Tenis má problém a netýká se některého ze skandálů na US Open, nýbrž ekologie. Tenisové míčky je extrémně těžké recyklovat a jejich rozklad trvá více než 400 let. Situaci nevylepšuje ani jejich velká spotřeba, kdy se během tenisových utkání plechovky s čerstvými míčky otevírají jedna za druhou, informovala agentura AP.
Tenisové míče jsou velkou zátěží, protože jejich recyklace je extrémně náročná a průmysl nevyvinul míček, který by splňoval potřebné podmínky pro jeho užívání a zároveň byl ekologičtější, informovala agentura AP.
ČTĚTE TAKÉ: Smůla českých tenistek: Vondroušová vypadla po kolapsu diváka, Muchová po zásahu aktivistů
„Míče jsou vyrobeny tak, aby byly nezničitelné, což znamená, že jsou velmi odolné vůči mechanickému zpracování,“ uvedl Nickolas J. Themelis, ředitel Earth Engineering Center na Kolumbijské univerzitě. Design tenisových míčků se nezměnil od roku 1920. Plstěný potah je nalepený na vzduchem plněné pryžové jádro.
Ročně se vyrobí kolem 330 milionů míčů, a většina z nich nakonec skončí na skládkách, kde trvá déle než 400 let, než se rozloží, napsal web The Economic Times. Problému si začali všímat už i výrobci míčů, recyklátoři a tenisový řídící orgán, kteří hledají řešení.
Jedním z nich je například užívání míčků jako hračky pro psy či jejich drcení na materiál používaný k výrobě produktů jako podloží pro koňské arény či tenisové kurty.
Zelenější tenisový míček?
Odborníci a ekologové tyto iniciativy sice oceňují, ale za dostatečně životaschopné je nepovažují. Neřeší totiž základní problém nedostatku plně recyklovatelného tenisového míčku nebo faktory, které míče činí obzvláště problematickými – jádro špičkových tenisových míčků se totiž vyrábí z nově vytvořené panenské gumy, což podle aktivistů vede k odlesňování kaučukovníků v Amazonii.
A dalším problémem je uhlíková stopa. Nejvíce míčků se vyrábí v Číně a v Thajsku a většinou putují tisíce kilometrů, aby se dostaly do Evropy a Severní Ameriky, kde se odehrává většina utkání světového tenisu.
Mezinárodní tenisová federace proto podnikla kroky, kterými se snaží udělat sport udržitelnějším. „Celkovou strategií je využít hierarchii nakládání s odpady. Nejprve se pokusit snížit počet používaných míčů. Poté je co nejlépe využít. Třetí je recyklace. A pak je jejich likvidace, která je nejméně žádoucí,“ uvedl technický vedoucí ITF Jamie Capel-Davies.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Během zápasu US Open protestovali aktivisté za klima. Jeden z nich si přilepil nohy z zemi