reklama

Drbohlav: Tato krize má i pozitivní dopad. Vytvoří jinak uvažující novou generaci

V uplynulých dnech zaznamenalo Česko hned několik případů násilných trestných činů. V úterý krátce pře pátou hodinou odpoledne začali středočeští policisté prošetřovat střelbu v Příbrami. Jen o den dříve našli strážníci v oboře Hvězda tělo 24leté Niny H. V sobotu zase policisté zasahovali kvůli střelbě na Kladensku. Může být nucená izolace inkubátorem pro násilí? Co s lidmi dělá samota? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal odborník na psychopatické chování ve společnosti Andrej Drbohlav.

reklama

„Samota a izolace dovedou léčit, ale také ničit. Dovedou vyplavovat různé démony. Mnoho lidí neumí být zavřeno, samo, ztraceno a vzdáleno sociálním kontaktům. Pochopitelně to může vytvářet různorodé odstíny agrese, nejen fyzické, ale i verbální,“ vysvětlil Drbohlav.

Protože je epidemie koronaviru a s ní spojený lockdown v Česku zcela novou situací, lidé se jí musí podle Drbohlava nejprve přizpůsobit a najít se v ní. „Zejména tím, že vytěsní negativní obsahy, zaměří se na pozitivní věci, začnou se koncentrovat na to, co bude poté,“ popsal Drbohlav.

Lidé by podle něj měli využít příležitosti a začít uvažovat o krátkodobé a dlouhodobé budoucnosti. „O tom, co změnit, jaké vztahy mají význam, jak proměnit svou profesi, jak jinak pracovat na sobě. Tedy zaměstnat vnitřní představivost a myšlení zcela jinými obsahy,“ objasnil Drbohlav.

Lidé v izolaci poznávají vlastní děti z jiných perspektiv

Každá krize podle něj formuje lidské chování. „Nejen domácí násilí, ale i úzkost, deprese a celá řada dalších fenoménů bude bezesporu vzrůstat. Principiálně to ale není jen negativní. Právě to, že se lidé začnou více zaměřovat na péči o svou vlastní duši, na komunikaci se svými blízkými a na intenzitu a kvalitu komunikace, v sobě má velmi pozitivní apel i systémově,“ mínil expert.

K tématu

To podle něj znamená, že i veřejná diskuze o tom, jak v současné situaci pečovat o duši, má na jednotlivce i společnost nesmírně pozitivní dopad.

Drbohlav také uvedl, že také izolace může být přínosná. „Vztahy jsou obecně toxické, zvlášť pokud člověk není zvyklý s ostatními trávit příliš mnoho času. Od mých klientů v terapii se mi ve zpětné vazbě ale dostává, že poznávají i své vlastní děti ze zcela jiné perspektivy, nacházejí k nim jinou cestu, hledají si různé volnočasové aktivity. Má to v sobě velký pozitivní potenciál a bylo by dobré, aby se mu věnovala pozornost. Dá se tak vystoupit z krize, kterou v současnosti zažíváme,“ vysvětlil Drbohlav.

Každá terapie má podle Drbohlava smysl

Podle něj současná situace přinese „zásadní změny ve vnímání světa a nastavení hodnot“. „Zejména u generací Y, Z, popřípadě Alfa. Myslím si, že tato globální situace vytvoří zcela novou generaci, jinak uvažující, vzniklou v jiných vztazích,“ sdělil Drbohlav.

Drbohlav dále zmínil, že podporuje i nově vzniklé aplikace, třeba na pomoc obětem domácího násilí. „Bedlivě sleduji, jak se proměňuje zejména terapeutický prostor. Všichni jsou teď nuceni se přizpůsobit, což je nejzásadnější princip přežití jakéhokoliv živého organismu. Vymýšlejí, jak se k duši dostat oklikou. Každá aplikace, snaha, terapeutické sezení dává smysl v tom, abychom více komunikovali, vytvářeli takzvanou depistáž, tedy vyhledávání jedinců, kteří jsou teď ohrožení,“ vysvětlil Drbohlav.

Přesto si myslí, že po zkušenosti s koronavirovou pandemií se mnoho principů ve společnosti nezmění. „Myslím si, že v individuálních příbězích nebo na úrovni rodin, kterým záleží na vztazích, může vytvořit podhoubí zcela nových kapitol. I domácí násilí v sobě má pozitivní aspekty. Řada lidí dost možná nalezne odvahu udělat rázný krok a vystoupit z toxického vztahu. Udělat zásadní změnu života, ke které by se za jiné situace a ve svých životních stereotypech vůbec neodhodlali,“ dodal Drbohlav.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Lidé se bojí chodit do restaurací. Pomůže jedině očkování populace, říká majitel

Lidé se bojí chodit do restaurací. Pomůže jedině očkování populace, říká majitel

Ve čtvrtek se díky rozvolnění opatření v boji proti koronaviru otevřely restaurace, fitcentra i malé obchody. Jak vypadal pohledem podnikatelů z těchto odvětví první den, kdy mohli znovu, alespoň do jisté míry, fungovat? Dají se ztráty kvůli uzavření dohnat? A co by jim mohlo pomoci? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli restauratér Zdeněk Babulík, generální ředitelka Aquapalace Čestlice Vladana Horáková a prodavačka Klára Cvachovcová.

Joe Biden

Sto dní noste roušky, požádá Biden Američany. Očkovat proti covidu se nechá veřejně

Sto dní noste roušky, požádá Biden Američany. Očkovat proti covidu se nechá veřejně

Nastupující prezident USA Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že v den své inaugurace 20. ledna požádá Američany, aby po dobu 100 dní nosili roušky a pomohli tak omezit šíření koronaviru. Budoucí šéf Bílého domu zároveň prohlásil, že se rád nechá veřejně očkovat proti covidu, jakmile odborník na infekční choroby a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci řekne, že je to bezpečné.

Čeští vědci vyvinuli nový typ papíru, který dokáže zlikvidovat koronavirus
Policie spustila palbu na zločince, který zajal 12letého chlapce. Kulky zabily oba
Říkají mu italský Forrest Gump. Po hádce s manželkou ušel 420 kilometrů
Vánoce v Itálii: Omezený pohyb, karanténa pro cizince. Počet zemřelých je rekordní
reklama
reklama
Rozvolňování přehledně: Otevírají se hospody i kadeřnictví. Co dalšího se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda
Nechápu, proč nechcete dát lidem peníze, osočil Babiš opoziční poslankyni
Další články
reklama
reklama