Drony se stávají oblíbeným vybavením dopravní policie. Bezpilotní letecký prostředek vznášející se několik desítek metrů nad silnicí nebo křižovatkou je pro řidiče na rozdíl od policejního auta zaparkovaného u krajnice prakticky nepostřehnutelný.
Drony, řečené policejní hantýrkou „bezpilotní letecké prostředky“ (BLP), umožňují diskrétní pozorování, často na velkou vzdálenost. Rozpoznat, že probíhá silniční kontrola ze vzduchu, je v podstatě nemožné, protože obsluha nemusí vůbec stát v blízkosti vozovky a hlídky zabývající se sledováním řidičů porušujících předpisy mohou být vzdálené i několik stovek metrů od hlídaného úseku. Obsluha dronu navíc nemusí být vůbec uniformovaná, ba dokonce jí nemusí být ani policista. Může klidně jít o občanského zaměstnance policie, neboť „pilot“ dronu není tím, kdo vede silniční kontrolu, zajišťuje k ní pouze důkazní prostředky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinci hlásí velkou ztrátu. Vojáka šokoval český motor v ruském dronu
Všestranné využití, rychlost však neměří
„V oblasti dopravy testujeme optimální využití dronů při monitorování silničního provozu či při dokumentaci závažných dopravních nehod. Jde o nebezpečné přestupky, které mnohdy končí závažnými nehodami: předjíždění na horizontech, v místech se zákazem předjíždění, kontrolujeme i počínání řidičů na železničních přejezdech. Na rizikových křižovatkách silnic se zaměřujeme na respektování značek upravujících přednost,“ říká poručík Petr Vala z KPŘ Jihomoravského kraje.
Drony policie využívá také při letecké dokumentaci zvláště závažných dopravních nehod, kdy pohled z ptačí perspektivy zásadním způsobem usnadní rekonstrukci sledu situací vedoucích k nehodě. BLP naopak dosud z technických důvodů neslouží k měření rychlosti. Na základě nahrávek, které pořídí, mohou být nicméně řidiči pokutováni za celou škálu výše zmíněných přestupků. Zpravidla se to děje tak, že v určité vzdálenosti od hlídané křižovatky nebo části vozovky stojí „pozemní“ hlídka, která komunikuje s obsluhou dronu a zastavuje řidiče, jejichž přestupky zaznamenaly kamery dronu.
Také policejní drony smí létat jen podle přísných pravidel platných pro bezpilotní letecké prostředky. Zdroj: PČR
Také policejní drony smí létat jen podle přísných pravidel platných pro bezpilotní letecké prostředky. Zdroj: PČR
Pravidla platí pro všechny
Podle Hany Rubášové z policejního prezidia mají v současnosti drony k dispozici všechna krajská policejní ředitelství v počtu celkem asi 60 kusů s tím, že kromě dopravní služby jsou využívány například i při sportovních akcích, zásazích jednotek rychlého nasazení nebo při monitorování státních hranic.
Stejně jako všichni ostatní provozovatelé dronů se i BLP v rukách policie musí řídit striktními předpisy. „Vše má svá pravidla, každý, kdo chce s dronem létat, musí dodržovat určitá pravidla. Provozování a užívání dronů v rámci policie má v gesci policejní letecká služba. Každý útvar, který chce drony používat, ji musí žádat o povolení,“ uzavírá Rubášová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nebezpečný manévr řidiče na dálnici D6 na Sokolovsku. Podívejte se na video: