reklama

Drbohlav: Tato krize má i pozitivní dopad. Vytvoří jinak uvažující novou generaci

V uplynulých dnech zaznamenalo Česko hned několik případů násilných trestných činů. V úterý krátce pře pátou hodinou odpoledne začali středočeští policisté prošetřovat střelbu v Příbrami. Jen o den dříve našli strážníci v oboře Hvězda tělo 24leté Niny H. V sobotu zase policisté zasahovali kvůli střelbě na Kladensku. Může být nucená izolace inkubátorem pro násilí? Co s lidmi dělá samota? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal odborník na psychopatické chování ve společnosti Andrej Drbohlav.

reklama

„Samota a izolace dovedou léčit, ale také ničit. Dovedou vyplavovat různé démony. Mnoho lidí neumí být zavřeno, samo, ztraceno a vzdáleno sociálním kontaktům. Pochopitelně to může vytvářet různorodé odstíny agrese, nejen fyzické, ale i verbální,“ vysvětlil Drbohlav.

Protože je epidemie koronaviru a s ní spojený lockdown v Česku zcela novou situací, lidé se jí musí podle Drbohlava nejprve přizpůsobit a najít se v ní. „Zejména tím, že vytěsní negativní obsahy, zaměří se na pozitivní věci, začnou se koncentrovat na to, co bude poté,“ popsal Drbohlav.

Lidé by podle něj měli využít příležitosti a začít uvažovat o krátkodobé a dlouhodobé budoucnosti. „O tom, co změnit, jaké vztahy mají význam, jak proměnit svou profesi, jak jinak pracovat na sobě. Tedy zaměstnat vnitřní představivost a myšlení zcela jinými obsahy,“ objasnil Drbohlav.

Lidé v izolaci poznávají vlastní děti z jiných perspektiv

Každá krize podle něj formuje lidské chování. „Nejen domácí násilí, ale i úzkost, deprese a celá řada dalších fenoménů bude bezesporu vzrůstat. Principiálně to ale není jen negativní. Právě to, že se lidé začnou více zaměřovat na péči o svou vlastní duši, na komunikaci se svými blízkými a na intenzitu a kvalitu komunikace, v sobě má velmi pozitivní apel i systémově,“ mínil expert.

To podle něj znamená, že i veřejná diskuze o tom, jak v současné situaci pečovat o duši, má na jednotlivce i společnost nesmírně pozitivní dopad.

Drbohlav také uvedl, že také izolace může být přínosná. „Vztahy jsou obecně toxické, zvlášť pokud člověk není zvyklý s ostatními trávit příliš mnoho času. Od mých klientů v terapii se mi ve zpětné vazbě ale dostává, že poznávají i své vlastní děti ze zcela jiné perspektivy, nacházejí k nim jinou cestu, hledají si různé volnočasové aktivity. Má to v sobě velký pozitivní potenciál a bylo by dobré, aby se mu věnovala pozornost. Dá se tak vystoupit z krize, kterou v současnosti zažíváme,“ vysvětlil Drbohlav.

Každá terapie má podle Drbohlava smysl

Podle něj současná situace přinese „zásadní změny ve vnímání světa a nastavení hodnot“. „Zejména u generací Y, Z, popřípadě Alfa. Myslím si, že tato globální situace vytvoří zcela novou generaci, jinak uvažující, vzniklou v jiných vztazích,“ sdělil Drbohlav.

Drbohlav dále zmínil, že podporuje i nově vzniklé aplikace, třeba na pomoc obětem domácího násilí. „Bedlivě sleduji, jak se proměňuje zejména terapeutický prostor. Všichni jsou teď nuceni se přizpůsobit, což je nejzásadnější princip přežití jakéhokoliv živého organismu. Vymýšlejí, jak se k duši dostat oklikou. Každá aplikace, snaha, terapeutické sezení dává smysl v tom, abychom více komunikovali, vytvářeli takzvanou depistáž, tedy vyhledávání jedinců, kteří jsou teď ohrožení,“ vysvětlil Drbohlav.

Přesto si myslí, že po zkušenosti s koronavirovou pandemií se mnoho principů ve společnosti nezmění. „Myslím si, že v individuálních příbězích nebo na úrovni rodin, kterým záleží na vztazích, může vytvořit podhoubí zcela nových kapitol. I domácí násilí v sobě má pozitivní aspekty. Řada lidí dost možná nalezne odvahu udělat rázný krok a vystoupit z toxického vztahu. Udělat zásadní změnu života, ke které by se za jiné situace a ve svých životních stereotypech vůbec neodhodlali,“ dodal Drbohlav.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama