V úterý došlo nedaleko polsko-běloruských hranic k napadení tří novinářů včetně českého fotografa Martina Divíška. Podle sdružení novinářů Press Club Polska měli lidé v uniformách polské armády trojici vytáhnout z auta, spoutat a vulgárně jim nadávat. Polské ministerstvo obrany incident potvrdilo, ale odmítá, že by vojáci použili násilí, a tvrdí, že novináři byli maskovaní a nebyli nijak označení.
K incidentu došlo v úterý odpoledne u obce Wiejki nedaleko města Michalowo. Jak podotýká Press Club Polska, na tuto oblast se nevztahuje výjimečný stav. Kromě Divíška, který pracuje pro zpravodajskou agenturu European Pressphoto Agency (EPA), byli mezi napadenými Maciej Nabrdalik, jenž pracuje pro The New York Times, a Maciej Moskwa, spoluzakladatel dokumentárního kolektivu Testigo.
Podle Press Club Polska napadení před pořízením fotografií dokumentujících přítomnost polské armády u obce Wiejki přistoupili k bráně, představili se stráži jako novináři a upozornili, že budou zvenku fotografovat. „Po fotografování nasedli do auta, aby se vydali zpět do Michalowa. Cestu jim ale zablokovali lidé v uniformách polské armády, kteří vytáhli fotoreportéry z auta, při tom jimi škubali a používali vulgarismy. Novináři si museli svléct bundy, byli spoutáni a drženi takto přes hodinu do příjezdu policie. Lidé v uniformách jim přitom prohledávali auto a kontrolovali také obsah paměťových karet ve fotoaparátech, přestože byli informováni, že by tak mohli porušit novinářské tajemství. Jednání lidí v uniformě se vyznačovalo mimořádnou agresivitou,“ sdělil Press Club Polska.
Novináři dále uvedli, že se osoby v uniformách chovali „extrémně agresivně“ a přivolaná policie je i přes žádost poškozených odmítla legitimovat. Mluvčí policie v Podlaském vojvodství Tomasz Krupa listu Gazeta Wyborcza potvrdil, že k incidentu došlo. Podrobnosti nesdělil, připustil nicméně, že lidé, kteří napadli a spoutali novináře, byli vojáci jedné z jednotek nasazených poblíž místa události.
Armáda: Nebyli označení a pokusili se ujet
Polské ministerstvo obrany ve středu sice incident v obci Wiejki potvrdilo, důrazně se ale ohradilo proti verzi novinářů. Ve vyjádření pro web TVP.pl odmítá, že by vojáci fotoreportéry napadli. „Armáda vůči nim nepoužila násilí,“ tvrdí ministerstvo. Podle armády si vojáci všimli tří maskovaných lidí, kteří fotografovali je i vojenský tábor. „Tito lidé se tam procházeli, na tvářích měli masky, na hlavách kukly a neměli žádné novinářské označení,“ stojí dále v prohlášení.
Podle ministerstva obrany nebylo nijak označeno ani jejich auto. „Po výzvě, aby přestali fotit, odešli k vozidlu a pokusili se ujet. Vojáci dostali rozkaz tyto osoby zadržet, dokud věc neobjasní příslušný orgán. Ti lidé předložili své doklady totožnosti, novinářské průkazy ale ukázali až později,“ píše se v prohlášení s tím, že mezitím byly vyrozuměny příslušné orgány včetně policie.
Tvrzení novinářů, že se prokázali ještě před začátkem focení, polská armáda nepotvrdila. Ministerstvo ale zdůraznilo, že vojáci mají v takových případech právo zasáhnout. „Je třeba připomenout, že vojáci slouží v napjatých podmínkách (v ten den se odehrál útok migrantů na polsko-běloruskou hranici) a jsou si vědomi stupňujícího se používání hybridních metod boje,“ upozorňuje ministerstvo obrany.
Šokovalo nás to.
Trojice novinářů už pro Press Club Polska uvedla, že na vojáky hodlá podat trestní oznámení. Divíšek ve středu ČTK řekl, že na základě dohody se zaměstnavatelem se k incidentu nebude vyjadřovat. Polský fotograf Moskwa v telefonátu pro ČTK uvedl, že on i jeho kolegové jsou úterními dramatickými událostmi šokovaní. „Jsme v pořádku, ale šokovalo nás to. Snažíme se teď z toho vzpamatovat, dodal.
Na polsko-běloruské hranici panuje v poslední době napjatá situace kvůli snahám množství migrantů proniknout do Polska. V úterý migranti podle polských úřadů na hraničním přechodu házeli na polské bezpečnostní složky kameny a ostraha hranic proti nim použila vodní dělo a slzný plyn. Evropská unie viní režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že láká migranty, především ze zemí Blízkého východu, do své země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se prý tak mstí za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Běloruští představitelé podobná obvinění odmítají.