Chceme podíl na německých LNG terminálech, říká Síkela. Nahradí Nord Stream, slibuje Habeck

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN)

Síkela se dohodl s Habeckem

Česká republika má zásadní zájem o zajištění dalších dodávek zkapalněného LNG plynu ze vznikajících německých terminálů, řekl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) na tiskové konferenci s německým ministrem hospodářství a klimatu Robertem Habeckem. Podle německého vicekancléře dokáže jeho země nahradit ruský plyn pro příští zimu.

„Mluvili jsme o vznikajících LNG terminálech. Řekl jsem, že máme eminentní zájem o podíl v nich. Německo je náš klíčový partner pro odchod od fosilních paliv,“ uvedl Síkela na pondělní tiskové konferenci po jednání se svým německým protějškem.

CNN: Evropa letošní zimu zvládne, je to jen začátek. Skutečným testem bude ta příští

Plynové zásobníky Evropské unie jsou naplněny na 91 procent, spotřeba plynu už nyní klesá zhruba o pětinu, a tak se zdá, že topná sezona 2022/2023 bude relativně bezproblémová. Jenže už příští rok na jaře se ukáže, s jakým scénářem bychom měli počítat pro další zimu. Ta totiž teprve prověří schopnost sedmadvacítky přežít bez dodávek ruských energetických komodit. Myslí si to experti, které oslovila americká stanice CNN.

Podle Habecka by LNG terminály mohly takřka plně nahradit plynovod Nord Stream. „Ceny energií jsou vysoké, jelikož se střední a východní Evropa učinila závislou na ruských dodávkách plynu. Rusko a Vladimír Putin se ukázali jako nespolehlivý dodavatel plynu. Pro Německo to znamená, že všude, kde můžeme, vybudujeme alternativní infrastrukturu na severu země. V příští sezoně bychom měli z dvou až čtyři pětin nahradit zásobování Nord Streamem,“ řekl.

Síkela podotkl, že se podařilo posunout jednání o dohodě o solidaritě, podle níž by Německo v případě nouze mělo pomoci Česku dalšími dodávkami plynu. „Jako dva ministři jsme se shodli na přiblížení dohodě. Řekli jsme si jednoduchá řešení. Definovali jsme si parametry, za kterých by se to stalo,“ potvrdil. Český ministr zmínil také ekonomické propojení obou zemí. „Když šlape německý průmysl, šlape i ten český. Současná energetická krize je velmi obtížná pro hospodářství všech zemí EU,“ dodal.

Habeck pochválil českou vládu za zvládnuté evropské předsednictví. „V Praze jsem pomalu častěji než doma, je to tím, že české předsednictví v radě EU se opravdu zabývá důležitými tématy. Chtěl bych poděkovat české vládě. Češi byli opravdu vzorným hostitelem a domluvilo se spoustu důležitého,“ zdůraznil.

Tagy: