reklama

Důchody jsou jako kočkopes. Stát se v krizi vůbec neosvědčil, mají jasno ekonomové

Stát se v krizi vůbec neosvědčil. Ukázalo se, že je nepružný a agendy se často dublují. Tři sta korun pro důchodce je pak nesystémový krok, který je volebním dárečkem. Vyrábí se tím ze systému důchodů kočkopes. Shodli se na tom v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a ekonom Miroslav Zámečník.

reklama

Politické strany a hnutí těsně před volbami bojují i o přízeň voličů, a to zejména seniorů. V pondělí vláda schválila zvýšení penzí nad rámec valorizace. „Je potřeba si uvědomit, že naše důchody jsou skutečně nízké. Na druhou stranu se jedná o přidávání na dluh. Nikdo není schopen říct, kde na to vezmeme,“ upozornila Nerudová. „Systém je kalibrován ve prospěch těch, co před tím vydělávali méně, než je průměr,“ doplnil Zámečník.

Zvýšení důchodů o 300 korun měsíčně, ke kterému dojde v lednu, je pak dalším zásahem do státního rozpočtu. Ten je pro příští rok plánován na minus 376,6 miliardy korun. „Nemyslíme si, že příští rok bude krizový, takže příští deficit je neoprávněně velký. Ke každé složce státního rozpočtu se musí přistupovat velmi citlivě. Politici nejspíš valorizují (důchody) nad rámec před volbami,“ míní Nerudová.

„Vyrábíme kočkopsa. Chtěli bychom nemít chudobu u seniorů, a zároveň máme dlouhé období, než vznikne nárok (na důchod). Spravedlivá je indexace podle životních nákladů domácnosti seniorů,“ podotkl Zámečník.

Otázkou také zůstává, zda si budoucí vláda bude moci zvedání důchodů nad rámec valorizace vůbec dovolit. „Důchody jsou mandatorní položkou státního rozpočtu, takže na důchody bude vždycky. Je ale třeba doplnit, že rozpočet je omezený a pokud neexistuje ochota diskuze o jeho revizi, musíme se bavit o prioritách. Zda bude třeba na zdravotnictví nebo školství v bezplatném rozsahu, jakém jsme zvyklí,“ vysvětlila Nerudová.

Stát versus krize

„Náraz na dluhovou brzdu nás čeká v roce 2024. Vládě zbude asi jedno období, kdy bude muset redukovat výdaje. Bude to krvavější, pokud nepřistoupí k tomu, že populisticky dále pravidla rozvolní. Žijeme nad poměry a na dluh a ekonomika nám na naše současné výdaje nevydělává,“ pokračovala rektorka brněnské univerzity.

Podle ekonomky by po volbách mělo dojít k přehodnocení výdajů státního rozpočtu. „Stát se v krizi vůbec neosvědčil. Ukázalo se, že ho máme zbytnělý a nepružný. Některé agendy se vykonávají dvakrát až třikrát,“ kritizovala Nerudová. Zároveň ale podle svých slov není zastánkyní propouštění státních zaměstnanců bez řádné revize.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nákaza v Česku zpomaluje? V pátek přibylo 17 659 případů, potřetí méně než před týdnem
Koronavirus

Nákaza v Česku zpomaluje? V pátek přibylo 17 659 případů, potřetí méně než před týdnem

V pátek přibylo v Česku 17 659 případů covidu, o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek v mezitýdenním srovnání klesl potřetí v tomto týdnu. Pozitivita testů zůstává ale dál vysoká, u lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího. V nemocnicích bylo před víkendem skoro 6800 lidí s covidem, z toho 1052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama