Drahé pomůcky do škol
Rodiče školáků budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Školní pomůcky jsou zase o něco dražší než před rokem, nový batoh vyjde zhruba na 1 500 korun. Kolik rodiny za základní školní výbavu utratí? A na čem lze výrazně ušetřit?
Obchodníci se už na začátku srpna začali připravovat na masivní zájem rodičů o školní potřeby a zaplnili regály nejrůznějším zbožím. Nejvíce podražilo vybavení pro prvňáky.
Školní výuka až od devíti ráno? Balaš zvažuje zrušit první hodinu, nadšení nesklidil
Nepříliš výraznou podporu získal na sněmu hnutí STAN v Hradci Králové ministr školství Vladimír Balaš (STAN) s návrhem, aby školní výuka začínala v 9:00 namísto dosavadních 8:00. Pro zajímavost nechal o nápadu hlasovat, ruku zvedla zhruba třetina delegátů. Zřejmě se tak podle Balaše stalo kvůli tomu, že ne všichni jsou rodiči dětí v pubertálním věku, kterým analýzy připisují největší benefit ze změny.
Nejdražší položkou ve výbavě prvňáka je školní aktovka, která stojí v kamenném obchodě zhruba 1 500 korun. Mezi nejlevnější pomůcky patří naopak propisky, tužky a pastelky. Vzhledem k velkému množství potřebných kusů se ale jejich cena násobí.
Nejvíce se vyplatí nakupovat pomůcky on-line. Například internetový srovnávač Heureka už zaznamenal nárůst zájmu o školní výbavu až o 50 procent. Cenové rozdíly jsou v některých případech extrémní.
Třeba u jednoho totožného batohu činil u dvou obchodů zhruba 1 200 korun. „Pozorujeme velké rozdíly v nabídkách jednotlivých e-shopů. Dají se ušetřit stovky, ale i tisíce korun,“ zmínila mluvčí společnosti Heureka.cz Adéla Berková.
Zvýšený zájem o školní pomůcky již v polovině léta je podle ekonomů způsoben strachem lidí z dalšího zdražování. „Ceny skutečně mohou být v září citelně vyšší než dnes. Proto si lidé půjčují na věci, u kterých to není rozumné. To se týká právě školních pomůcek,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Z průzkumu společnosti Kruk vyplývá, že při půjčkách na školní potřeby se 45 procent lidí spolehlo na rodinu, dalších 33 procent požádalo banku o méně než pět tisíc korun a zbylých 22 procent chtělo od banky ještě vyšší částku. To se týká především rodin se třemi a více dětmi.