„Držhubné“ pro Najmona? Není to fér, ale zcela běžné. Obvykle se to neprovalí, hodnotí lidé

Peníze, peníze, peníze. Přesně o to jde podle lidí v kauze „držhubného“. To měl nabídnout ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) bývalému řediteli Úřadu práce Viktoru Najmonovi, když v tichosti odejde. Nahrávku s nabídkou „odstupného“ ve čtvrtek zveřejnil web iDnes.

„Divím se, že se to provalilo, protože to vlastně řekl ten ředitel. Mnohdy se takové věci ani neprovalí,“ uvedla pro CNN Prima NEWS jedna z dotázaných žen. „Peníze, peníze, peníze. Nemůže tam někdo, kdo je opravdu kvalitní,“ řekla další respondentka.

ČTĚTE TAKÉ: Komentátor se zastal Jurečky. Najmon je práskač a byl vyhozen po právu, řekl

Veřejnost vyplacení „odstupného“ nechápe. „Podle mě to není úplně fér. Je to nějaká dohoda, která by neměla platit,“ kroutil hlavou mladý muž. „Tyhle odměny, to se dneska stává běžně,“ krčil rameny další. „Normální člověk takovou šanci nedostane,“ řekl další muž s tím, že rezignací ministra si není jistý: „Minimálně by si měl udělat sebereflexi.“

Aféra s „držhubným“ se provalila ve čtvrtek. Web iDnes zveřejnil nahrávku, kde ministr nabízí řediteli Úřadu práce „odstupné“ za to, že v tichosti odejde. „Žádám klidně a férově odchod v podobě vaší rezignace a dohodu na mimořádné odměně a ukončit tu spolupráci. A já to nebudu nijak komentovat,“ řekl Jurečka Najmonovi podle záznamu, který zveřejnil iDnes.

Jurečka ovšem svůj postup hájí. „Opakovaně jsem s panem ředitelem hovořil. Od června loňského roku jsem začal vnímat, že Úřad práce přestává plnit svou práci, a začal jsem s ním logicky situaci řešit. V průběhu měsíců jsem ji probíral a snažil se najít cesty, aby se způsob organizace úřadu dokázal změnit tak, abychom dokázali vůči českým občanům zabezpečit všechny služby, které má poskytovat. Opakovaně jsem mu výtky říkal a nakonec jsem postupoval podle služebního zákona,“ uvedl na tiskové konferenci.

Aktuální kauza kolem Mariana Jurečky ale rozhodně není první aférou, která otřásá politickou scénou. Již v minulosti stály některé kauzy ministry jejich pozice. Kvůli kontaktům s hlavním aktérem korupční kauzy Dozimetr skončil ministr školství Petr Gazdík (STAN). Romana Prymulu stálo funkci ministra zdravotnictví porušení pravidel během lockdownu. Z křesla ministra financí pak byl v Sobotkově vládě odvolán Andrej Babiš, a to kvůli nejasnostem kolem podnikání.

Tagy:
Marian Jurečka veřejnost anketa odstupné Úřad práce České republiky Viktor Najmon držhubné