reklama

Esport jako jediný v době pandemie přežil, v Asii je sledovanější než olympiáda

V budově televize Prima skončilo Vodafone mistrovství ČR v počítačových hrách. Finále disciplíny Counter Strike se stalo nejsledovanějším a nejúspěšnějším esportovním zápasem v tuzemské historii. „Pandemie nám ukázala, že esport je proti tradičním sportům extrémně rezistentní proti externím vlivům,“ uvedl specialista z Vodafonu Radek Hanzlík, podle něhož technologie 5G přináší hráčům dva stěžejní atributy.

reklama

Mistrovství ČR probíhalo ve dvou počítačových hrách: Counter strike (vítězný tým SINNERS) a PUBG (vítězný tým Entropiq), ve kterých je cílem eliminovat soupeře. Účastnilo se ho osm postupujících týmů a takzvaný prizepool pro vítěze turnaje činil u Counter Striku 170 tisíc a u PUBG 100 tisíc korun.

„Obrovská výhoda u esportu je právě to, že jak analytici, tak celý organizační tým má k dispozici spoustu dat, spoustu možností, jak analyzovat daný turnaj,“ uvedl specialista integrovaných kampaní Vodafone Radek Hanzlík v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Čím vítězné týmy českého mistrovství podle Hanzlíka vynikaly? „Oba dva týmy mají skvělé individuální hráče. To je, myslím si, základ. Stejně tak oba dva týmy dokáží velmi efektivně pracovat jako tým. Například u týmu Sinners bylo vidět, i když se jednomu hráči ne úplně daří v dané hře, tak že ho dokáží podržet a nějakým způsobem třeba zaujmout jeho roli. A do třetice, myslím, že hlavně u Sinners bylo vidět, že se dokáží vrátit ze situace, která se může tvářit jako prohra, zatnout zuby, otočit to a zvítězit,“ uvedl.

Česko v e-sportu zaostává

Podle Hanzlíka jsme v České republice, co se týká esportu, ještě několik let za západem a ještě více let za Asií. „Nicméně pro nás je to obrovská příležitost, protože vidíme, kam se e-sport ubírá. Vlastně máme takový vhled do budoucnosti, jak naše česká e-sportová scéna bude vypadat například za pět, deset let. A my se na to už teď můžeme připravit a je to pro nás výhoda,“ uvedl.

Rozhovor se stočil také k tématice diskutované technologie 5G. „Ta má dva atributy, které jsou pro hráče naprosto stěžejní. Tím prvním je vysoká přenosová rychlost, což pro hráče reálně znamená, že dokáží hry a pravidelné updaty stáhnout rychle. Druhá věc, která je například pro hráče PUBG nebo Counter Striku naprosto stěžejní, je nízká latence neboli odezva, která u všech her, které jsou založeny na vysokých reflexech, velmi důležitá.“

Dostane se esport na olympiádu?

„Je kolem toho spoustu debat, zda jde vůbec o sport, nebo ne. Zajímavé je, že třeba pandemie nám ukázala, že e-sport je proti tradičním sportům extrémně rezistentní proti externím vlivům,“ nastínil Hanzlík.

„A vlastně byl to jediný sport, který přežil, a ve výsledku se mu dařilo lépe i v této době. Další věc je, že sledovanost esportu stoupá, na rozdíl od klasického sportu, kde sledovanost klesá. Myslím, že otázka do budoucna bude, zda bude vůbec nutné, aby esport byl na olympiádě, neboť například v Asii už byl sledovanější než olympiáda.“

Tagy:
Nový den olympiáda gaming Counter Strike e-sport Radek Hanzlík
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Česko má jisté další medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama