Drulák: Vláda se pokouší umlčovat každý hlas o Ukrajině, který říká něco jiného než ona

360° (916)

Vláda v čele se současným vedením ministerstva zahraničí se snaží umlčet každý hlas, který říká něco jiného. Taková slova ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyřkl diplomat a bývalý náměstek na resortu zahraničních věcí Petr Drulák. Ten aktuálně kvůli svým výrokům čelí hrozbě vyhazovu z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV). Exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) řekl, že Drulák má právo na svobodu slova, ale měl by ji raději uplatnit například na univerzitní půdě.

Drulák, který byl v minulosti mimo jiné českým velvyslancem ve Francii, ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že ho kritika překvapila. „Když se ta nařčení před létem objevila, tak jsem byl překvapen, protože byla neodůvodněná. Já se ve svých vystoupeních držím faktů,“ tvrdil diplomat. „To, že moje interpretace je jiná než vládní, je celkem přirozené, a nechápu, že vláda se snaží každý hlas, který říká něco jiného než ona, tímto způsobem umlčovat,“ pokračoval Drulák.

Ten doplnil, že není zaměstnancem ministerstva zahraničí a v ÚMV má pracovat jen na částečný úvazek. Podle jeho slov navíc ústav funguje z prostředků nikoliv resortu zahraničních věcí, nýbrž z rozpočtu pro vědu a výzkum.

Drulák nicméně dodává, že veřejně nevystupuje jako člověk z ÚMV, nýbrž jako bývalý diplomat. „Působím ve veřejném prostoru ve svém volném čase a zde platí zákony České republiky, ne představy o tom, jak by se někdo měl přizpůsobovat linii ministerstva zahraničí,“ pronesl exnáměstek tohoto resortu.

Kromě toho zmínil, že má delší korespondenci výtek od vedení ústavu. „Tam je úplně absurdní, co tito lidé, ať už ministerstvo zahraničí, či vedení ústavu, považují za konspirační teorii,“ uvedl v pořadu 360° dále Drulák a jako příklad uvedl svá slova o tom, že působení amerického prezidenta Joea Bidena na Ukrajině „hrozí obrovským konfliktem zájmů“ kvůli napojení jeho syna Huntera Bidena na kruhy „zkorumpované ukrajinské oligarchie, což je prokázáno“.

Drulák připomněl, že sám ÚMV dříve řídil a podle svých slov se s vedením resortu zahraničních věcí na svých vystupováních domluvil. „Vždy byla nepsaná dohoda ‚říkat si můžete, co chcete, ale nikoliv jménem Ústavu mezinárodních vztahů, takže když budete mluvit jako nezávislý politolog, tak nám do toho nic není‘,“ prohlásil diplomat. To ale podle něj nynější vedení ministerstva, v jehož čele stojí Jan Lipavský (Piráti) „potápí“. Dle slov Druláka je nutné, aby ve veřejném prostoru hovořili i odborníci, kteří takříkajíc nedrží basu s vládou, která je právě u moci.

Svoboda: Ať Drulák skončí a pak veřejně publikuje, co chce

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody by Drulák mohl své názory klidně prezentovat, ale nikoliv coby představitel zmiňovaného ústavu, který je spjat s tuzemskou diplomacií. „Názory pana profesora Druláka znám a pokud mluví v akademické obci, třeba jako učitel na univerzitě, tak má plné právo říkat si, co si sám myslí,“ řekl Svoboda.

Oproti tomu v případě státní diplomacie je podle něj nutné dbát na to, co je prioritou ministerstva zahraničí. „Absolutní svoboda slova je na univerzitách, ale jinde je potřeba brát v úvahu, kdo je zřizovatelem, kdo platí, a přizpůsobit tomu své vyjádření,“ doplnil Svoboda s tím, že nejlepší řešení by bylo, kdyby Drulák přestal pro ÚMV pracovat – pak by si mohl veřejně publikovat, co by chtěl.

Vytýkací dopisy a hrozba vyhazovem

Drulák čelí kritice kvůli svým leckdy kontroverzním výrokům. Naposledy pobouřila jeho slova o Ukrajině. „Ta země zažila v historii strašné věci. Nyní však nevím, zda bude schopna přežít zimu. Významnou část energetických sítí má pod sebou Rusko. A to, co pod kontrolou nemá, může zničit. Nevím, o co se západní stratégové, kteří říkají, že se situace obrací a Ukrajina může zvítězit, opírají. Přijde mi to jako naprostá fantasmagorie,“ uvedl Drulák ve vysílání CNN Prima NEWS počátkem září.

Kvůli těmto prohlášením měl dostat již dva vytýkací dopisy, jak upozoril deník Echo24. „Hlasy pracovníků/-ic ÚMV jako renomované veřejné výzkumné instituce zároveň nemohou obsahovat nedoložené konspirační narativy, překračovat určité meze korektnosti, zatemňovat a účelově zobecňovat. To je prof. Petru Drulákovi ze strany vedení ÚMV už nějakou dobu zcela jednoznačně komunikováno a odklon od těchto pravidel je mu důrazně vytýkán,“ zmínil ústav ve svém oficiálním prohlášení.

Tagy:
Francie invaze Ukrajina CNN Prima NEWS Joe Biden KDU-ČSL Jan Lipavský Cyril Svoboda Petr Drulák Rusko 360° Hunter Biden Ministerstvo zahraničních věcí České republiky ruská invaze na Ukrajinu Ústav mezinárodních vztahů