reklama

Psycholožka o lockdownu: Říkejte rodině, co na ní máte rádi. Najděte si tři hezké věci

Jak se nedostat v době pandemie do depresí nebo úzkosti? Podle klinické psycholožky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a spisovatelky Laury Janáčkové je důležité, aby si lidé našli vlastní pravidelný denní režim. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS psycholožka dále řekla, že pomáhá, když si členové rodiny navzájem říkají pozitivní věci, které na sobě vidí.

reklama

„Nejdůležitější je denní režim a nastartování těla do pravidelnosti, abychom se nedostali do situace, že máme spánkový deficit. Na to poté navazuje spousta dalších věcí. Lidé začínají vnímat spoustu negativních věcí, a to nejen v okolí, ale hlavně na sobě. Poté se člověk může dostat do depresí,“ nastínila pro CNN Prima NEWS Janáčková.

K tématu

Najít si nový režim podle ní jde i v době, kdy hodně lidí pracuje z domova a děti mají distanční výuku. „Také je důležité si najít tři hezké věci denně, například hovor nebo káva s manželkou. A poté čas na sebe,“ dodala Janáčková s tím, že ideální by bylo, kdyby se rodina večer společně sešla a každý člen řekl, co pozitivního za daný den zažil. Prý na to budou myslet i ostatní a nikdo nebude mít čas řešit věci negativní.

Janáčková také vidí velký rozdíl v psychice lidí v rámci první vlny pandemie na jaře a současnou dobou. „Při první vlně se všichni semkli a hlavní emocí byl strach. Díky uvolnění se lidé začali domnívat, že o nic nejde. I odborníci podávali růžové zprávy a psychika šla nahoru. Než si lidé uvědomili, že se jedná o něco vážného, tak se museli nakazit lidi okolo,“ popsala psycholožka a dodala, že pozvolný strach z toho, že lidstvo stále neví, co je koronavirus přesně zač, může vést i ke strachu chronickému.

Nastěhování i za cenu nakažení

Největší psychickou újmu si podle Janáčkové mohou z pandemie odnést starší lidé, protože zažívají pocit samoty. „Čím déle budeme od sebe odděleni, tím to bude horší. Největší dopad bude na starší lidi, protože ti mladší lidé se za nimi bojí chodit. A když je někdo osamělý, je dokázáno, že umírá dřív. Někdy až o 30 procent času života,“ prozradila Janáčková. V současnosti se prý pozná, kdo o vztahy před pandemií pečoval. Protože zanedbávané vztahy se podle psycholožky jen zhoršují a u těch, které lidé utužovali, je to přesně naopak.

Někteří mladí lidé ale řeší samotu po svém. „Na jaře se všichni začali bavit on-line, ale v září šla většina proti opatřením. Jsou dokonce případy, že se někdo seznámí a hned se nastěhuje k protějšku, aby netrávil čas sám, i za cenu nakažení. To je taková novinka,“ doplnila Janáčková.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Laurou Janáčkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Kultura

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii v sobotu při udílení cen Český lev dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským. Nejlepším celovečerním filmem roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán.

Partie

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Budou stačit dosavadní – už tak dost tvrdá – opatření v boji proti koronaviru? A unese to česká ekonomika? Nejen o těchto tématech budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V další části pořadu budou mimo jiné hovořit hejtmani o českém zdravotnictví.

Policista pomáhající v nemocnici: Zdravotníci si sahají na dno, přesto je urážejí
Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel
Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců
Štěstí přeje posilněným. Muž si chtěl pořídit selfie a hazardoval se životem
S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Neoblomná policie. Chůva nesměla jet hlídat dítě zdravotnici, doklad měla
Další články
reklama
reklama