Psychopati za volantem
Používáním mobilního telefonu si řidiči nekoledují jen o pokutu nebo dopravní nehody. Jedná se o dopravní přestupek, za nějž hrozí finanční postih až 3 500 korun a také čtyři body. Podle vědců z německého Řezna takový čin ale vypovídá i o samotném člověku. Ve své studii totiž zjistili, že telefonující řidiči nemusí být zcela vyrovnaní a mohou mít psychopatické sklony.
Nová studie univerzity v německém Řezně nahlíží na každého řidiče, který za volantem telefonuje, jako na psychopaty. Vědecký tým prozkoumal chování 989 německých řidičů. Výsledky ukázaly, že ti, kteří používají mobil za volantem, měli vyšší skóre nejen na psychopatii, ale i na manipulativní chování a narcismus.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šéf hasičů: Požár v Českém Švýcarsku nemusel být tak katastrofální. Ve vedení padaly hlavy
„Mohou mít sklony k nějakému egocentrismu, že svět se točí kolem nich,“ popsal psycholog Jan Kulhánek pro CNN Prima NEWS.
Podle něj skutečně mohou takoví lidé být sobci, kteří nemyslí na druhé a kvůli vlastnímu pohodlí nebo pocitu nadřazenosti mohou porušit řadu pravidel.
Kdyby opravdu telefonování bez handsfree souviselo s psychopatií, je to velký problém. Jedná se totiž o druhý nejčastější dopravní přestupek v Česku.
Řidiči oslovení CNN Prima NEWS přiznávají, že s telefonem u ucha už někdy jeli. Jedná se ale jen o velmi výjimečné situace, shodují se. Oslovení řidiči si zároveň uvědomují, že při telefonování a používání mobilního telefonu se snižuje jejich schopnost soustředit se na jízdu.
„Při devadesátikilometrové rychlosti ujedete přes padesát metrů, aniž byste vůbec věděli, co se před vámi dělo,“ upozornil mluvčí ÚAMK Igor Sirota, jaké riziko přináší chvilková nepozornost.
Od ledna letošního roku čeká na řidiče za telefonování během jízdy pokuta ve výši až 3 500 Kč a také čtyři trestné body. Policisté se navíc v odhalování hříšníků zdokonalují.
„Za tímto účelem se pořídili monokulární dalekohledy se záznamem,“ popisuje zástupce ředitele služby dopravní policie Policejního prezidia ČR Michal Hodboď.
Po spáchání dopravního přestupku se nevyplatí vymlouvat. Dokládá to případ z Plzně z roku 2013, kdy řidič policistům tvrdil, že to, co měl u ucha, nebyl mobil, ale rohlík. Případ dokonce dospěl k Nejvyššímu správnímu soudu, který ho smetl kouzelně formulovaným rozsudkem.
„Pokud by inkriminovaná svačina skutečně existovala, bylo by možno očekávat, že stěžovatel ji, její zbytky či stopy po ní policistům na místě silniční kontroly ukáže. Nic takového se však nestalo,“ konstatoval Nejvyšší správní soud.
Dá se tak pouze odhadovat, jaké sklony by u tohoto řidiče našli vědci z Řezna, pokud by se zaměřili na jeho chování.
VIDEO: Divoká honička v Praze. Řidič na motorce havaroval, policistům se pak pokoušel utéct