Drahoš: V SPD nechtějí korespondenční volbu, protože ji nikdo v zahraničí nevolí

Zákonodárci se nejsou schopni dohodnout, zda by bylo správné zavést možnost korespondenční volby pro Čechy, kteří pobývají v zahraničí. Zatímco vládní pětikoalice a většina senátorů jsou pro, opoziční hnutí ANO a SPD se k návrhu staví odmítavě.

Češi, kteří pobývají v zahraničí, možná v příštích prezidentských či sněmovních volbách budou moci volit korespondenčně. Za návrhem stojí senátoři, stejný plán má i vláda premiéra Petra Fialy (ODS).

Možnost by se mohla týkat až 600 tisíc lidí, aktuálně jich volí okolo 13 tisíc. Zastánci návrhu argumentují tím, že chtějí usnadnit volbu lidem ze zahraničí, kteří často musí jezdit stovky kilometrů na ambasádu.

„Naše krajany to často stojí velké peníze. Vytváříme z nich lidi druhé kategorie a trestáme je za to, že si dovolili žít v cizině. Rádi bychom odstranili neférovost,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS senátor Jiří Drahoš (za STAN). Podle opozičních hnutí ANO a SPD však není možné zavést korespondenční volbu způsobem, aby neodporovala Ústavě.

Nacher: Co svoboda s anonymitou?

„Volby mají být svobodné a anonymní, což je možné fyzicky za plentou. Neslyšel jsem zřetelné argumenty ohledně zachování svobody a anonymity. Obávám se, že tohle je první krok salámové metody, a druhý krok by byl i pro občany žijící v ČR,“ uvedl poslanec Patrik Nacher (za ANO). Proti tomu se ohradil bývalý místopředseda Sněmovny a zastánce návrhu Vojtěch Pikal (Piráti).

„U anonymity je korespondenční volba ošetřená tím, že na obálce není jediná stopa, která by prozradila identitu voliče. Ani fyzické volby nemusí být stoprocentně svobodné. Člověk může podléhat nátlaku svého okolí před vstupem do místnosti. Tam pak přijde třeba jen s jedním lístkem, do čehož ho někdo donutil, a může za plentou hodit jen tento lístek,“ řekl Pikal.

Ten by chtěl možnost korespondenčního hlasování kromě prezidentských a sněmovních voleb zavést i u těch do Evropského parlamentu. Podle Nachera je argument s jedním hlasovacím lístkem ve volební místnosti nesmyslný, protože si každý volič od komise může zažádat o další sadu všech lístků.

„Ano, ani svoboda u fyzického hlasování není stoprocentní, ale je daleko větší, než když to pošlete korespondenčně. Za plentu vás nepustí ani s vaším malým synem. U korespondenční volby nemáte žádný důkaz, jestli to člověk vyplnil sám. Jestli tam není mezigenerační tlak,“ reagoval poslanec. Drahoš i Nacher argumentovali tím, že návrh byl prý konzultován s bezpečnostními analytiky, kteří ve věci žádný problém nevidí.

Hnutí ANO změnilo názor

„Korespondenční volbu má mnoho států EU. ANO asi řeklo svým členům, co mají říkat. Hnutí to dřív mělo v programovém prohlášení. Možná zjistili, že pokud bude narůstat počet voličů v zahraničí, tak to pro ně bude horší,“ konstatoval Drahoš.

Senátor a někdejší kandidát na prezidenta si poté rýpnul i do SPD a komunistů: „U SPD a KSČM to chápu, ty v zahraničí nikdo nevolí. Pro ně jsou Češi ze zahraničí sprostí podezřelí. Kdyby bylo jen na voličích z ciziny, tak ANO není ve Sněmovně.“ Pravdou je, že největší podpoře od voličů ze zahraničí se těší právě strany z vládní pětikoalice.

Nacher se v tomto smyslu ohradil, že on sám se kouká na korespondenční hlasování skepticky dlouhodobě. „Je to urážka od pana Drahoše. On má návrh a když s nim já nesouhlasím, tak musím mít od někoho zadání,“ odvětil. Poté zpochybnil i Drahošovo tvrzení o tom, že u korespondenčních voleb nehrozí žádné bezpečností riziko.

„Že to je v mnoha zemích EU, není argument. Jsou na to hromadné žaloby. Volby v Rakousku a USA jsou důkazem toho, že to asi tak nekonfliktní nebude,“ řekl Nacher. Připomněl tak prezidentské volby v Rakousku z roku 2016.

Ty se kvůli nesrovnalostem způsobeným právě nefyzickým hlasováním musely dokonce opakovat. Obrovské kontroverze kvůli korespondenci provázely i poslední prezidentské volby ve Spojených státech.

„Lidé v zahraničí to sice mají složité, volby tady ale nejsou každý týden. Prezidentské jsou jednou za pět let a sněmovní jednou za čtyři. Ať se na mě nikdo nezlobí, kdyby někdo musel něco dělat každý měsíc. Bavíme se tady o rozhodování o budoucnosti naší země,“ dodal Nacher.

Jednat o možnosti korespondenčního hlasování ze zahraničí by se mohlo již v úterý na schůzi Poslanecká sněmovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:19

Gubernátor: 17. května zabili ruští okupanti v Doněcké oblasti 7 civilistů

22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.