Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nyní nepovažuje za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit ani zpřísňovat jiné parametry. Informoval o tom guvernér centrální banky Jiří Rusnok po jednání bankovní rady.
Česká národní banka v červnu letošního roku zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů a celkovým čistým měsíčním příjmem (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).
Při čtvrtečním jednání bankovní rady tak bylo ve hře obnovení těchto kritérií nebo snížení poměru hypotéky a hodnoty zastavené nemovitosti.
Vedení ČNB ale rozhodlo, že parametry zůstanou tam, kde jsou, a to navzdory neutuchajícímu růstu cen rezidenčních nemovitostí. Centrální bankéři přesto konstatovali, že pokračující zdražování domů a bytů v Česku zhoršilo příjmovou dostupnost bydlení a způsobilo nárůst nadhodnocení cen bydlení.
Podle ČNB se nynější nadhodnocení nemovitostí odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.
Hypotéky jsou rekordní
„Významným zdrojem systémových rizik v domácí ekonomice je obnovené roztáčení spirály mezi dluhovým financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami,“ uvádí zpráva Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory, kterou centrální banka ve čtvrtek projednala.
Pokles ekonomické aktivity a pozvolna se zhoršující situace na trhu práce se přitom podle banky prozatím nepromítly do vývoje na hypotečním trhu. Objem skutečně nových úvěrů na bydlení i hypotečních úvěrů byl v prvních devíti měsících letošního roku rekordní, upozornila ČNB. Očekává však, že dopady epidemie koronaviru se postupně projeví a dynamika úvěrů na bydlení oslabí, podobně jako růst cen nemovitostí.
Finanční sektor je odolný
Bankovní rada rovněž projednávala stabilitu tuzemského bankovního a finančního sektoru a došla k závěru, že si v průběhu koronavirové epidemie udržely vysokou odolnost vůči nepříznivým šokům.
A to i díky stabilizačním a podpůrným programům vlády, které dodaly reálné ekonomice likviditu a zabránily překotné vlně úvěrových selhání. Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru zůstává robustní.
„Potvrzují se naše očekávání ohledně vysoké odolnosti tuzemského finančního sektoru vůči dopadům koronavirové krize. Český bankovní sektor je díky polštářům a rezervám, vytvořeným v dobrých časech, nadále schopen poskytovat úvěry firmám i domácnostem,“ uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
„Tuzemské banky se nejenže nestaly zdrojem dodatečných ekonomických problémů, ale jsou naopak součástí jejich řešení. I když se ztráty z úvěrů ještě projeví, finanční stabilita této země jimi nebude ohrožena. Podmínkou je však udržení vysoce obezřetného přístupu bank, a to i v oblasti výplaty dividend,“ dodal guvernér.