Volební noc v USA je u konce, jenže přepočítávání hlasů skončilo v půli cesty. Demokrat Joe Biden na tiskové konferenci prohlásil, že očekává vítězství, zatímco Donald Trump se zhruba hodinu poté rovnou prohlásil za vítěze. Navíc dodal, že výsledky napadne u Nejvyššího soudu. Co bude dál?
Biden má v současnosti podle AP jistých 238 volitelů, Trump 213. Poté, co americké agentury ohlašovaly jeden rozhodnutý stát za druhým, se rychlost sčítání hlasů zadrhla. V USA nastala noc, počítání korespondenčních hlasů může podle expertů zabrat několik dní.
V nerozhodnutých státech se zatím sčítání vyvíjí pozitivně pro Trumpa. Jenže ten si organický vývoj událostí vlastně zkomplikoval vlastní tiskovou konferencí. Na té vyslovil přání, aby se počítání hlasů okamžitě zastavilo (díky čemuž by Trump papírově vyhrál). Podle prezidenta se totiž už jen dopočítávají neplatné hlasy – od lidí, kteří dle něj odvolili až po uzavření volebních místností, a to jen díky tomu, že zůstali stát ve frontě. Ke „stání“ ve frontě Biden během úterka několikrát vybízel. A Trump varoval, že volby napadne u Nejvyššího soudu.
Nejvyšší soud jako rozhodčí
V Nejvyšším soudu je devět soudců, z nichž většina je konzervativně naladěná. To ale neznamená, že by automaticky rozhodla ve prospěch Trumpa. Nejvyšší soud má moc jednak zastavit sčítání hlasů a nařídit přepočítání volebních lístků. Oba zmíněné procesy by mohly zabrat klidně další měsíc, kvůli čemuž by se USA mohly ocitnout v ohnisku politického chaosu a společenské nestability. Už před volbami řada radikálních voličů varovala, že by v takovém případě vyšla do ulic. Se zbraní v ruce.
„Prezident dal jasně najevo, že chce dát poslední slovo soudům. Chce tím ospravedlnit roli právníků, kteří mají přezkoumat docházející korespondenční hlasy,“ zhodnotil pro CBS News prezidentovu strategii bývalý personální šéf Bílého domu Reince Priebus. Spolu s tím upozornil, že Trump se tímto krokem také brání tomu, aby demokraté u soudů mohli prosadit prodloužení doby, ve které ještě mohou přicházet korespondenční hlasy.
Volební remíza
V případě, že by se ukázalo, že Trump jen hrozí, ale stížnost k Nejvyššímu soudu ve skutečnosti nepodá, by dále pokračovalo klasické sčítání hlasů. Ačkoli Trump papírově vede, mohlo by se shodou okolností stát, že oba kandidáti budou mít nakonec shodně 269 volitelů. V takovém případě by musel o vítězi rozhodnout Kongres. Za každý stát by o volbách rozhodoval shodný počet zákonodárců. Což by nahrávalo do karet opět spíše Trumpovi, který ve volbách ovládl více států.
Vítězství Bidena
V současné době ta nejméně pravděpodobná varianta. Ačkoli se Biden na ranní tiskové konferenci chytal stébla a prohlásil, že se blíží jeho vítězství, současné propočty ukazují, že se mu triumf spíše vzdaluje. A to měl prakticky po celý rok na své straně desítky volebních průzkumů, které mu prorokovaly výrazné vítězství.
Pokud by se zdálo, že Biden přeci jen začíná opět obracet volební vývoj, tak by Trump už jistě zatáhl za záchrannou brzdu a napadl by volby u Nejvyššího soudu. V takřka westernovém scénáři by mohly mít Spojené státy i dva prezidenty najednou.