Novým starostou New Yorku se stane bývalý policista Eric Adams. Vyplývá to z projekcí agentury AP po skončení místních voleb. V čele nejlidnatějšího amerického města stane jako druhý černoch v historii. Nové starosty si dnes ve Spojených státech vybrali i obyvatelé dalších měst včetně Atlanty, Minneapolisu nebo Seattlu.
Podle agentury AP se témata předvolebních kampaní točily zejména okolo práce policie. Voliči v Minneapolisu zároveň odmítli nahradit policejní oddělení takzvaným oddělením veřejné bezpečnosti. Iniciativa vznikla po smrti George Floyda.
Jedenašedesátiletý demokrat Adams podle očekávání porazil kandidáta republikánů – 67letého Curtise Sliwu. Před volbami popsal, jak ho jako dospívajícího zbili policisté při zatčení. Když se později sám k bezpečnostním složkám přidal, stal se výrazným kritikem fungování policie a podporovatelem černochů v policejních řadách.
Téma policie a rasové nerovnosti se dostalo v USA i jinde ve světě do popředí loni v létě, kdy při tvrdém zákroku bělošského policisty zemřel v Minneapolisu černoch George Floyd. Obyvatelé největšího města Minnesoty kromě volby starosty odmítli přeměnu místního policejní sboru na oddělení veřejné bezpečnosti. V tom by kromě policistů působili například experti na duševní zdraví, odborníci na závislosti a mediátoři, kteří by měli na starost většinu případů, v nichž figurují lidé bez domova, drogově závislí či osoby s psychickými problémy.
Podle podporovatelů iniciativy, která vznikla po smrti Floyda, je kompletní přeměna stávající policie nutná k zastavení policejního násilí. Podle kritiků byla řada podrobností v návrhu nejasná, změna by navíc mohla dopadnout na komunity ohrožené násilím s tím, jak ve městě narůstá zločin.
V Detroitu místo starosty podruhé obhájil favorit, demokrat Mike Duggan. Podle AP bez problému vyhrál nad Anthonym Adamsem, který ve městě působil jako místostarosta na začátku tisíciletí.
Někteří Američané v úterý hlasovali i ve státních volbách. Tato hlasování obvykle nepřitáhnou takovou pozornost médií ani stranických špiček jako prezidentské či kongresové volby. Letos jsou však ostře sledované, mohou totiž přinést signály ohledně nálad americké veřejnosti rok před volbami do Kongresu.