Na téma dostavby jaderné elektrárny Dukovany se diskutuje víc a víc. Proč politici Dukovany řeší, a o co jde v „tendru století“, jehož cena se může vyšplhat na více než 300 miliard korun? Zjednodušeně řečeno, ze všeho nejvíce jde o nadnárodní vliv. Česká republika bude na zemi, která bude jaderný blok stavět, závislá další desítky let.
O stavbu jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností. Jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse.
Tendr sama o sobě nevypisuje vláda, ale polostátní ČEZ. Před jeho vypsáním však musí vláda a parlament schválit podmínky soutěže.
Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?
Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.
V současné chvíli se nejvíce řeší, jestli vláda z tendru předem vyřadí Rusko a Čínu. A právě kvůli tomu jsou politici doslova na nože. Část opozice by totiž dvě východní velmoci vyškrtla, naopak premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) nebo komunisté to odmítají.
„Nevím, proč jsou kolem toho takové tlaky. Se zájmem to sleduji. Je to vysoká hra patriotů, do toho státní úředník nevidí,“ komentovala pro CNN Prima NEWS česká jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
A jak vidí zapojení Číny nebo Ruska do případné stavby jaderného bloku? „Kdyby šlo jen o techniku, problém to není. Ale podívejte se, co se v Číně a Rusku děje ohledně lidských práv a vymahatelnosti práva,“ zdůraznila Drábová.
Za 15 let půjdou bloky do důchodu
Dodala, že Dukovany je potřeba dostavět, protože dva ze čtyř bloků půjdou v letech 2035 až 2045 „do důchodu“. Dukovany pokrývají 18 procent republikové spotřeby elektřiny. „V případě, že se nepostaví dukovanská pětka, musíme najít jiný způsob, jak vyrábět elektřinu. Půjde to těžko, moc si to nedovedu představit,“ řekla Drábová.
Před zapojením Ruska a Číny do tendru varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle ní jde o zajištění politické nezávislosti a suverenity České republiky. BIS také varovala, že některé země by mohly chtít zneužít svého postavení pro své cíle. Tajná služba se obává třeba zneužití velkého objemu citlivých informací nebo vytvoření závislosti na dodávkách od rizikového dodavatele.
„Jde o strategickou bezpečnost téhle země. Nebezpečí, že by jaderný blok stavěly nepřátelské země, je větší než ekonomický profit. Rusové a Číňani jsou s námi v otevřeném konfliktu, jen pomocí nových metod. Nechápu, proč je pouštět do nejkritičtější infrastruktury státu,“ řekl CNN Prima NEWS šéf hnutí STAN Vít Rakušan.
„Kromě technologického řešení a ekonomického rozhodování je to rozhodování o bezpečnosti České republiky. Když si ČR vybere tohoto dodavatele, tak si s tím zároveň vybere zemi původu dodavatele jako partnera na několik desetiletí dopředu. Proto je to důležité,“ vysvětlil další z poslanců podvýboru pro energetiku Vojtěch Munzar (ODS).
Opatrný by byl i Petříček
Na pozoru je i ministerstvo vnitra. Resort Jana Hamáčka (ČSSD) doporučil, aby se firmy, které by mohly být z bezpečnostního pohledu rizikem, tendru nemohly zúčastnit. I ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) naznačil, že by byl ohledně Ruska a Číny opatrný.
„Jsem přesvědčen, že bychom měli brát vážně doporučení naší bezpečnostní komunity, která upozorňuje na řadu rizik. Určitě bychom měli uplatnit bezpečnostní výjimky tak, jak se navrhují. Je to největší investice v našich moderních dějinách a je skutečně zásadní nejen s ohledem na energetickou bezpečnost, ale i na celkovou bezpečnost naší země,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Petříček.
„Těch rovin je hrozně moc. Jde o mocenský geopolitický vliv, energetickou bezpečnost a zajištění stabilních dodávek. Podstatná je i cena výstavby. Mělo by to zajímat politiky, kteří do toho mají co mluvit. Musejí vědět, kolik na to bude nebo nebude doplácet občan,“ komentoval pro CNN Prima NEWS poslanec podvýboru pro energetiku Petr Třešňák (Piráti).
Piráti chtějí vzít Nejedlému diplomatický pas, Petříček žádá vysvětlení cesty do Ruska
Hrad by měl vysvětlit, co bude dělat poradce prezidenta Martin Nejedlý v Rusku. Prohlásil to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). V médiích se objevily spekulace, že Nejedlý bude řešit tendr jaderného bloku v Dukovanech. Piráti navrhli, aby Petříček odebral Nejedlému diplomatický pas. Nejedlý už do Ruska odletěl.
Ministr průmyslu Karel Havlíček i premiér Babiš už ale řekli, že by se z tendru neměl předem nikdo vylučovat. Vláda o Číně a Rusku měla rozhodnout na jednání Bezpečnostní rady státu, nakonec ji ale odložila. Premiér pak prohlásil, že zakázka na stavbu Dukovan není připravená a vláda by o ní neměla rozhodovat před volbami do Poslanecké sněmovny, které by se měly konat na podzim příští rok.
Podle Havlíčka navrhuje Babiš rozhodnutí odložit, protože kabinet chce ještě Dukovany probrat se všemi parlamentními stranami. „Přijde mi divné, že to pan premiér chce najednou probrat s opozičními stranami, ale když opozice dávala návrh, ať se to postoupí na bezpečnostní výbor, tak to bylo vládní koalicí odmítnuté. Je to dost zvláštní,“ zhodnotil pirátský poslanec Třešňák.
Možná jde ale o něco úplně jiného. Některé zdroje CNN Prima NEWS tvrdí, že premiér si nechce naštvat prezidenta Miloše Zemana, kterého bude zřejmě po volbách do Sněmovny potřebovat. Zeman dlouhodobě zastává názor, že by Dukovany měli dostavět Rusové.
Prezidentův poradce Martin Nejedlý se tento týden vrátil z Moskvy, kde měl podle spekulací médií jednat právě o dostavbě Dukovan. Nejedlý to však odmítl, popřelo to i tiskové středisko Rosatomu.
Jestli bude o podmínkách tendru rozhodovat současná vláda premiéra Babiše, nebo až nový kabinet, který vzejde z podzimních voleb, tak není zatím jasné.