Ekonomickými vítězi války na Ukrajině jsou státy, které se jí přímo neúčastní. Mezi nejvíce profitující země se tak mohou řadit Spojené státy, Čína, Indie a také Turecko. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS uvedl, že mezi vítěze se mohou řadit také vybrané západní firmy. A to zejména ty energetické.
Války nemívají své vítěze pouze na válečném poli, ale také v ekonomice. A to ve státech, které se bitev ani nemusejí účastnit. Jinak tomu není ani během současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco západní státy stojí finančně i materiálně za Kyjevem, tak se na druhé straně objevují informace o profitech nejrůznějších firem.
I z toho důvodu došlo k několika diplomatickým roztržkám. To je příklad Spojených států a jejich dodávek zkapalněného zemního plynu do Evropy. Zatímco evropské státy bojují s nedostatkem a také vysokou cenou plynu, americké energetické společnosti nabízejí levný zkapalněný plyn násobně dráž. V jednu chvíli byl plyn určený pro evropský trh i šestkrát dražší než pro ten americký.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda proto vidí jako jednoho z vítězů i Spojené státy, přestože země dodává na Ukrajinu pomoc v miliardách dolarů. „Dále bych uvedl Indii, Čínu a také Turecko. Indie a Čína profitují tím, že ve velké slevě kupují ruskou ropu. Čína se navíc nechala slyšet, že bude patřit mezi země, které budou expandovat na uvolněný ruský trh,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Kovanda.
Vyděláváte na válce, opřela se EU do USA. Konflikt se hodí i dalším státům, míní ekonom
Na diplomatické trase mezi Bruselem a Washingtonem to pořádně vře – hned několik vrchních představitelů Evropské unie obvinilo USA z toho, že vydělávají na válce na Ukrajině, a to ve chvíli, kdy se Evropa řítí do ekonomické krize. Ekonom Lukáš Kovanda soudí, že je tato úvaha oprávněná.
Za vítěze se ale mohou prohlásit i některé firmy. Server Forbes například uveřejnil jména společností, které se nejlépe vypořádaly s vysokou inflací ve Spojených státech. Hned dvě společnosti z pěti vydělávají také z důvodu ruské agrese na Ukrajině. Konkrétně se jedná o společnost se zemním plynem EQT Corp a energetickou firmu Hess.
Kovanda nicméně připomíná, že se nemusí jednat o společnosti ve Spojených státech. „Týká se to například zbrojního průmyslu. Z důvodu války například německá vláda navýšila objem peněz na zbrojení. Z velké části bude nakupovat u společnosti Rheinmetall,“ řekl dále Kovanda.
Obecně pak lze říci, že na současné krizi způsobené ruskou agresí profitují zejména energetické společnosti. „Svým způsobem je vítězem i česká společnost ČEZ. Firma se ale dočkala zdanění a je otázka, o jaké výhře se dá hovořit,“ dodal ekonom.