Egypt chtěl Rusku poslat desetitisíce raket. Uniklé tajné dokumenty odhalují „ponížení“ USA

Egypt se chystal pro Ruskou federaci „za zády Západu“ vyrobit 40 tisíc raket, vyplývá to z uniklých tajných dokumentů Spojených států, jež získal deník Washington Post. Podle instrukcí prezidenta Abdala Fattáha Sísího měla jeho země kromě raket poskytnout agresorovi ve válečném konfliktu na Ukrajině také dělostřeleckou munici a střelný prach. Egypt je jedním z nejbližších spojenců Washingtonu na Blízkém východě, pro USA je proto jeho údajná spolupráce s Ruskem ponižující, zhodnotil bezpečnostní analytik Michael Hanna. Americká bezpečnostní rada informaci odmítla potvrdit.

Přísně tajný uniklý dokument ze 17. února má zachycovat konverzace mezi Sísím a egyptskými vrchními vojenskými představiteli, nejspíše včetně ministra pro vojenskou výrobu. Hlava státu měla úředníky pověřit tajným dodáním zbraní Rusku, aby se země „vyhnula problémům se Západem“, citoval dokument Washington Post.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Uniklé dokumenty Pentagonu se poprvé objevily ve fóru videohry. Prozradily slabiny Ukrajiny

Nejmenovaný americký vládní úředník deníku řekl, že podle informací Washingtonu Egypt plán dosud neuskutečnil. „Nejsme si vědomi, že by se tento plán realizoval,“ uvedl. Mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby odmítl věrohodnost dokumentů potvrdit, informovala stanice Fox News.

„Postoj Egypta je od začátku založen na neangažovanosti v této krizi a na závazku udržování stejného odstupu od obou stran. Nadále vyzýváme obě strany, aby ukončily nepřátelské akce a dosáhly politického řešení prostřednictvím jednání,“ reagoval na dotazy novinářů k zásobování agresora na Ukrajině mluvčí egyptského ministerstva zahraničí Ahmed Abu Zeid.

Ponížení pro USA

Egypt je jedním z klíčových spojenců Spojených států v regionu a zároveň významným příjemcem jejich finanční podpory. Možné zbraňové dodávky Rusku by proto mohly poškodit vztahy obou států, a případně vést i k omezení peněžních toků z Washingtonu či zavedení sankcí. „Myšlenka, že by v této roli byl zrovna Egypt, je ponížením pro USA,“ zhodnotil situaci Michael Hanna z think-tanku International Crisis Group.

„Egypt je jedním z našich nejstarších spojenců na Blízkém východě. Pokud je pravda, že Sísí tajně staví rakety pro Rusko, které by mohly být použity na Ukrajině, museli bychom vážně přehodnotit náš vztah,“ okomentoval zprávu senátor Chris Murphy, který působí ve výboru pro zahraniční vztahy.

Spojené státy již loni Egyptu odebraly 130 milionů dolarů z pravidelné podpory, kvůli jeho porušování lidských práv, informoval tehdy deník New York Times. Jedná se však jen o malou část z celkem zhruba 1,3 miliardy dolarů, jimiž Spojené státy zemi každoročně podporují.

Roli může hrát pšenice

Ve výrobě neměli pracovníci o skutečném odběrateli raket vědět. Vedoucí jim měli pouze sdělit, že jde o potřeby egyptské armády. Toto zadání podle uniklé zprávy předal Sísí Salahu al-Dinovi. Přestože se v dokumentu nevyskytuje jeho celé jméno, zřejmě se jedná o ministra pro vojenskou výrobu Mohameda Salaha al-Dina. Ten v reakci odpověděl, že svým lidem klidně nařídí směnný provoz, bude-li to nutné. Jedná se prý totiž o to nejmenší, co může Egypt udělat, aby Rusku splatil jeho dřívější pomoc.

Ruská invaze na Ukrajinu výrazně ochromila přístup Egypta k ukrajinské pšenici, na které byla severoafrická země z velké míry závislá. Káhira se následně obrátila na Moskvu s žádostí o pomoc, což možná naznačuje posílení vztahů mezi oběma zeměmi v době, kdy Rusko čelí stále větší izolaci ze strany Západu. Ruská federace zároveň v Egyptě plánuje masivní železniční projekt a společnost Rosatom v zemi loni začala stavbu první jaderné elektrárny.

Vážné riziko pro bezpečnost USA

Ke konverzaci mezi Sísím a jeho ministrem mělo dojít jen několik dní po návštěvě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Káhiře a po cestě jeho egyptského protějšku Sámeha Šukrího do Moskvy.

Pentagon v pondělí uvedl, že únik vysoce citlivých amerických dokumentů, z nichž se mnohé týkají konfliktu na Ukrajině, představuje „velmi vážné“ riziko pro národní bezpečnost USA. Americké ministerstvo spravedlnosti okolností úniku vyšetřuje.

Tagy: