reklama

Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová

Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany postupuje pomalu a jeho vypsání se zřejmě opět odsune. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové to není z důvodu technické složitosti. „Podle mě není připraveno předpolí pro vyjednávání s Evropskou komisí, aby mohl ČEZ získat veřejnou finanční podporu pro takovou investici,“ uvedla Dana Drábová v pondělním vydání pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

O co jde v tendru století?

Podle Drábové je klíčové, aby v zemi dodavatelské firmy alespoň částečně fungovala vymahatelnost práva. ČEZ by měl uzavřít smlouvu s jedním generálním dodavatelem a nesnažit se investici vysoutěžit za co nejnižší cenu. „Je nepochybné, že za větší bezpečnost zaplatíme více. Ekonomická stránka ale nemůže být jediným měřítkem,“ řekla Dana Drábová v pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Varování Bezpečností informační služby před dodavateli z Ruska nebo Číny Dana Drábová blíže nekomentovala s tím, že její úřad nebyl přizván k tvorbě ani projednávání zprávy, jež je diskutována v médiích. „Náš úřad skutečně nepotřebuje vědět, jak zmíněná zpráva vznikala,“ ujistila Drábová, že přítomnost SÚJB nebyla v tomto případě nutná.

Zmínila, že za rizikovou část celé investice lze považovat systém řízení a kontroly elektrárny, což je softwarová záležitost. „Dalo by se to vyřešit tak, že se do podmínek zadá, aby toto zařízení bylo dodáno firmou z některé evropské země, případně členské země NATO. A podle mého tam taková podmínka je,“ uvedla.

Je jádro čistý zdroj?

Drábová také zdůraznila, že by si ČEZ měl pohlídat, aby dodavatel zvládl jaderný blok zprovoznit ve sjednaném termínu, trefil se do sjednané ceny a blok byl postaven v dostatečném bezpečnostním standardu. Šéfka SÚJB rovněž zdůraznila, že jakmile se tendr vyhlásí, nemělo by dojít k jeho zrušení, protože se už tak jednou stalo. „Pokud by se to zopakovalo, šlo by o naprosto nemožnou reputační situaci,“ připomněla Drábová soutěž na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, která byla v roce 2009 vyhlášena a o pět let později zrušena.

Bez jaderné energetiky se prý Česko neobejde, pokud má plnit takzvaný Green Deal. Dokument vytyčující klimatické cíle pro jednotlivé členské země Evropské unie. Samotný pátý blok Dukovan ale nic neřeší, protože vlastně jen nahradí dva dosluhující, které přestanou elektřinu vyrábět v rozmezí let 2035 a 2045. „Pokud bychom měli nahradit uhelné elektrárny plynovými, pak je třeba si uvědomit, že plyn není klimaticky příznivý zdroj,“ zdůraznila Drábová.

Podle ní také na půdě Evropské unie probíhají „zuřivá jednání“, zda jadernou energetiku zařadit mezi takzvaně čisté zdroje. „Šéf francouzské energetické společnosti EDF se vyjádřil, že jaderná energie by tam zařazena být měla. Tím pádem by Česko získalo silného spojence,“ dodala Drábová.

Rozhovor Marie Bastlové s Danou Drábovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
jaderná elektrárna elektřina Dukovany Dana Drábová K věci JE Dukovany Státní úřad pro jadernou bezpečnost energetická bezpečnost
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

reklama

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama