reklama

Psycholožka o lockdownu: Říkejte rodině, co na ní máte rádi. Najděte si tři hezké věci

Jak se nedostat v době pandemie do depresí nebo úzkosti? Podle klinické psycholožky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a spisovatelky Laury Janáčkové je důležité, aby si lidé našli vlastní pravidelný denní režim. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS psycholožka dále řekla, že pomáhá, když si členové rodiny navzájem říkají pozitivní věci, které na sobě vidí.

reklama

„Nejdůležitější je denní režim a nastartování těla do pravidelnosti, abychom se nedostali do situace, že máme spánkový deficit. Na to poté navazuje spousta dalších věcí. Lidé začínají vnímat spoustu negativních věcí, a to nejen v okolí, ale hlavně na sobě. Poté se člověk může dostat do depresí,“ nastínila pro CNN Prima NEWS Janáčková.

Najít si nový režim podle ní jde i v době, kdy hodně lidí pracuje z domova a děti mají distanční výuku. „Také je důležité si najít tři hezké věci denně, například hovor nebo káva s manželkou. A poté čas na sebe,“ dodala Janáčková s tím, že ideální by bylo, kdyby se rodina večer společně sešla a každý člen řekl, co pozitivního za daný den zažil. Prý na to budou myslet i ostatní a nikdo nebude mít čas řešit věci negativní.

Janáčková také vidí velký rozdíl v psychice lidí v rámci první vlny pandemie na jaře a současnou dobou. „Při první vlně se všichni semkli a hlavní emocí byl strach. Díky uvolnění se lidé začali domnívat, že o nic nejde. I odborníci podávali růžové zprávy a psychika šla nahoru. Než si lidé uvědomili, že se jedná o něco vážného, tak se museli nakazit lidi okolo,“ popsala psycholožka a dodala, že pozvolný strach z toho, že lidstvo stále neví, co je koronavirus přesně zač, může vést i ke strachu chronickému.

Nastěhování i za cenu nakažení

Největší psychickou újmu si podle Janáčkové mohou z pandemie odnést starší lidé, protože zažívají pocit samoty. „Čím déle budeme od sebe odděleni, tím to bude horší. Největší dopad bude na starší lidi, protože ti mladší lidé se za nimi bojí chodit. A když je někdo osamělý, je dokázáno, že umírá dřív. Někdy až o 30 procent času života,“ prozradila Janáčková. V současnosti se prý pozná, kdo o vztahy před pandemií pečoval. Protože zanedbávané vztahy se podle psycholožky jen zhoršují a u těch, které lidé utužovali, je to přesně naopak.

Někteří mladí lidé ale řeší samotu po svém. „Na jaře se všichni začali bavit on-line, ale v září šla většina proti opatřením. Jsou dokonce případy, že se někdo seznámí a hned se nastěhuje k protějšku, aby netrávil čas sám, i za cenu nakažení. To je taková novinka,“ doplnila Janáčková.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Laurou Janáčkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Špicar: Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam. Neudělá z nás Německo ani Řecko

Otázka přijetí eura není součástí předvolebních kampaní. Podle hostů pořadu Interview, ekonoma Martina Slaného a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, je hlavním důvodem fakt, že po něm tady nyní není poptávka. Na samotnou jednotnou evropskou měnu však mají rozdílný názor. „Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam,“ uvedl Špicar. Slaný namítl, že to tak není a v případě eura jde i o politickou, fiskální a transferovou unii.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyšetřování koryčanské tragédie pokračuje. Policie žádá veřejnost o záznamy výbuchu

Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Dům explodoval ve středu 15. září. Neštěstí si vyžádalo život dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé včetně jejich dvou kolegů utrpěli zranění. Záznam, který má k dispozici redakce CNN Prima NEWS, můžete vidět v úvodním videu článku.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama