Zahajovací ceremoniál pařížské olympiády jitří emoce po celém světě. Kritice čelí vystoupení drag queens, kteří měli v taneční kreaci parodovat slavný obraz Poslední večeře od Leonarda da Vinciho zachycující Ježíše Krista s učedníky. Tuto část ceremoniálu cupují věřící, Elon Musk i někteří francouzští politici.
Sportovci plující po Seině, metalová kapela, bezhlavá Marie Antoinetta, revoluce, umění a také vytrvalý déšť. Zahajovací ceremoniál letní olympiády v Paříži se od těch předešlých odlišoval téměř v každém aspektu. A byl také mimořádně drahý, vyšel asi na 120 milionů eur. Opěvovaný ceremoniál před olympiádou v Londýně lákal na Mr. Beana, seskok Jamese Bonda i Alžbětu II., přesto byl asi čtyřikrát levnější.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Paříži vzplál olympijský oheň. Česká výprava připlula za deště po řece Seině
Podle listu Le Monde mohla být cena ceremoniálu v Paříži dokonce 255 milionů eur. Ne každý aspekt rozmanité show se ale všem lidem líbil. Kritice od některých sledujících čelí zejména významná účast drag queens a členů LGBT+ komunity, kteří se zapojili do taneční show na mostě nad řekou Seinou.
Drag Queen.. LGBT.. woke..
— Frankie™️🦅 (@B7frankH) July 26, 2024
This is a final of a drag show or the#OpeningCeremony#Paris2024
🤔 pic.twitter.com/2jy6J0BvtV
Na mostě vzniklo pomyslné molo, na kterém se střídali nejrůznější modelové a modelky. Ve středu kreace se nacházelo seskupení osob, které podle listu The Telegraph parodovalo Poslední večeři od Leonarda da Vinciho. Někteří diváci tak vnímají ceremoniál jako výsměch věřícím.
Ozvali se známé osobnosti i politici. Tak třeba nejbohatší člověk světa Elon Musk. „To bylo extrémně neuctivé vůči křesťanům,“ napsal na své síti X a upozornil i na příspěvek, který dával bledého jezdce na Seině do spojitosti s biblickou knihou Zjevení.
To all the Christians of the world who are watching the #Paris2024 ceremony and felt insulted by this drag queen parody of the Last Supper, know that it is not France that is speaking but a left-wing minority ready for any provocation. #notinmyname
— Marion Maréchal (@MarionMarechal) July 26, 2024
À tous les chrétiens du monde… pic.twitter.com/GusP2TR63u
Kreace komentoval i vítěz posledních nizozemských voleb Geert Wilders, který je známý svou kritikou islámu. „Takže zesměšňování křesťanství je v pořádku, ale když zveřejním nějaké karikatury Mohameda, levice křičí o rouhání a radikální imámové vydávají fatvy. Dvojí metr nejhoršího druhu,“ uvedl politik.
Vážně nemocná Céline Dionová dojala celý svět. V Paříži zazpívala před lidmi po čtyřech letech
,O vyvrcholení zahajovacího ceremoniálu XXXIII. letních olympijských her se v pátek postarala Céline Dionová. Vážně nemocná zpěvačka, která se potýká s takzvaným syndromem ztuhlé osoby, na veřejnosti vystupovala poprvé od roku 2020. Za své vystoupení sklidila mnoho pochval.
A přidal se také polský expremiér Mateusz Morawiecki. „Dokážou znechutit i zahajovací ceremoniál olympijských her,“ stěžoval si.
Kritika neprší na francouzské organizátory jen ze zahraničí. Ozvali se i domácí politici. Mezi nimi i bývalý francouzský europoslanec a konzervativec Philippe de Villiers.
„Úvodní ceremoniál olympijských her je ostuda. Pácháme sebevraždu před celým světem. Poslední večeře s drag queens a stětí Marie Antoinetty přidávají k ošklivosti ještě ostudu. Woke Francie Macrona není Francie,“ uvedl.
S kritikou souhlasí i Marion Maréchalová z Národní fronty. „Všem křesťanům na světě, kteří sledují a cítí se uraženi touto parodií na Poslední večeři, vězte, že nemluví Francie, ale levicová menšina připravená na jakoukoli provokaci. Ne naším jménem,“ kritizovala.
VIDEO: V Paříži vzplál olympijský oheň. Česká výprava připlula za deště po řece Seině