Drulák: Puč v Rusku? Nereálné. Země změní taktiku, na Ukrajinu půjde ještě brutálněji

Válka na Ukrajině trvá měsíc a ruské plány s invazí evidentně nevychází podle plánu. Zatímco se tisíce ruských vojáků „vrací domů v zinkových rakvích“, tamní ekonomika krvácí kvůli protiruským sankcím, které na zemi uvalil Západ. Schyluje se k převratu? Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS uvedl, že pravděpodobnější než svrhnutí prezidenta Putina bude eskalace ruské brutality ve válce.

Tisíce ztracených jednotek, stovky kusů zničené techniky a údajné obklíčení obrovského počtu ruských vojáků ukrajinskou armádou severozápadně od Kyjeva. K tomu je třeba připočíst Západem vyvolané protiruské sankce, které srážejí dolů ruskou ekonomiku.

Tyto skutečnosti vedou k otázce, zda se v Rusku neschyluje k vojenskému či občanskému převratu. Podle Petra Druláka nikoliv. „Žádný sok Vladimira Putina se v Rusku zatím neukázal. Puč nepovažuji za příliš reálný. Mnohem pravděpodobnější je, že Rusko změní taktiku a Ukrajinu bude ničit ještě brutálněji,“ obává se politolog, který byl mezi roky 2017 až 2019 velvyslancem ve Francii.

Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo, pro Ukrajince by to pravděpodobně znamenalo totální humanitární katastrofu. Již v současnosti Rusové dennodenně útočí na nevojenské cíle a podle Ukrajinců mají od začátku války na svědomí životy tisíců civilistů.

Podle bezpečnostního analytika Jiřího Vojáčka se dá šance na ruský převrat počítat v jednotkách procent. „Od zahájení války ta pravděpodobnost však bezpochyby vzrostla. Rusko tvrdí, že se invaze vyvíjí podle plánu, ale všichni ví, že to tak není,“ uvedl Vojáček.

Podle publicity Mariana Kechlibara by pravděpodobnost ruského puče mohla teoreticky ovlivnit již zmíněná situace na severozápadním předměstí Kyjeva, kde Ukrajinci drží částečně v šachu ruské vojáky. „Kdyby se Ukrajincům podařilo zajmout tisíce ruských vojáků, pro Kreml by to byla obrovská ostuda. Nejvyšší kruhy by si pak mohly položit otázku, zda není načase Putina sesadit,“ vysvětlil.

Tagy: