Dva roky sporů o roušky. Kteří politici opatření zarytě hájili a kdo „náhubky“ nesnášel?

Téměř dva roky, s přestávkami, jsme chodili se zakrytým obličejem. To v pondělí 14. března skončilo, otázkou však zůstává, na jak dlouho. Když se totiž minule roušky odkládaly, příliš dlouho to nevydrželo. Samotné nošení ochrany proti covidu stihlo Čechy hned několikrát rozdělit a rozhádat.

Roušky v Česku začaly být povinné v půlce března 2020. Nosily se necelé čtyři měsíce, pak se opatření zrušilo. Netrvalo to ani měsíc a už jsme je museli nasadit znovu. Po více než půl roce se ukázalo, že roušky nestačí a potřeba jsou respirátory.

Ochranu úst a nosu jsme následně nosili déle než rok v kuse, to však v pondělí 14. března až na výjimky skončilo. Připomeňte si, jak politici a experti opatření za zhruba dva roky hodnotili, obhajovali i kritizovali.

Zarouškovaná populace

„Celý svět chce roušky a respirátory. Planeta má asi 7 miliard lidí,“ prohlásil 15. března 2020 tehdejší premiér Andrej Babiš. Názor „zarouškovat celou populaci“ podpořil také dřívější ministr vnitra Jan Hamáček: „Čas ukáže, kdo měl pravdu, my jsme přesvědčeni, že v situaci, kdy je zarouškovaná celá populace, tak rapidně klesá riziko přenosu.“

V říjnu 2020 prezident Miloš Zeman přistoupil k dalšímu kroku. „Požádal jsem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby Policie České republiky využila svého oprávnění a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou roušky povinné,“ uvedl. Andrej Babiš navíc o měsíc dříve přistoupil k zavedení povinného nošení roušek.

„Při sportu nebude nutné mít roušku,“ sdělil národu v té době ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jeho vztah s Babišem zkritizoval imunolog Václav Hořejší. „Když říkal, že se mají nosit roušky, a pan premiér ho okřikl, tak poslechl, srazil podpatky. Byla to chyba,“ prohlásil v květnu 2021.

Nošení roušek však rozdělilo rodiče dětí. „Technicky si myslím, že to problém nebude. Horší bude vysvětlit to dětem. Vím, že kolegové už řeší například případ, kdy nějaký rodič oznámil, že zkrátka nedovolí, aby jeho dítě nosilo roušku,“ avizoval v srpnu 2020 Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel Masarykovy ZŠ Klánovice.

Strašení a „náhubky“

Šéf České lékařské komory Milan Kubek v reakci uváděl případy z praxe. „Rouškou se ještě nikdo nezadusil, zatímco na COVID i pár dětí zemřelo, takže rozhodně to nikoho neohrožuje,“ uváděl. I mezi osobnostmi se však ozývaly nesouhlasné názory k opatření. „Nenávidím roušku, ale strašně,“ svěřil se v pořadu Co Čech, to politik! spisovatel Michal Horáček.

Negativně se vyjádřil také místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček. „Není doba na to, abychom se vraceli, znovu lidi strašili a dostávali ten náhubek na ústa,“ uvedl. Tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová však podotýkala: „Jsou lidé, kteří roušky nenosí. Musí je začít nosit, jinak se z toho nedostaneme.“

Na jaře 2021 roušky vystřídaly respirátory. „Máme jednoduchá 3 R. Ta R z oblasti roušek je potřeba nahradit respirátory,“ avizoval tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný. Jenže na Česko začala padat skepse. „Pak se podíváme na čísla a vidíme, že i nošení roušek a respirátorů vlastně nevede k žádnému zlepšení,“ mínil v únoru 2021 předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na podzim 2021 se začalo přitvrzovat. „Pokuta může být až do výše 10 000 korun. V drtivé většině případů se snažíme řešit domluvou,“ informoval Petr Čunderle, mluvčí Městské policie Olomouc. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler byl toho názoru, že se s „rouškami a tak dále zjevně přehánělo“.

Epidemiolog Roman Prymula však s poklesem epidemie uklidňoval: „Roušky mají svůj význam. Když se podíváte, kdo měl chřipku minulou sezónu, tak v podstatě zjistíte, že chřipka dokázala zmizet díky tomu, že jsme měli roušky.“

Tagy: