Některým důchodcům hrozí, že již důchod nebudou dostávat až domů. Situace vznikla podle informací webu iDnes pnutím mezi Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Českou poštou. Na konci roku vyprší smlouva o roznášení penzí pošťáky, a pokud se obě strany nedohodnou, nastane problém. Do jeho řešení se proto vložili i ministři Vít Rakušan a Marian Jurečka.
Spor mezi ČSSZ a Českou poštou spočívá ve výši odměny, kterou doručovací služba za roznos penzí dostává. Nyní to je 35 korun za jeden doručený důchod, reálně však služba stojí 65 korun. Česká pošta kvůli tomu letos prodělala 200 milionů korun. Náklady navíc od července příštího roku zvedne povinnost důchody doručit do 14. dne v měsíci, píše web iDnes.
ČTĚTE TAKÉ: Česká pošta vysvětlila, podle čeho zavírá pobočky. Překvapila nižším počtem zrušených pozic
Uvnitř pošty v reakci na to sílí tlak na zvýšení poplatku. S tím ovšem nesouhlasí ČSSZ, která má údajně rozporovat výši nákladů. V důsledku toho hrozí, že Česká pošta smlouvu ke konci roku vypoví. „Pokud nedojde k navýšení odměny za výplatu hotovostních důchodů do 31. 12. 2024, bude pošta jednající s péčí řádného hospodáře nucena smlouvu vypovědět,“ píše se v dokumentu, který obě strany uzavřely.
Česká pošta však v doručování důchodů i nadále pokračovat chce. „Naším zájmem je ve výplatách důchodů pokračovat, ovšem za finančních podmínek, které budou férové,“ řekl MF DNES mluvčí pošty Matyáš Vitík.
O záchraně služby jednají i Rakušan s Jurečkou
Podle některých vysoce postavených manažerů České pošty je jejich společnost v pasti. Penze by totiž i po vypovězení smlouvy doručovala ještě dva roky během výpovědní lhůty, a nadále tak prodělávala stamiliony ročně. Samotné vypovězení však podle nich není příliš reálné, protože v Česku neexistuje služba, která by mohla poštu v rozvozu důchodů nahradit.
„Jde o cca deset miliard v hotovosti každý měsíc. Ani kdyby se spojily všechny banky v Česku, nemají tak hustou síť poboček, aby důchody odbavily,“ řekl MF DNES jeden z manažerů. Do řešení problému se tak vložili vrcholní politici.
V pátek se kvůli němu sešli ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), pod nějž spadá Česká pošta, a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), pod nějž spadá ČSSZ. Ze schůzky však nevzešlo nic konkrétního. Ale ještě je čas, k dohodě musí dojít do konce roku. „Společným zájmem všech zainteresovaných stran je, aby spolupráce i nadále pokračovala,“ řekla MF DNES mluvčí resortu vnitra Hana Malá.
Problémy pro manažery pošty
V Česku je aktuálně okolo 2,8 milionu důchodců. Z nich asi 600 tisíc požaduje důchod v hotovosti a asi polovina jej chce donést domů. Česká pošta je však aktuálně pod velkým tlakem na snižování nákladů. Minulý rok její vedení oznámilo zavření 300 svých poboček a propuštění nejméně 950 zaměstnanců.
Pokud by Česká pošta dále provozovala službu, která je výrazně prodělečná, mohlo by to pro její manažery znamenat velké problémy. Státní společnost má totiž povinnost jednat s péčí řádného hospodáře. „Pokud by vedení podniku dlouhodobě vědělo, že tyto podmínky nejsou naplněny, a nic s tím nedělalo, nejenže by jeho členové mohli odpovídat podniku za škodu, ale mohla by připadat v úvahu i jejich trestněprávní odpovědnost,“ řekl advokát Petr Suchomel.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česká pošta vám nově přiveze nákup. Ekonomové nápad chválí i kritizují, lidé se posmívají