Rekord v nejvyšší teplotě vzduchu na planetě od 10. července 1913 drží Údolí smrti. Toho dne teplota v oblasti Furnace Creek v kalifornské poušti dosáhla neuvěřitelných 56,7 °C. Průměrné letní teploty přitom často stoupají nad 45 °C. Pokud jde o povrchovou teplotu, Údolí smrti poráží dvě místa. Nová analýza satelitních dat s vysokým rozlišením zjistila, že poušť Lút v Íránu a Sonorská poušť podél mexicko-amerických hranic dosáhly v nedávné době spalujících 80,8 °C.
Podle časopisu Science více než 11 tisíc meteorologických stanic Světové meteorologické organizace měří teplotu vzduchu ve stínu a ve výšce asi 1,5 metru nad zemí. Rozsáhlé oblasti zemského povrchu, zejména v odlehlých regionech, však tyto přístroje postrádají, a proto se do záznamů nezapisují.
Od Antarktidy se odlomil ledovec velký jako Pardubický kraj. Je největší na světě
Od Antarktidy se odlomil obrovský kus ledu o rozloze Pardubického kraje a vznikl tak největší ledovec na světě, informovala ve čtvrtek Evropská kosmická agentura (ESA). Vědci ledovec označili jako A-76, ve Weddellově moři ho zachytily satelitní snímky evropské družice Sentinel-1.
V posledních dvou desetiletích dvojice družic pro pozorování Země vybavená spektroradiometrem NASA s moderním rozlišením (MODIS) den co den skenuje celou zeměkouli. V oblastech bez oblačnosti měří MODIS povrchy vyzařující infračervené teplo, aby zjistil jejich teplotu.
Teplota povrchu bývá vyšší než teplota vzduchu nad ním, zejména za slunečných dnů, kdy je povrch ohříván jak vzduchem, tak slunečním zářením. „Vzpomeňte si na své auto, které stojí v letním dni na parkovišti, a na to, jak vás rukojeť pálí do prstů. Nebo na písek pálící vaše nohy na pláži,“ vysvětlil ekolog David Mildrexler z organizace Eastern Oregon Legacy Lands.
V roce 2011 Mildrexler a jeho kolegové zjistili z dat MODIS, že letní teploty v suchých oblastech běžně stoupají nad 60 °C, přičemž v roce 2005 v Lútu dosáhly 70,7 °C. Od této studie se díky vylepšení softwaru zvýšilo rozlišení systému MODIS, čímž se do popředí dostala ještě teplejší místa. Lút dosáhl svého historického maxima i světového rekordu v roce 2018, který Sonorská poušť vyrovnala následující léto, uvedla Yunxia Zhaová z Kalifornské univerzity a její kolegové tento měsíc v Bulletin of the American Meteorological Society.
Nejchladnějším místem je Antarktida
Tým odhalil i další zajímavosti. Maximální teplotní výkyv během jediného dne činil 81,8 °C. Došlo k tomu v čínské Cchajdamské pánvi, prohlubni ve tvaru půlměsíce sevřené horami na Tibetské náhorní plošině. 20. července 2006 se teplota z −23,7 °C vyšplhala na 58,1 °C. Nejchladnější místo na naší planetě asi nikoho z nás nepřekvapí – jedná se o Antarktidu. Satelitní údaj z roku 2016 byl −110,9 °C.
Vyšší teploty jsou špatnou zprávou pro pouštní živočichy, kteří se dostávají na hranici své tepelné tolerance. „Tyto extrémy ekosystémům opravdu ubližují,“ sdělil Mildrexler. Na druhou stranu podle něj údaje odhalují působivý ochlazující účinek lesů. Stromy čerpají vodu svými hlubokými kořeny a odvádějí teplo transpirací, což ochlazuje jejich koruny a okolní vzduch. „To udržuje maximální teploty na nízké úrovni a chrání biologickou rozmanitost,“ dodal Mildrexler.