reklama

Dvojí ceny ve vlacích Českých drah: U nás levněji, v Německu si připlatíte

Pokud pojedete vlakem do Německa nebo Rakouska, dejte si pozor, kdy se rozhodnete najíst. Jakmile totiž přejedete hranice, za jídlo a pití si připlatíte. Pokud jede vlak Českých drah na území naší republiky, platí pro zákazníky levnější taxa v rámci takzvaných happy hours. Po přejezdu hranic ale výhoda končí a zaplatíte o poznání více.

reklama

Když si v soupravě Českých drah objednáte například vepřovou pečeni ve vlaku, který už přejel české hranice, zaplatíte o 131 korun více, než kdybyste si ji objednali před hranicemi. Pokud byste se rozhodli platit v eurech, připlatíte si podle aktuálního kurzu ještě zhruba o 30 korun více. To je možné díky takzvaným happy hours. Ty jsou vypsány pro jednotlivé spoje v každém jídelním lístku a odpovídají době, kdy se vlak pohybuje na českém území.

K tématu

„Nepřijde mi to košér, nepřijde mi to fér. Dělá to z nás trošku zase divoký východ. Myslím, že kdyby tu cenu posunuli na střed a to pivo by stálo 50, tak budou všichni spokojení, myslím, že to bude furt normální cena,“ řekl CNN Prima NEWS novinář Janek Rubeš.

RegioJet ani Leo Express dvojí ceny nemají

„Cenová politika v jídelních vozech je dána několika faktory. Hlavním faktorem je očekávaná a obvyklá cenová úroveň na tamní destinaci. Od doby, kdy jsme zavedli právě happy hours, tak nám prodeje a návštěvnost jídelních vozů velkým způsobem narostly. Určitě se nejedná o diskriminaci,“ reagoval Jan Valeš, obchodní ředitel JLV, což je společnost poskytující služby v jídelních a lůžkových vozech u Českých drah.

Legitimitu využívání konceptu happy hours potvrzuje i Česká obchodní inspekce. „Co se týká happy hours, je to stejné jako v jakékoliv jiné restauraci, pokud je legitimní důvod a každý spotřebitel je seznámen řádně s cenou a všem spotřebitelům je cena řádně naúčtovaná, tak je to v pořádku, ať už to je ve vlaku, nebo v klasické restauraci,“ řekl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Podle provozovatele jídelních vozů mají o služby zájem cestující z Česka i v časech, kdy jídlo a pití pořídí za vyšší ceny. „Není to tak, že by vlak přejel hranice a přestali konzumovat. Ty ceny akceptují, popřípadě se najedí ještě na českém území,“ sdělil Valeš.

RegioJet ani Leo Express v nabídce občerstvení dvojí ceny nemají. Provozovatel jídelních vozů Českých drah ale v nejbližší době neplánuje koncept takzvaných happy hours ukončit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

Česká vláda včetně premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara dala jasně najevo, že nehodlá krátit výdaje na Armádu České republiky. Navzdory požadavkům komunistické strany, která Babišův kabinet drží u moci. Koronavirus tedy akceschopnost českého vojska bezprostředně neohrozil. Odhalil však jiný, možná palčivější problém, než peníze. A tím je logistika.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown
Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama