reklama

Drbohlav: Tato krize má i pozitivní dopad. Vytvoří jinak uvažující novou generaci

V uplynulých dnech zaznamenalo Česko hned několik případů násilných trestných činů. V úterý krátce pře pátou hodinou odpoledne začali středočeští policisté prošetřovat střelbu v Příbrami. Jen o den dříve našli strážníci v oboře Hvězda tělo 24leté Niny H. V sobotu zase policisté zasahovali kvůli střelbě na Kladensku. Může být nucená izolace inkubátorem pro násilí? Co s lidmi dělá samota? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal odborník na psychopatické chování ve společnosti Andrej Drbohlav.

reklama

„Samota a izolace dovedou léčit, ale také ničit. Dovedou vyplavovat různé démony. Mnoho lidí neumí být zavřeno, samo, ztraceno a vzdáleno sociálním kontaktům. Pochopitelně to může vytvářet různorodé odstíny agrese, nejen fyzické, ale i verbální,“ vysvětlil Drbohlav.

Protože je epidemie koronaviru a s ní spojený lockdown v Česku zcela novou situací, lidé se jí musí podle Drbohlava nejprve přizpůsobit a najít se v ní. „Zejména tím, že vytěsní negativní obsahy, zaměří se na pozitivní věci, začnou se koncentrovat na to, co bude poté,“ popsal Drbohlav.

Lidé by podle něj měli využít příležitosti a začít uvažovat o krátkodobé a dlouhodobé budoucnosti. „O tom, co změnit, jaké vztahy mají význam, jak proměnit svou profesi, jak jinak pracovat na sobě. Tedy zaměstnat vnitřní představivost a myšlení zcela jinými obsahy,“ objasnil Drbohlav.

Lidé v izolaci poznávají vlastní děti z jiných perspektiv

Každá krize podle něj formuje lidské chování. „Nejen domácí násilí, ale i úzkost, deprese a celá řada dalších fenoménů bude bezesporu vzrůstat. Principiálně to ale není jen negativní. Právě to, že se lidé začnou více zaměřovat na péči o svou vlastní duši, na komunikaci se svými blízkými a na intenzitu a kvalitu komunikace, v sobě má velmi pozitivní apel i systémově,“ mínil expert.

To podle něj znamená, že i veřejná diskuze o tom, jak v současné situaci pečovat o duši, má na jednotlivce i společnost nesmírně pozitivní dopad.

Drbohlav také uvedl, že také izolace může být přínosná. „Vztahy jsou obecně toxické, zvlášť pokud člověk není zvyklý s ostatními trávit příliš mnoho času. Od mých klientů v terapii se mi ve zpětné vazbě ale dostává, že poznávají i své vlastní děti ze zcela jiné perspektivy, nacházejí k nim jinou cestu, hledají si různé volnočasové aktivity. Má to v sobě velký pozitivní potenciál a bylo by dobré, aby se mu věnovala pozornost. Dá se tak vystoupit z krize, kterou v současnosti zažíváme,“ vysvětlil Drbohlav.

Každá terapie má podle Drbohlava smysl

Podle něj současná situace přinese „zásadní změny ve vnímání světa a nastavení hodnot“. „Zejména u generací Y, Z, popřípadě Alfa. Myslím si, že tato globální situace vytvoří zcela novou generaci, jinak uvažující, vzniklou v jiných vztazích,“ sdělil Drbohlav.

Drbohlav dále zmínil, že podporuje i nově vzniklé aplikace, třeba na pomoc obětem domácího násilí. „Bedlivě sleduji, jak se proměňuje zejména terapeutický prostor. Všichni jsou teď nuceni se přizpůsobit, což je nejzásadnější princip přežití jakéhokoliv živého organismu. Vymýšlejí, jak se k duši dostat oklikou. Každá aplikace, snaha, terapeutické sezení dává smysl v tom, abychom více komunikovali, vytvářeli takzvanou depistáž, tedy vyhledávání jedinců, kteří jsou teď ohrožení,“ vysvětlil Drbohlav.

Přesto si myslí, že po zkušenosti s koronavirovou pandemií se mnoho principů ve společnosti nezmění. „Myslím si, že v individuálních příbězích nebo na úrovni rodin, kterým záleží na vztazích, může vytvořit podhoubí zcela nových kapitol. I domácí násilí v sobě má pozitivní aspekty. Řada lidí dost možná nalezne odvahu udělat rázný krok a vystoupit z toxického vztahu. Udělat zásadní změnu života, ke které by se za jiné situace a ve svých životních stereotypech vůbec neodhodlali,“ dodal Drbohlav.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Komentátor: Piráti poslední dobou utíkají jen sami před sebou. Popírají vlastní myšlenky

Kampaně míří do finále a podle komentátora webu Info.cz Petra Holce si nejlépe vede hnutí ANO. „Měli nejlepší začátek a publikované video Andreje Babiše má skvělé načasování,“ podotkl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Právě Babišovy útoky na koalici PirSTAN podle něj zapříčinily, že Piráti utíkají sami před sebou. „Dokud v červnu Babiš neřekl, že jsou vítači migrantů, tak byli v ofenzivě. Nyní se jen brání a popírají vlastní myšlenky,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

reklama

Domácí zpravodajství

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama