Ekonomiku, nebo život. Hodnotu člověka nelze měřit jen penězi, míní Kovanda s Váchou

Lukáš Kovanda

Ekonomika, nebo život

Státní ústav pro kontrolu léčiv vyčísluje hodnotu lidského života asi na 1,2 milionu korun. Nejvyšší soud mu přiřazuje cenu více než deset milionů. Lze vůbec posuzovat, zda dát přednost záchraně životů nebo předcházení národohospodářských škod? I to bylo téma diskuse ekonoma Lukáše Kovandy a teologa Marka Orko Váchy v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Hosté středeční „třistašedesátky“ se shodli na tom, že hodnota lidského života je subjektivní záležitostí a z filozofického a etického hlediska prakticky nevyčíslitelná. Přesto debatu o tom, zda v době koronavirové pandemie upřednostnit životy před ekonomikou, považují za velmi důležitou. Přestože se může taková diskuse jevit jako cynická. „Zdravotnictví funguje tak, že má omezený rozpočet a s ním se snažíme udělat to nejlepší pro pacienty. Co nejvíce dobra pro co nejvíce lidí,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Marek Orko Vácha, teolog a přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Jde ale podle něho jen o jeden řez, v němž se na člověka díváme. „Cena lidského života je z filozofického a etického hlediska nevyčíslitelná. Kolik stojí člověk? Taková otázka z tohoto pohledu nedává smysl,“ dodal. Vácha ale Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv ani Nejvyššímu soudu jejich počty nevyčítá. „Je to jejich práce. Ti lidé nejsou cyničtí, dělají svoji práci, snaží se věci uchopit finančně a změřit to, co změřit lze,“ řekl Marek Orko Vácha.

Nelze jen kupecky počítat

Podobný náhled na danou problematiku má také Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. „Lidský život je subjektivní věc. Pokud bude nemocný náš příbuzný nebo dlouholetý přítel, riziko skonu hodnotíme více závažně a taková ztráta je pro nás nevyčíslitelná. Pak ale existují třeba pojišťováci, kteří život oceňují z důvodu praxe. Ti pracují s anonymním statistickým souborem jednotlivců, nemají k nim citovou vazbu a pak je lidský život možné ohodnotit. Můžeme jen diskutovat o té výši,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Pokud je řeč o tom, zda při přijímání protiepidemických opatření upřednostnit právě lidské životy, nebo ekonomiku, je podle Váchy i Kovandy nutné hledat střední cestu. „Podle mě je to používání roušek, které sice nejsou stoprocentní, ale pomohou. Dále, až bude vakcína, nechte se všichni očkovat. Bojujte proti omylům a lžím – vědecká komunita je pravdě vždy blíže než jednotlivec. A buďte citliví vůči vaší komunitě, pomáhejte seniorům. To je podle mě ta střední cesta. Nezbývá nám nic jiného, než se naučit být odpovědnými občany,“ řekl Marek Orko Vácha.

Podle Lukáše Kovandy se střední cesta hledá těžko. Jestliže se budeme řídit jen čísly, pak nám nezbývá než dát na jednu misku vah hodnotu lidských životů zemřelých a na druhou škody, které v případě restriktivních opatření utrpí ekonomika. „Pokud budu čistě ekonom, který na Zemi kouká z kosmického exilu, mohu náklady a přínosy porovnávat. Pokud to budu posuzovat lidsky, těžko mohu nechat volný průchod pouhému kupeckému počtářství,“ uzavřel hlavní ekonom Trinity Bank.

Tagy: