Důchody jsou jako kočkopes. Stát se v krizi vůbec neosvědčil, mají jasno ekonomové

Stát se v krizi vůbec neosvědčil. Ukázalo se, že je nepružný a agendy se často dublují. Tři sta korun pro důchodce je pak nesystémový krok, který je volebním dárečkem. Vyrábí se tím ze systému důchodů kočkopes. Shodli se na tom v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a ekonom Miroslav Zámečník.

Politické strany a hnutí těsně před volbami bojují i o přízeň voličů, a to zejména seniorů. V pondělí vláda schválila zvýšení penzí nad rámec valorizace. „Je potřeba si uvědomit, že naše důchody jsou skutečně nízké. Na druhou stranu se jedná o přidávání na dluh. Nikdo není schopen říct, kde na to vezmeme,“ upozornila Nerudová. „Systém je kalibrován ve prospěch těch, co před tím vydělávali méně, než je průměr,“ doplnil Zámečník.

Zvýšení důchodů o 300 korun měsíčně, ke kterému dojde v lednu, je pak dalším zásahem do státního rozpočtu. Ten je pro příští rok plánován na minus 376,6 miliardy korun. „Nemyslíme si, že příští rok bude krizový, takže příští deficit je neoprávněně velký. Ke každé složce státního rozpočtu se musí přistupovat velmi citlivě. Politici nejspíš valorizují (důchody) nad rámec před volbami,“ míní Nerudová.

„Vyrábíme kočkopsa. Chtěli bychom nemít chudobu u seniorů, a zároveň máme dlouhé období, než vznikne nárok (na důchod). Spravedlivá je indexace podle životních nákladů domácnosti seniorů,“ podotkl Zámečník.

Otázkou také zůstává, zda si budoucí vláda bude moci zvedání důchodů nad rámec valorizace vůbec dovolit. „Důchody jsou mandatorní položkou státního rozpočtu, takže na důchody bude vždycky. Je ale třeba doplnit, že rozpočet je omezený a pokud neexistuje ochota diskuze o jeho revizi, musíme se bavit o prioritách. Zda bude třeba na zdravotnictví nebo školství v bezplatném rozsahu, jakém jsme zvyklí,“ vysvětlila Nerudová.

Stát versus krize

„Náraz na dluhovou brzdu nás čeká v roce 2024. Vládě zbude asi jedno období, kdy bude muset redukovat výdaje. Bude to krvavější, pokud nepřistoupí k tomu, že populisticky dále pravidla rozvolní. Žijeme nad poměry a na dluh a ekonomika nám na naše současné výdaje nevydělává,“ pokračovala rektorka brněnské univerzity.

Podle ekonomky by po volbách mělo dojít k přehodnocení výdajů státního rozpočtu. „Stát se v krizi vůbec neosvědčil. Ukázalo se, že ho máme zbytnělý a nepružný. Některé agendy se vykonávají dvakrát až třikrát,“ kritizovala Nerudová. Zároveň ale podle svých slov není zastánkyní propouštění státních zaměstnanců bez řádné revize.

Tagy: