Devět milionů za justiční omyl. Tempel seděl léta neprávem ve vězení, soud ho nyní odškodnil
dopravní přestupky
Výpis příspěvků ke štítku „dopravní přestupky“
Začal týden bez pokut. Policisté vstoupili do protestní stávky, Rakušan bude jednat s odbory
Jízda v pruhu vyhrazeném pro autobusy nebo jízda do zákazu vjezdu bude tento týden bez pokuty. Tisíce policistů se na protest proti nadměrné byrokracii, nízkým platům a podstavu rozhodli přestupky, u kterých je možná i pokuta, řešit pouze domluvou. Ministr vnitra Vít Rakušan je připraven s odbory ještě jednat. Podle něj ale mají policisté do dalších let více jistot, než měli kdy předtím.
Palubní kamera na čelním skle se vám může prodražit. Policie ji hodnotí jako přestupek
Záznam z palubní kamery může být v případě nehody či nezákonného chování druhého účastníka důležitým důkazním materiálem. Je ale potřeba vědět, jak ji v autě správně umístit. Většina řidičů ji totiž upevňuje na čelní sklo, což je podle policie nezákonné a hrozí za to pokuta. Finanční trest můžete dostat i za držák na telefon nebo vonný stromeček na zpětném zrcátku.
Telefonujete za volantem? Nejspíš máte sklony k psychopatii a narcismu, uvádí studie
Používáním mobilního telefonu si řidiči nekoledují jen o pokutu nebo dopravní nehody. Jedná se o dopravní přestupek, za nějž hrozí finanční postih až 3 500 korun a také čtyři body. Podle vědců z německého Řezna takový čin ale vypovídá i o samotném člověku. Ve své studii totiž zjistili, že telefonující řidiči nemusí být zcela vyrovnaní a mohou mít psychopatické sklony.
Policejní drony zatím rychlost neměří, řidiče přesto dokáží ze vzduchu nemile překvapit
Drony se stávají oblíbeným vybavením dopravní policie. Bezpilotní letecký prostředek vznášející se několik desítek metrů nad silnicí nebo křižovatkou je pro řidiče na rozdíl od policejního auta zaparkovaného u krajnice prakticky nepostřehnutelný.
Unavený řidič může v Chorvatsku přijít o papíry. Záludné předpisy číhají i v jiných zemích
Cesta na letní dovolenou se může prodražit při nedodržování dopravních předpisů. V oblíbených prázdninových destinací platí podobné předpisy, přehlédnutí některých nuancí ale řidiče může mrzet. Dopravní expert Roman Budský upozorňuje na nejkřiklavější z nich.
Nedělejte z nás blbce. Policista radí, jak postupovat při silniční kontrole, a vyvrací pověry
Pokutám za dopravní přestupky se lze vyhýbat i legálními prostředky. Kromě více či méně dovolené prevence ve formě používání antiradarů nebo poukázání na osoby blízké se vyplatí slušné chování při kontaktu s policejní hlídkou. Můžete díky tomu odjet s nižší pokutou nebo dokonce finančnímu postihu úplně uniknout.
Mocný nástroj řidiče. Aplikace umožní udávat hříšné motoristy policii. Česko jde jinou cestou
Britský královský autoklub informuje o připravované mobilní aplikaci, která umožní snadno upozornit na porušování předpisů. Přestupek zaznamenaný fotoaparátem telefonu upevněného pod předním sklem poslouží policii jako důkazní materiál při stíhání hříšníka. Dostane se k ní prakticky obratem.
Řidičce předjíždějící kolonu sebrali na Slovensku řidičák. U nás hrozí jen menší pokuta
Stání v koloně na dálnici je těžkou zkouškou nervů, ve které mnozí řidiči neobstojí. Objíždění „štrůdlu“ odstavným pruhem nebo dokonce záchranářskou uličkou není jen přečinem morálním, ale samozřejmě také prohřeškem proti dopravním předpisům. Zatímco u nás řidič načapaný při tomto přestupku zaplatí relativně nízkou pokutu, na Slovensku se za to samé odebírá řidičák. O případu z Bratislavského kraje informoval server topspeed.sk.
Video se Železným? Strážníkům může způsobit problémy, řekl právník a vysvětlil proč
Zveřejnění nahrávky z incidentu mezi moderátorem České televize Jakubem Železným, strážníky i policisty může strážcům zákona způsobit problémy. Redakci CNN Prima NEWS to sdělil právník Jakub Blažek. Domnívá se, že pokud by se Železný rozhodl celou kauzu řešit u soudu, mohl by uspět. Je totiž možné, že strážníci zasáhli do osobnostních práv moderátora.
Obce u hlavních tahů se bouří proti chytrým navigacím. Při zácpách ženou auta k nám, zlobí se
Chytré navigační aplikace pomáhají motoristům objíždět dopravní zácpy, obtěžují však obyvatele podél náhradních tras. Moderní systémy sbírají informace od řidičů pohybujících se po silnicích, aby na jejich základě plánovali alternativní cesty k vytyčenému cíli. Výsledné řešení bývá však často funkční jen napůl a nejde jen o zamořování míst, která jsou jindy automobilovou dopravou prakticky nedotčená.
Aplikace s detekcí radaru se může prodražit už i spolujezdcům. Kolik v Německu zaplatíte?
Navigační aplikace varující řidiče před stacionárními radary a policejními hlídkami jsou v Německu zakázány. Dosud ale nebylo úplně jasné, zda smí řidiče před blížícím se měřením varovat spolujezdec, který informaci získá z aplikace běžící třeba v mobilním telefonu. Německý vrchní soud v Karlsruhe se nyní ohradil i vůči této variantě. V Česku zatím podobné nařízení neexistuje.
Turisté zdemolovali dvě Ferrari za miliony. Děsivou nehodu u rodinné vily zachytila kamera
Zatímco v Bahrajnu vrcholil kvalifikační trénink na první letošní velkou cenu F1, v malém italském městě si v sobotu na veřejné komunikaci nejspíš zazávodili dva turisté ve vozech Ferrari. Za volantem však příliš zruční nebyli. Obě auta skončila v plotě zahrady rodinného domu. Řidiči z nehody vyvázli s lehkými zraněními, vozidla v souhrnné ceně více než patnáct milionů korun jsou však na odpis. Dokázat cizincům z Belgie, resp. Nizozemí, že mezi sebou skutečně závodili, bude podle italských médií obtížné.