Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce do konce této dekády zkrátit pracovní týden, jenže moderní firemní sektor je už o krok dále. Ve světě totiž roste počet firem, které jako benefit svým zaměstnancům nabízejí neomezenou dovolenou. A trend se začíná prosazovat také v České republice.
Milan z Teplic pracuje v české pobočce německé technologické společnosti, která vyvíjí nejrůznější druhy softwaru pro různá odvětví. „Naše firma bude v dohledné době přejímat model z naší německé mateřské firmy, která zavedla neomezenou dovolenou,“ řekl CNN Prima NEWS. Právě z důvodu, že se zavedení neomezené dovolené v české pobočce teprve chystá, nepřeje si Milan uvést název zmíněné společnosti. „Naši zaměstnanci o tom ještě nevědí a nebylo by správné, aby se to dozvídali z médií,“ vysvětlil.
Představa neomezeného počtu dní dovolených je na první pohled velice lákovou představou a v takové firmě by chtěl, slovy klasika, pracovat každý. „Do jisté míry to tak je. Když chcete růst, chcete snížit fluktuaci zaměstnanců a nechcete, aby lidi vaši firmu pomlouvali v hospodě, pak je přesně toto cesta, jak vytyčených cílů dosáhnout,“ líčil Milan.
Svoboda a odpovědnost
Německá matka společnosti, ve které pracuje, prý za posledních pět let nemusela podat jediný pracovní inzerát, všechny zaměstnance sehnala pouze na základě kladných referencí. Ve firmě mimo jiné funguje model, kdy jsou zaměstnanci odměněni za to, když do svých řad přivedou další kvalitní lidi. „Oni se zkrátka pak nemusí stydět, když naši firmu doporučí ostatním,“ dodal Milan.
Ale jak to vlastně funguje? Znamená to, že si můžete vzít dovolenou kdykoli a skutečně na neomezenou dobu? „Ano, skutečně to tak je. Ale to neznamená, že nemusíte makat. Pořád si musíte plnit úkoly. Rozdíl je jen v tom, že je zcela na vás, jak si práci rozvrhnete. Naši zaměstnanci mají na jedné straně velkou svobodu, ale současně obrovskou odpovědnost. Pokud by se ukázalo, že benefitu neomezené dovolené zneužívají nebo že je to na úkor výsledků, pak mohou klidně o práci přijít,“ vysvětlil.
A možná je paradoxní, že ačkoli je počet dní dovolené neomezený, reálně si zaměstnanci berou méně volna než v situaci, kdy bylo dopředu pevně dané. „Je to zkrátka trend, který se bude prosazovat. Jsem si ale vědom, že tento model nebude vhodný pro všechny typy firem. Někde to zkrátka udělat nejde,“ uzavřel Milan.
Není to pro každého
S tím souhlasí také Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. „Je to cesta, kterou se půjde. Ale jen u prací, kterou můžete dělat odkudkoli. Pokud jste právník, který ví, že nějakou smlouvu musí připravit do určitého termínu, je jedno, jestli ji zpracujete večer doma u kávy a pak si dáte pár dní volno. Jinak na tom je ale dělník v automobilovém průmyslu,“ řekl CNN Prima NEWS.
Podle něho je právě na výše uvedeném příkladu německé softwarové firmy vidět, v čem tkví bolest české ekonomiky. „Dokud budeme montovnou, můžeme na takovéto benefity zapomenout. Pokud budeme ekonomikou produkující zboží a služby s vysokou přidanou hodnotou, neomezená dovolená fungovat může,“ dodal.
Ať to neurčuje stát
Tomáš Prouza zásadně odmítá, aby se počet dní dovolených prosazoval z vůle státu. „Jak jsem říkal, ne v každé firmě taková věc jde zavést. Tam, kde to možné je, jde o benefit pro zaměstnance. Jakmile to ale bude zavádět stát, bude problém,“ řekl. Pokud totiž větší (či dokonce neomezený) počet dní dovolené zůstane v rovině benefitu, je možné jej v době krize omezit nebo škrtnout. „Když ale délku dovolené bude nařizovat stát, tak s tím nic nenaděláte. A to neskončí u pěti týdnů, za chvíli bude tlak na šest týdnů,“ dodal Prouza v narážce na to, že v Poslanecké sněmovně leží návrh na uzákonění pětitýdenní dovolené.
Ve světě je trend neomezeného počtu volných pracovních dní již poměrně rozšířený. A také převážně v technologických firmách. Ze známějších lze uvést například Sony, Netflix, Kickstarter, ale také třeba některé společnosti patřící britskému miliardáři Richardu Bransonovi. Dosavadní zkušenosti jsou spíše pozitivní, ne vždy je ale takový benefit jednoznačným přínosem. Zaměstnanci se totiž mohou cítit špatně, pokud si vezmou víc volna.