reklama

Drahá a smutná cesta Kurdů do Evropy. Z pohraničníků mají strach a vrací se

Kritická situace na hranici mezi Běloruskem a Evropskou unií je už mnoho dní aktuálním tématem. Co migranty motivuje vydat se na strastiplnou cestu za údajně lepším životem, zjišťovala reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová v samotném Iráckém Kurdistánu. Právě z něj převážná část běženců na hranici pochází. Hromadně se zbavují majetku, balí do kufrů to nejnutnější a z letiště v Arbílu míří za světlejší budoucností do některé ze zemí Evropské unie.

reklama

„Jako všichni ostatní bych odjel do Evropy. Chci tam, kde jsou jistoty. V roce 2015 jsem jel do Turecka, abych se dostal do Británie. Jenže to nevyšlo,“ uvádí jeden z potenciálních migrantů.

V jedné z nejrušnějších ulic města Sulejmánie se po večerech scházejí mladí lidé. A koho jiného se ptát na budoucnost Iráckého Kurdistánu než jich? „Dostanu tam práci, ubytování. Všechno. Tady nemám nic. Situace v Kurdistánu se zhoršuje, a to z hlediska ekonomiky, ne bezpečnosti,“ říká další.

Vstupenku do Evropy nabízí v Sulejmánii turistické agentury. Těch je tu prý přes stovku. Jednu spoluvlastní Alan Mohamad. O tom, že region zažívá doslova hromadný exodus do Běloruska, mluví zcela otevřeně. Jeho byznys je prý legální. „Běloruská vláda domluvila s tou iráckou, že zjednoduší podmínky vstupu pro turisty. Nejdřív bylo zájemců pár. Nabízeli jsme jen víza, pak to byly celé balíčky včetně letenky a ubytování. Největší zájem byl v září,“ říká Mohamad. „Nemůžete přes hranici s Polskem. Mají povolení střílet. Stejné to je na hranici s Ukrajinou,“ dodává.

Po rozhovoru spoluvlastníkovi cestovní agentury zavolal jeden z klientů, který si před několika týdny zaplatil cestu do Běloruska. Jenže stejně jako další společně s manželkou a dětmi skončil v mrazivém počasí v lese u hranic. Běloruští pohraničníci mu prý nabídli, že za 500 eur na osobu dostanou přes hranici celou jeho rodinu. On jim ale nevěří, chce domů. Do Sulejmánie by se tato rodina měla vrátit už v úterý.

Nedostatek pracovních míst

Jiná kurdská – pětičlenná – rodina se vydala na východ Evropy nedávno. Kvůli tomu musela v Iráckém Kurdistánu prodat dům, auto a bydlí u svých příbuzných. Zajímavé je, že na polsko-běloruské hranici musela za jídlo platit až trojnásobek toho, co stojí v Minsku. Z nastalé situace logicky není nadšená a viní Kurdy. Ti „výlet“ propagovali jako cestu za svobodou, během které nebude problém se z Běloruska dostat. Zároveň vytýkají tamějšímu prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, že ji a další běžence využívá k tomu, aby vydíral Evropskou unii.

Jaký je důvod hromadného opouštění domoviny a cesty do nitra Evropy? Kurdové se cítí zhrzeni, že dlouhou dobu pomáhali Západu v boji proti Islámskému státu, případně proti syrskému režimu vedenému Bašárem Asadem. Mladí jsou zklamaní, že mají málo příležitostí pracovat, i proto, že lidé, kteří vystudují stejný obor v některém z evropských měst, jsou považovaní za větší odborníky.

„Irák si prošel válkou. Země spoléhá na ropu jako hlavní zdroj příjmu. Většina lidí pracuje ve státní správě, ale není tam dostatečný počet míst, takže spousta občanů nemá práci. Vláda nepodporuje rozvoj zemědělství, turismu a průmyslu. Právě to by mělo zvýšit počet pracovních míst,“ podotýká místní novinář Hogr Kamál.

Tagy:
Polsko Evropa hranice Bělorusko migranti Alexandr Lukašenko běženci Bašár Asad Irácký Kurdistán Sulejmánie

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama