Dostupné bydlení pomocí bezúročné půjčky mladým, účast šestnáctiletých v komunálních volbách, více školních psychologů, ale i menstruační pomůcky zdarma ve veřejných budovách. To je jen příklad toho, co prosazují junioři české politické scény. Respektive mládežnické organizace politických stran. V minulosti z nich vzešlo několik zvučných jmen. Třeba sociálnědemokratičtí premiéři Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Ale i současný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) nebo nejmladší poslanec Ondřej Babka (ANO).
Svou mládežnickou organizaci má prakticky každá relevantní strana. Zpravidla tvoří zázemí pro vznik budoucích partajních kádrů, kteří omlazují stranický aparát. Nesporná je však i jejich pomoc během volebních kampaní. Pořádají konference, tvoří si vazby v zahraničí. Zdaleka sice není jejich úkolem tlačit svůj politický program, mají ale představu, co by měla mateřská strana prosazovat a co podle nich zajímá mladé voliče. Názorový průnik s mateřskými stranami přitom zůstává více než patrný. Řada politických matadorů má navíc mezi mládežníky své potomky, například lidovečtí politici Marian Jurečka a Tomáš Zdechovský.
Komunál jako start politického života
Prvním příkladem jsou mladí Starostové, kteří užívají zkratku mSTAN. Na dotaz, jaký mají svůj pevný programový bod, který považují za důležitý pro mladou generaci, a který by rádi prostřednictvím mateřské strany prosadili, odpověděla jejich předsedkyně Zdena Kašparová. Důležitá je pro ně volební účast v komunálních volbách od šestnácti let. To byl ostatně jeden z dřívějších návrhů ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který ale zatím neprosadil.
ČTĚTE TAKÉ: Češi loni strávili na nemocenské v průměru přes 30 dní. Nejvíce marodí pracovníci tří odvětví
„Pro nás je důležité přiblížit politiku mladé generaci, což souvisí s volbami od šestnácti. Téma vzešlo od STAN, my jsme ho převzali. Mladí už v šestnácti mají dost rozumu, aby o svém okolí mohli rozhodovat ve volbách. Momentálně to řešíme hlavně pro komunální volby. Je to něco, od čeho STAN vzešel, tíhneme k regionům. Komunál je lidem nejblíže, tam by se měli začít zajímat o politiku,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Kašparová.
Nováčkem na scéně mládežnických organizací je Generace Motor, nebo také MotorGen. Mládežnická organizace Motoristů sobě, kteří v koalici s hnutím Přísaha uspěli v evropských volbách a nyní se připravují na sněmovní volby. „Zajímá nás životní styl mladých lidí. Tlačím na to, aby stát řešil, co mladé trápí v oblasti psychických problémů, dětské obezity a všeho, co souvisí se zneužíváním návykových látek. Důležitá je pro nás podpora zdravého životního stylu,“ uvedl pro redakci CNN Prima NEWS předseda organizace Matěj Gregor. Podle jeho slov bylo v listopadu v MotorGenu zhruba 500 členů a organizace řešila další tisícovku zájemců. To MotorGen staví do pozice největší mládežnické organizace, hned po něm jsou nejpočetnější Mladí lidovci. Ti mají něco přes 400 členů.
Trnem v oku nedostupné bydlení
Nejčastěji zmiňovaným problémem mladých lidí, které mládežníci zmiňovali, bylo nepřekvapivě nedostupné bydlení. Zmínili ho předsedkyně Mladých lidovců Helena Martinková, šéf Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych i předseda Mladé ODS Michal Chládek. Ten je mimochodem také zetěm premiéra Petra Fialy (ODS). I Mladá ODS je relativně nová, byť navázala na již neexistující Mladé občanské demokraty.
„Témat, které řešíme, je spousta. Nejdůležitější je podle mě bydlení, tedy odšpuntovat a prosekat právní předpisy, aby se mohla zrychlit výstavba. A dokončit digitalizaci stavebního řízení,“ řekl Chládek pro CNN Prima NEWS.
Podle Ulrycha z Mladých sociálních demokratů je nutné rozjet obrovskou výstavbu bytů i regulaci nájmů. „Chceme i zvýšit investice do vzdělávání, zvýšit množství školních psychologů, je jich obrovský nedostatek. Chceme i dámské menstruační prostředky ve veřejných budovách,“ vyjmenoval další priority Ulrych.
K ODS mají tradičně blízko i Mladí konzervativci. Jejich předseda Jan Hroudný pro redakci uvedl, že za podstatné považují upravit zákoník práce. „Dohody o provedení práce jsou věc, kterou mladí často využívají na různé brigády. Systém není nejvstřícnější z hlediska odvodů a podobně. Dokážu si představit hlavně zvýšení limitu výdělku,“ dodal.
Návrat 75procentní slevy na jízdné
Juniorní a k vládě nepřekvapivě kritická je i odnož hnutí ANO, která přišla s projektem Mladí vládě vadí. „Vytvořili jsme naše desatero, ty největší problémy, které se mají řešit. První je, že nemáme šanci bydlet ve svém. Chtěli bychom pokračovat v pobídkách, ale i se inspirovat z Evropy: bezúrokové půjčky pro mladé do 30 let na první bydlení,“ řekl redakci předseda Mladého ANO Adam Hotový s tím, že by zároveň rádi obnovili slevu na jízdné z 50 na 75 procent. Slevu na jízdné před časem prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) a platila pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Vláda Petra Fialy slevu snížila na 50 procent s tím, že jde o hospodárnější variantu, a zároveň rozšířila slevu pro invalidy.
Důraz na zahraniční politiku je vidět u TOPtýmu, mládežnické organizace vládní TOP 09. Její předseda Martin Růžek řekl, že se dlouhodobě zabývají podporou Ukrajiny. „Bereme to jako důležité téma zejména pro mladé. Budou žít v budoucnosti, kterou válka ovlivní. Rozjeli jsme už druhou sbírku, vybíráme peníze na podporu ukrajinského pluku, který vede důstojnice Darija,“ uvedl.
Z parlamentních stran má své mládežníky i SPD. Mladí Espéďáci ale na dotazy redakce neodpověděli.
KSČM v minulosti své mládežníky měla, nyní ale oficiálně nefungují. Komunisté začleňují mladé členy přímo do stranických struktur. Otázky mládeže či mladých rodin má na starosti vnitrostranická odborná komise pod vedením Petry Prokšanové.
Přehled českých mládežnických organizací. Zdroj: mládežnické organizace, grafika: CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
Podobně, tedy začleněním mladých přímo do strany, funguje i Mladé Pirátstvo. „Máme velký projekt Vejška k nezaplacení. Začalo to sociologickým průzkumem, který mapoval socioekonomickou situaci vysokoškolských studentů. Navázali na to naše snahy o zvýšení dostupnosti a standardu kvality vysokoškolských kolejí. Kapacitně ani stavem nevyhovují. Navazuje na to i systém studentských vratných grantů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřina Stojanová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Partie Terezie Tománkové: Pekarová je asociální ženská, chrlil Okamura. Kovářová mu útok vrátila