reklama

Důležitost imunity v době koronavirové. Které vitamíny mají zásadní vliv?

Počasí a výrazné změny teplot jsou zkouškami naší imunity. Mnoho lidí trápí nachlazení typické pro podzimní období. Základem posílení obranyschopnosti je pohyb a dostatek vitamínů. Které z nich jsou skutečně pro posilování imunity prospěšné a jak užitečná je například takzvaná terapie vitamínem C? V pořadu Nový den o tématu pohovořil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

reklama

„Multivitamínové přípravky, které jsou k dispozici nejen v lékárně, ale i třeba v nápojích, tak velmi dobře pokryjí tu běžnou denní potřebu vitaminů, pokud nemáme opravdu extrémně pestrou stravu s ovocem, zeleninou a podobně a trochu to podceňujeme,“ uvedl Arenberger.

„Ta běžná potřeba, která se uvádí, je podle pohlaví asi mezi 80, 90, možná 100 miligramů denně. Ještě navíc je ideální, když je ten příjem, nebo to uvolňování třeba z perorálně užívaných preparátů postupné, to znamená, že se nevytvoří takový speciální náraz po vstřebání toho léku, protože vitamín C má tu nevýhodu, že se velice rychle vylučuje ledvinami,“ uvedl dále.

K čemu je infuzní terapie vitaminem C a je účinná?

Infuzní terapie vitamínem C jsou podle něj spíše pro lidi s nádorovým onemocněním. „Tam se předpokládá, že by ten antioxidační účinek mohl chránit ty nenapadené buňky. Myslím si ale, že stoprocentně to potvrzeno není, ale je řada vědců, kteří tuto teorii potvrzují. Ale stejně velká skupina je těch, kteří ji naopak odsuzují a říkají, že to je šarlatánský postup,“ vysvětlil Arenberger.

„Běžné dávky vitamínu C stačí dávat ústy, protože vitamín C se relativně dobře vstřebává, pokud ho už třeba nezlikvidujeme v horkých nápojích. Takový ten horký čaj s citrónem, ten nám dost vitamínu C zničí vlastně v hrnečku,“ upozornil lékař s tím, že by se měl pít zvlášť.

„Krátkodobá terapie vitamínem C by neměla nijak zásadně ubližovat. Spíš je problematičtější a opět diskutované to, že ty extrémně vysoké dávky po dlouhou dobu mohou mít paradoxní účinek a mohou naopak působit oxidačním mechanismem, což znamená, že mohou naopak poškozovat některé buňky.“

Měly by i děti brát nějaké vitaminové doplňky?

„Já myslím, že děti nepotřebují nějak zásadně vitamíny v tabletách, pokud mají zase pestrou stravu –⁠ ovoce, zeleninu a podobně. Pochopitelně v tom chřipkovém období, když jsou třeba ve škole a každý tam kolem kašle, a ještě navíc teď v té koronavirové situaci, tam asi se nic nestane, když jim dáme nějakou stomiligramovou tabletku vitamínu C. Určitě jim neublížíme a může to zvýšit obranyschopnost organismu.“

Vitamíny rozpustné ve vodě jsou prakticky bezpečné. „Zpracovávání vitamínů rozpustných ve vodě, což je třeba vitamín C, ale také vitamíny B, tam většinou nedochází k předávkování, protože se rychle vylučují tekutinou, tedy močí ven z organismu. Trošku složitější je to u vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. Čili to jsou to A, D, E, K –⁠ tam je potřeba ty hladiny hlídat a nepřehánět to třeba s beta karotenem, což je vlastně derivát vitamínu A, který nám potom může vyvolat růžné změny v organismu.“

Na závěr přišla otázka ohledně vitamínu D a zda může pomoci, jak tvrdily některé hlasy, v boji proti koronaviru. „My vitamín D jako dermatologové relativně hodně sledujeme, protože tím, že se člověk chrání proti ultrafialovému záření, což je správné, tak na druhou stranu se nevyrábí tolik vitamínu D z těch různých prekurzorů, které jsou v kůži. A proto je třeba ho doplňovat a hlídat jeho hladiny. A musím říct, že v ČR má populace relativně nízkou hladinu vitaminu D. Opět doporučujeme jíst potraviny, které jsou bohaté na vitamín D, ať jsou to třeba mořské ryby a spousty dalších potravin, které ho obsahují. A pokud se nám to nedaří, tak určitě nic nezkazíme tím, když uděláme přiměřenou suplementaci čili dodávání toho vitaminu D, ať už v kapkách, nebo v kapslích. A občas není špatné požádat svého praktického lékaře, aby nám hladinu vitamínu D zkontroloval,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

reklama