však podle něj bude exploze. „Nyní počet infikovaných významně klesá. Pak ale začne růst vlna omikronu, která se zvedne exponenciálně. Bude to exploze. Lidé nechápou, jak tato funkce vypadá – že se nic neděje a pak prásk, proletí to stropem,“ popsal statistický jev. Dodal, že díky vývoji situace ve Velké Británii či jiných zemích půjde začátkem ledna odhadnout, jak bude situace vypadat v Česku. „A vláda pak snad přejde k opatřením, díky kterým vlnu zvládneme,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

reklama

Domácí zpravodajství

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama