ZPRÁVY PLUS - 7.7. v 09:30
Význam českého předsednictví v Radě Evropské unie bývá přeceňován. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli politologové Petr Drulák a Alexander Tomský. Upozornili především na omezený manévrovací prostor české vlády pro prosazování vlastní agendy.
„Předsednictví je humbuk, oslavná akce pro EU a tak trochu reklama. Hostující vláda ale nemůže za těch šest měsíců schválit vůbec nic. Tvrdí se, že to zviditelní naši zemi, mám o tom pochyby. Evropská unie má 27 států, které se v předsednictví střídají každý půlrok. Nevidím, že by těch šest měsíců mělo nějaký větší význam,“ uvedl politolog Alexander Tomský.
Nejvíce let v práci z celé EU stráví Nizozemci, nejméně Rumuni. Jak dlouho dřou Češi?
Přestože Češi v průměru odpracují asi o 400 hodin ročně více než Němci, z hlediska délky pracovního života nepatří k největším dříčům v Evropské unii. V rámci sedmadvacítky se řadí k průměru. Rozdíl v trvání kariéry mezi muži a ženami je naopak v Česku jeden z největších. Činí přes šest let. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.
Zároveň upozornil, že v prosazování nových návrhů má větší slovo spíš Evropská komise či Rada Evropské unie než předsedající vláda. Že unijní předsednictví média přeceňují, si myslí i bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák.
„Není to tak, že bychom šest měsíců v kuse rozhodovali, co se v Evropské unii bude dít. I kdyby předsedal kdokoliv, témata by byla podobná. Nebudeme v centru dění,“ prohlásil.
České předsednictví Radě EU se má opírat o pětici priorit. Vyřešení uprchlické vlny, přípravu poválečné obnovy Ukrajiny, energetickou bezpečnost Evropské unie, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost vůči vnějším i vnitřním hrozbám pro demokracii. Během projevu v Evropském parlamentu je představil český premiér Petr Fiala (ODS). Nutno zmínit, že pro prosazování vlastních zájmů bude muset Česko hledat shodu napříč členskými státy.
Drulák zmiňované body zhodnotil. „Ukrajina, energetická bezpečnost, ekonomická odolnost – takové priority jsou na místě,“ pronesl. Nad pátým bodem, který se týká odolnosti vůči vnějším i vnitřním hrozbám pro demokracii, však zmínil své pochybnosti: „Samo o sobě to jsou vznešené věci. Ale v bruselském prostředí to znamená tlak na Polsko a Maďarsko. Bylo by velmi nešťastné, abychom na straně Bruselu stáli proti Polsku a Maďarsku. Doufám, že naše vláda tuto roli hrát nebude.“
Tomský za nejdůležitější témata považuje řešení energetické krize a války na Ukrajině. Znovu však zpochybnil význam samotného předsednictví.