Senior z Velké Británie Graham Childs jezdí každý den autobusem a vlakem, aby se zahřál. Je to podle něj levnější, než si doma topit. Nedávné zvýšení cen způsobilo, že žije v energetické chudobě a nemůže si dovolit platit účty za energie.
Čtvrť Bushbury South and Low Hill ve městě Wolverhamptonu ležícím ve střední Anglii vykazuje nejvyšší míru energetické chudoby v zemi. Nedávné zvýšení cen paliv v oblasti způsobilo, že téměř devět z deseti lidí (88 procent) je v energetické nouzi a nemůže si tam dovolit platit účty za energie.
KOMENTÁŘ: Platit za ruský plyn rubly by Evropu vyšlo pořádně draho. Je to Putinova past
Evropská unie musí jasně odmítnout platit za dodávky ruského plynu v rublech. Pokud na hru Vladimira Putina přistoupí, strčí hlavu do energetické a cenové oprátky Moskvy. Za plyn pak můžeme platit i několikanásobně více než dnes. Nehledě na to, že financovat vraždění civilistů na Ukrajině prostřednictvím nakupování komodit od Putinova Ruska je z hlediska elementární etiky zcela nepřípustné.
Teplo se pro řadu z nich stalo luxusem, který si mohou dopřát jen někdy. Mezi ně patří i dvaaosmdesátiletý Graham Childs, který před několika lety přišel o manželku a nyní žije sám. Místo aby platil za vytápění, kupuje si raději jízdenky na autobus a na vlak a zahřívá se na cestách. „Když jsem venku, nemusím mít doma zapnuté topení,“ tvrdí senior.
Tento způsob praktikuje každý den, podle něj je to nejlevnější cesta, jak se vyhnout chladu. „Někdy může být levnější si zaskočit i do hospody na drink, než být doma,“ dodává Childs.
V noci prý nesvítí. Chodí spát, když je po setmění, a stravuje se úsporně. „Když nakupuji, hledám výhodné nabídky a zlevněné zboží,“ vysvětluje. Takhle si prý svůj odchod do důchodu nepředstavoval.
„Připadá mi, že jsem promarnil 40 let života, když jsem chodil do práce. Začal jsem pracovat v roce 1954. Nemyslel jsem si, že budu ve stáří žít v chudobě,“ říká Childs.