Důchodci dostanou znovu přidáno. O kolik jim vzrostou penze a co se mění?

Důchodci čekají na peníze

Důchodci by se měli dočkat navyšování svých penzí i v novém roce. Pravidelná valorizace jim zaručí jednotný nárůst o 360 korun. Týkat se to bude jak starobních penzí, tak i vdovských, invalidních nebo sirotčích důchodů. Novinkou je, že oznámení o valorizaci přijdou žadatelům s bankovními účty elektronicky. Česká správa sociálního zabezpečení uvedla, že tímto způsobem se uspoří 45 milionů korun.

Senioři jsou jednou z nejlépe chráněných skupin občanů v dobách krize. Důchody se totiž každoročně valorizují. V roce 2022 se měnily dokonce třikrát. Průměrná měsíční penze je ve výši 20 216 korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropou se šíří nová mutace koronaviru. Vyvíjí se rychle, varují experti a popisují příznaky

Řádná valorizace přidá důchodcům na rok 2024 dalších 360 korun. V posledních letech se přitom penze zvyšovaly velmi prudce. „Platí, že většina příjemců pobírá penzi ve výši mezi 18 a 26 tisíci. Takových důchodců je 70 procent. Není tedy pravda, co slyšíme od opozice, že důchodce okrádáme. Za naší vlády důchody narostly průměrně o 5 240 korun,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nárůst důchodů dokonce poráží i výši minimální mzdy. K průměrné mzdě se navíc velmi rychle přibližuje, kde bude poměr penze na úrovni 44,9 procenta. Lednová valorizace vyjde na 12,3 miliardy korun a bude to další zatížení státního rozpočtu.

Česká správa sociálního zabezpečení uvedla, že penzisté s bankovním účtem dostanou oznámení o valorizaci elektronickou cestou. „Snížení počtu zasílaných valorizačních oznámení o 1,7 milionu kusů představuje úsporu nákladů na materiál, tisk a poštovné téměř 45 milionů korun,“ uvedla správa.

Přísnější odchody do důchodu

Kvůli vysokým výdajům a úsporám přišla vláda Petra Fialy (ODS) s úpravou valorizace. Cílem bylo zabrzdit zadlužování a další růst výdajů. Zákon zkracuje z pěti let na tři roky možnost dřívějšího odchodu do penze, zvyšuje krácení předčasného důchodu či stanovuje podmínku 40 let placení odvodů. Současně ruší valorizaci zásluhové části do řádného důchodového věku.

Zákon byl od začátku pod velkou kritikou. Proti vládě se obrátil například prezident Petr Pavel. Ten poukazoval na to, že nový model pro mimořádné valorizace může být dražší než dosud. Výhrady měl také k zavedení změn u předčasných odchodů bez přechodného období. Kabinetu také vytkl, že nevedla informační kampaň o plánovaných úpravách. Novelu důchodového zákona napadlo u Ústavního soudu opoziční hnutí ANO.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: O důchod lze žádat i elektronickou cestou. Jak na to a co je všechno potřeba? Více se dozvíte v reportáži:

Tagy:
Marian Jurečka ODS KDU-ČSL Česká správa sociálního zabezpečení valorizace vláda Petra Fialy Ústavní soud České republiky starobní důchod