reklama

Drbohlav: Tato krize má i pozitivní dopad. Vytvoří jinak uvažující novou generaci

V uplynulých dnech zaznamenalo Česko hned několik případů násilných trestných činů. V úterý krátce pře pátou hodinou odpoledne začali středočeští policisté prošetřovat střelbu v Příbrami. Jen o den dříve našli strážníci v oboře Hvězda tělo 24leté Niny H. V sobotu zase policisté zasahovali kvůli střelbě na Kladensku. Může být nucená izolace inkubátorem pro násilí? Co s lidmi dělá samota? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal odborník na psychopatické chování ve společnosti Andrej Drbohlav.

reklama

„Samota a izolace dovedou léčit, ale také ničit. Dovedou vyplavovat různé démony. Mnoho lidí neumí být zavřeno, samo, ztraceno a vzdáleno sociálním kontaktům. Pochopitelně to může vytvářet různorodé odstíny agrese, nejen fyzické, ale i verbální,“ vysvětlil Drbohlav.

Protože je epidemie koronaviru a s ní spojený lockdown v Česku zcela novou situací, lidé se jí musí podle Drbohlava nejprve přizpůsobit a najít se v ní. „Zejména tím, že vytěsní negativní obsahy, zaměří se na pozitivní věci, začnou se koncentrovat na to, co bude poté,“ popsal Drbohlav.

Lidé by podle něj měli využít příležitosti a začít uvažovat o krátkodobé a dlouhodobé budoucnosti. „O tom, co změnit, jaké vztahy mají význam, jak proměnit svou profesi, jak jinak pracovat na sobě. Tedy zaměstnat vnitřní představivost a myšlení zcela jinými obsahy,“ objasnil Drbohlav.

Lidé v izolaci poznávají vlastní děti z jiných perspektiv

Každá krize podle něj formuje lidské chování. „Nejen domácí násilí, ale i úzkost, deprese a celá řada dalších fenoménů bude bezesporu vzrůstat. Principiálně to ale není jen negativní. Právě to, že se lidé začnou více zaměřovat na péči o svou vlastní duši, na komunikaci se svými blízkými a na intenzitu a kvalitu komunikace, v sobě má velmi pozitivní apel i systémově,“ mínil expert.

K tématu

To podle něj znamená, že i veřejná diskuze o tom, jak v současné situaci pečovat o duši, má na jednotlivce i společnost nesmírně pozitivní dopad.

Drbohlav také uvedl, že také izolace může být přínosná. „Vztahy jsou obecně toxické, zvlášť pokud člověk není zvyklý s ostatními trávit příliš mnoho času. Od mých klientů v terapii se mi ve zpětné vazbě ale dostává, že poznávají i své vlastní děti ze zcela jiné perspektivy, nacházejí k nim jinou cestu, hledají si různé volnočasové aktivity. Má to v sobě velký pozitivní potenciál a bylo by dobré, aby se mu věnovala pozornost. Dá se tak vystoupit z krize, kterou v současnosti zažíváme,“ vysvětlil Drbohlav.

Každá terapie má podle Drbohlava smysl

Podle něj současná situace přinese „zásadní změny ve vnímání světa a nastavení hodnot“. „Zejména u generací Y, Z, popřípadě Alfa. Myslím si, že tato globální situace vytvoří zcela novou generaci, jinak uvažující, vzniklou v jiných vztazích,“ sdělil Drbohlav.

Drbohlav dále zmínil, že podporuje i nově vzniklé aplikace, třeba na pomoc obětem domácího násilí. „Bedlivě sleduji, jak se proměňuje zejména terapeutický prostor. Všichni jsou teď nuceni se přizpůsobit, což je nejzásadnější princip přežití jakéhokoliv živého organismu. Vymýšlejí, jak se k duši dostat oklikou. Každá aplikace, snaha, terapeutické sezení dává smysl v tom, abychom více komunikovali, vytvářeli takzvanou depistáž, tedy vyhledávání jedinců, kteří jsou teď ohrožení,“ vysvětlil Drbohlav.

Přesto si myslí, že po zkušenosti s koronavirovou pandemií se mnoho principů ve společnosti nezmění. „Myslím si, že v individuálních příbězích nebo na úrovni rodin, kterým záleží na vztazích, může vytvořit podhoubí zcela nových kapitol. I domácí násilí v sobě má pozitivní aspekty. Řada lidí dost možná nalezne odvahu udělat rázný krok a vystoupit z toxického vztahu. Udělat zásadní změnu života, ke které by se za jiné situace a ve svých životních stereotypech vůbec neodhodlali,“ dodal Drbohlav.

K tématu

Další hlavní zprávy

Kultura

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii v sobotu při udílení cen Český lev dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským. Nejlepším celovečerním filmem roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán.

Partie

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Budou stačit dosavadní – už tak dost tvrdá – opatření v boji proti koronaviru? A unese to česká ekonomika? Nejen o těchto tématech budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V další části pořadu budou mimo jiné hovořit hejtmani o českém zdravotnictví.

Policista pomáhající v nemocnici: Zdravotníci si sahají na dno, přesto je urážejí
Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel
Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců
Štěstí přeje posilněným. Muž si chtěl pořídit selfie a hazardoval se životem
S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Neoblomná policie. Chůva nesměla jet hlídat dítě zdravotnici, doklad měla
Další články
reklama
reklama