reklama

Esport jako jediný v době pandemie přežil, v Asii je sledovanější než olympiáda

V budově televize Prima skončilo Vodafone mistrovství ČR v počítačových hrách. Finále disciplíny Counter Strike se stalo nejsledovanějším a nejúspěšnějším esportovním zápasem v tuzemské historii. „Pandemie nám ukázala, že esport je proti tradičním sportům extrémně rezistentní proti externím vlivům,“ uvedl specialista z Vodafonu Radek Hanzlík, podle něhož technologie 5G přináší hráčům dva stěžejní atributy.

reklama

Mistrovství ČR probíhalo ve dvou počítačových hrách: Counter strike (vítězný tým SINNERS) a PUBG (vítězný tým Entropiq), ve kterých je cílem eliminovat soupeře. Účastnilo se ho osm postupujících týmů a takzvaný prizepool pro vítěze turnaje činil u Counter Striku 170 tisíc a u PUBG 100 tisíc korun.

„Obrovská výhoda u esportu je právě to, že jak analytici, tak celý organizační tým má k dispozici spoustu dat, spoustu možností, jak analyzovat daný turnaj,“ uvedl specialista integrovaných kampaní Vodafone Radek Hanzlík v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Čím vítězné týmy českého mistrovství podle Hanzlíka vynikaly? „Oba dva týmy mají skvělé individuální hráče. To je, myslím si, základ. Stejně tak oba dva týmy dokáží velmi efektivně pracovat jako tým. Například u týmu Sinners bylo vidět, i když se jednomu hráči ne úplně daří v dané hře, tak že ho dokáží podržet a nějakým způsobem třeba zaujmout jeho roli. A do třetice, myslím, že hlavně u Sinners bylo vidět, že se dokáží vrátit ze situace, která se může tvářit jako prohra, zatnout zuby, otočit to a zvítězit,“ uvedl.

Česko v e-sportu zaostává

Podle Hanzlíka jsme v České republice, co se týká esportu, ještě několik let za západem a ještě více let za Asií. „Nicméně pro nás je to obrovská příležitost, protože vidíme, kam se e-sport ubírá. Vlastně máme takový vhled do budoucnosti, jak naše česká e-sportová scéna bude vypadat například za pět, deset let. A my se na to už teď můžeme připravit a je to pro nás výhoda,“ uvedl.

Rozhovor se stočil také k tématice diskutované technologie 5G. „Ta má dva atributy, které jsou pro hráče naprosto stěžejní. Tím prvním je vysoká přenosová rychlost, což pro hráče reálně znamená, že dokáží hry a pravidelné updaty stáhnout rychle. Druhá věc, která je například pro hráče PUBG nebo Counter Striku naprosto stěžejní, je nízká latence neboli odezva, která u všech her, které jsou založeny na vysokých reflexech, velmi důležitá.“

Dostane se esport na olympiádu?

„Je kolem toho spoustu debat, zda jde vůbec o sport, nebo ne. Zajímavé je, že třeba pandemie nám ukázala, že e-sport je proti tradičním sportům extrémně rezistentní proti externím vlivům,“ nastínil Hanzlík.

„A vlastně byl to jediný sport, který přežil, a ve výsledku se mu dařilo lépe i v této době. Další věc je, že sledovanost esportu stoupá, na rozdíl od klasického sportu, kde sledovanost klesá. Myslím, že otázka do budoucna bude, zda bude vůbec nutné, aby esport byl na olympiádě, neboť například v Asii už byl sledovanější než olympiáda.“

Tagy:
Nový den olympiáda gaming Counter Strike e-sport Radek Hanzlík

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

reklama