Pomůcky do škol rychle zdražují. Jak je nakoupit, aby to co nejméně pocítila peněženka?

Rodiče školáků budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Školní pomůcky jsou zase o něco dražší než před rokem, nový batoh vyjde zhruba na 1 500 korun. Kolik rodiny za základní školní výbavu utratí? A na čem lze výrazně ušetřit?

Obchodníci se už na začátku srpna začali připravovat na masivní zájem rodičů o školní potřeby a zaplnili regály nejrůznějším zbožím. Nejvíce podražilo vybavení pro prvňáky.

Nejdražší položkou ve výbavě prvňáka je školní aktovka, která stojí v kamenném obchodě zhruba 1 500 korun. Mezi nejlevnější pomůcky patří naopak propisky, tužky a pastelky. Vzhledem k velkému množství potřebných kusů se ale jejich cena násobí.

Nejvíce se vyplatí nakupovat pomůcky on-line. Například internetový srovnávač Heureka už zaznamenal nárůst zájmu o školní výbavu až o 50 procent. Cenové rozdíly jsou v některých případech extrémní.

Třeba u jednoho totožného batohu činil u dvou obchodů zhruba 1 200 korun. „Pozorujeme velké rozdíly v nabídkách jednotlivých e-shopů. Dají se ušetřit stovky, ale i tisíce korun,“ zmínila mluvčí společnosti Heureka.cz Adéla Berková.

Zvýšený zájem o školní pomůcky již v polovině léta je podle ekonomů způsoben strachem lidí z dalšího zdražování. „Ceny skutečně mohou být v září citelně vyšší než dnes. Proto si lidé půjčují na věci, u kterých to není rozumné. To se týká právě školních pomůcek,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Z průzkumu společnosti Kruk vyplývá, že při půjčkách na školní potřeby se 45 procent lidí spolehlo na rodinu, dalších 33 procent požádalo banku o méně než pět tisíc korun a zbylých 22 procent chtělo od banky ještě vyšší částku. To se týká především rodin se třemi a více dětmi.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.