Loňské léto nejen pro Českou republiku znamenalo v kontextu koronavirové situace značnou úlevu. Obávaný virus s příchodem vyšších teplot oslabil a čísla nakažených se držela při zemi. Ovšem parné počasí by letos nemuselo zafungovat stejně jako před rokem. Různé mutace dokáží prý ustát horko daleko lépe. O možném vývoji epidemie promluvil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro web Lidovky.cz.
V Česku se už nějakou dobu nachází britská mutace koronaviru, v tomto týdnu pak přišly také zprávy o prvních nakažených jihoafrickou odnoží.
„Klimatické podmínky ukazovaly, že v letních měsících intenzita šíření klesla asi o čtyřicet procent. Kdybychom to zprůměrovali s ohledem na britskou, jihoafrickou a další mutace, tak by se tento efekt de facto vyrušil,“ řekl Prymula pro Lidovky.cz. „Mutace má plusový efekt, letní sezona minusový, to by znamenalo, že by se virus šířil podobně jako tomu bylo v první vlně,“ podotkl dále.
Vliv teploty na šíření koronaviru zkoumali čínští vědci a na podzim loňského roku souvislost potvrdili. Pracovali s daty Světové zdravotnické organizace (WHO) a přišli například na to, že s každým stupněm, o který se oteplí, poklesne počet infekcí za den průměrně o tři procenta. Dalším z faktorů je například vlhkost. Do svého výzkumu ale ještě logicky nemohli zahrnout reakci mutací. Podle National Geographic pak důležitou roli hraje také to, že v letních měsících tráví lidé více času venku na vzduchu.
Dříve fungující opatření už nemusí být účinná
Epidemiolog a někdejší šéf zdravotnického resortu mluvil také o tom, že množení viru je celosvětově velmi intenzivní, proto vznikají různé varianty viru. „Záleží ale samozřejmě na tom, zda mají nějaký klinický význam, či nikoli,“ uvedl Prymula.
Každopádně podle něj platí, že koronavirus se bude během nadcházejícího léta šířit značně razantněji než loni. „Platí, že šíření bude rychlejší, než bylo v první vlně, a zásadně rychlejší, než bylo v letních měsících, a s tím se musí počítat. Je to signál, že opatření, která dřív byla účinná, už v této podobě účinná být nemusí,“ doplnil.
Čísla „letních nakažených“ v tuzemsku se budou také odvíjet od toho, jakou rychlostí bude probíhat očkování. Zatím vakcinace v Česku pokračuje pomalejším tempem, než se očekávalo.